MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na projekt przebudowy ul. Turystycznej i odcinka Mełgiewskiej

Jakub Sarek
Urząd Miasta Lublin
Blisko 3 mln zł jest gotowy wyłożyć ratusz na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Turystycznej i odcinka ul. Mełgiewskiej. Zainteresowanie tym zamówieniem wykazało pięć firm.

Miasto dowiedziało się, ile będzie je kosztować projekt przebudowy ul. Turystycznej i ul. Mełgiewskiej.

W przetargu na to zadanie wpłynęło pięć ofert. Tylko jedna mieści się w zarezerwowanym na ten cel przez ratusz budżecie - 2,995 mln zł. Złożyła ją Infra-Centrum Doradztwa z Warszawy, która za prace chce otrzymać 2,275 mln zł. Wartość pozostałych propozycji waha się od 3,4 do 5,9 mln zł.

- Aktualnie będzie prowadzona analiza poprawności złożonych ofert. Dopiero po zakończeniu badania dokumentów przez komisję przetargową będą podejmowane dalsze decyzje - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Wyłoniony w przetargu wykonawca ma opracować pełną dokumentację projektową dla modernizacji i rozbudowy ulicy Turystycznej na odcinku od granicy miasta do ulicy Mełgiewskiej oraz ulicy Mełgiewskiej na odcinku od ulicy Turystycznej do ulicy Frezerów. Projekt obejmuje również przebudowę skrzyżowań ulic Turystycznej-Mełgiewskiej-Grafa oraz Mełgiewskiej-Andersa, oraz modernizację trzech mostów: dwóch na ulicy Mełgiewskiej (w okolicy skrzyżowania z ulicą Andersa) oraz jednego na ulicy Turystycznej (przy granicy miasta).

- Zakres inwestycji obejmuje także budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia drogowego, sygnalizacji świetlnej, usunięcia kolizji oraz budowę i przebudowę chodników i dróg rowerowych. Powstaną też nowe zatoki autobusowe, pętla dla pojazdów komunikacji miejskiej, budynek socjalno-sanitarny dla kierowców autobusów i trolejbusów, bramownica z tablicą zmiennej treści VMS i monitoring wizyjny pętli autobusowej oraz w rejonie przejazdu kolejowego - opisuje Justyna Góźdź.

Ul. Turystyczna to kluczowa arteria komunikacyjna w Lublinie, będąca fragmentem drogi wojewódzkiej numer 822, prowadzącej do węzła Lublin Tatary. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu ul. Mełgiewskiej i ul. Grafa, a następnie ciągnie się aż do granicy miasta i gminy Wólka. Ta jednojezdniowa ulica liczy sobie około 3 km i częściowo posiada wyznaczone pasy dla rowerów oraz jedno lub obustronne chodniki. Jej trasa częściowo przylega do rzeki Bystrzycy, lecz głównie prowadzi w pobliżu obszarów usługowo-handlowych i zabudowań jednorodzinnych.

Jak wskazuje ratusz, ul. Mełgiewska również zalicza się do kluczowych ulic w Lublinie. Zaczyna się na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia i poprzez ul. Metalurgiczną prowadzi w kierunku Świdnika oraz Portu Lotniczego. Ulica jest dwujezdniowa z dwoma lub trzema pasami ruchu w każdą stronę. Od ul. Metalurgicznej do ul. Turystyczną jest to droga wojewódzka. Natomiast od ul. Turystycznej do al. Tysiąclecia powiatowa. Ulica przebiega w sąsiedztwie terenów usługowo-handlowych. Zakres planowanych prac obejmuje prawie 750 metrów. Chodzi o odcinek od ul. Andersa do ul. Frezerów.

- Podobnie jak w przypadku rozbudowy ul. Zana, tę inwestycję również chcemy zrealizować przy wsparciu źródeł zewnętrznych. Planujemy aplikować o środki, składając wniosek na projekt unijny w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2021-2027. W pierwszej kolejności musimy mieć jednak gotową dokumentację projektową, która określi dokładny zakres inwestycji oraz koszt jej realizacji – mówił w marcu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ratusz na przygotowanie dokumentacji projektowej daje 20 miesięcy, licząc od daty podpisania umowy. Oznacza to, że mogłaby być ona gotowa na początku 2026 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski