Minęło 450 lat. Więc czas na jubileusz 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej

Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
„Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” - słowa papieża Jana Pawła II mają być hasłem przewodnim przyszłorocznych obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.

- Przed nami wyjątkowy rok, w czasie którego Lublin będzie miał okazję przypomnieć o swojej istotnej roli w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. To w Lublinie, już w XVI wieku podkreślano wartości i idee, które z czasem posłużyły za fundamenty Unii Europejskiej - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.

W 2019 r. ratusz planuje wielkie obchody 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Będzie to trzeci z kolei jubileusz obchodzony w Lublinie: po 700-leciu nadania praw miejskich (2017 r.), 100-leciu odzyskania niepodległości (2018 r.).

Pełny program obchodów ma być przedstawiony do 10 stycznia przyszłego roku. Główne uroczystości odbędą się między 1 maja a 1 lipca 2019 r. - Ale obchody będą trwały cały rok - przekonywał Michał Karapuda, dyrektor Wydz. Kultury UM Lublin.

Program ma powstać w oparciu o pomysły mieszkańców, instytucji kultury, stowarzyszeń. - Chcemy aby projekt utrzymany w charakterze „Snu o mieście” został poświęcony Unii Lubelskiej. Myślimy też o wykonaniu kopi obrazu Jana Matejki w przestrzeni miasta np. na budynki poczty głównej - wyliczał Żuk.

Ratusz zabiega też o udział w uroczystościach prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Leszek Rodziewicz
Pytanie : Dlaczego z Lublina miasta dwóch uniwersytetów nie wyszła inicjatywa uznania roku 2019 Rokiem Unii Lubelskiej ? jest to powtórka z historii. Przypomnę obchody 600 lecia Unii Horodelskiej w 2013 roku była obchodzona poniżej poziomu dożynek na które przybywają delegaci z różnych stron kraju. Przewidując, że nikt z tego środowiska o tym nie pomyśli, przywiozłem do Horodła kopie 47 herbów do których przed 600-laty byli adoptowali bojarzy litewscy. Była to inicjatywa Rodu Rodziewicza. Teraz ponownie zastąpiliśmy elity tak polityczne jak i intelektualne.
INFORMACJA
o posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu
nr posiedzenia: 91
data posiedzenia: 8 maja 2018 r.

Porządek posiedzenia:
1. Rozważenie podjęcia inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.

Posiedzeniu przewodniczył:
przewodniczący komisji Jerzy Fedorowicz.

W posiedzeniu uczestniczyli:
senatorowie członkowie komisji:
Ryszard Bonisławski, Grzegorz Czelej, Jerzy Fedorowicz, Jan Maria Jackowski, Andrzej
Kobiak, Jarosław Obremski, Maria Pańczyk-Pozdziej, Czesław Ryszka, Barbara Zdrojewska,
Kancelaria Senatu:
pracownik Biura Legislacyjnego Michał Gil.

Ad 1.
Komisja rozpatrzyła propozycję honorowego prezesa Rodowego Stowarzyszenia Rodziewiczów Leszka Rodziewicza w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Unii
Lubelskiej.
Propozycję przedstawił przewodniczący komisji Jerzy Fedorowicz, który poinformował, że w dniu 1 lipca 2019 r. mija 450. rocznica zawarcia w Lublinie przez Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie unii, w wyniku której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Nad propozycją przeprowadzono dyskusję.
Komisja postanowiła podjąć prace nad inicjatywą uchwałodawczą w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.
Do koordynowania dalszych prac nad projektem uchwały oraz ramowym programem obchodów zostali upoważnieni senatorowie Ryszard Bonisławski, Grzegorz Czelej oraz Jan Maria Jackowski.
Konkluzja:
Komisja postanowiła podjąć prace nad przygotowaniem projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.
L
Lubelak od pokoleń
Mam pytanie : uchwalenia czy podpisania , czy ktoś widział podpisany AKT UNII LUBELSKIEJ ?
W XVI w uchwalany akt i opieczętowany przez króla pieczęcią królewską miał najwyższą rangę !!!
Gdzie został zatwierdzona UNIA na Zamku czy u Dominikanów ? Czy istnieje jednoznaczna odpowiedz ? Jedno co jest pewne ze w 1569 r, Lublin pełnił nieoficjalnie rolę Stolicy Polski ( od 01 do 07 ) i był miastem na które zwrócone były oczy całej europy !! Obecnie dzięki p Żukowi przywraca się jego rangę należną w EUROPIE !!!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie