Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

mLegitymacja ma być zawsze pod ręką i ułatwiać korzystanie z komunikacji miejskiej, jednak nie wszyscy rodzice są zwolennikami idei

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Archiwum Polska Press
– Legitymacja należy się dziecku jak przysłowiowa psu buda. Żeby uczeń miał legitymację mobilną, musi mieć własny telefon, a to jest dodatkowy koszt – mówi rodzic ucznia Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. – Jedni rodzice chcą, żeby dzieci miały mLegitymacje, inni nie chcą. Ale nawet ci, którzy chcą, nie mają tych legitymacji, bo szkoła ma problem z wygenerowaniem kodu QR – dodaje.

Czytelnik zgłaszał nam również, że legitymacje papierowe, które co roku należy uaktualniać pieczęcią szkoły, nie są stemplowane automatycznie, ale dopiero na prośbę rodzica.

– Trzeba złożyć u dyrektora podanie o podbicie legitymacji papierowej i określić przy tym, czy będzie się korzystało z mobilnej, a jeśli nie, to dlaczego – relacjonuje.

Co na to dyrekcja? Dyrektor szkoły Lucjan Miciuk szacuje, że z mobilnej legitymacji korzysta już przynajmniej 10 proc. uczniów.

– Promujemy zainstalowanie takiej legitymacji, bo to będzie dla uczniów dużym ułatwieniem, natomiast to rodzic podejmuje ostateczną decyzję. Legitymacja papierowa jest nadal tak samo ważna – tłumaczy dyrektor.

Twierdzi także, że jeśli rodzic przyjdzie z dokumentem do ostemplowania, to stempel się na nim pojawi bez dodatkowych formalności. Nie potwierdza istnienia problemów technicznych związanych z uruchomieniem aplikacji w telefonach komórkowych.

– Nie zgłaszał mi tego, nikt z rodziców ani z uczniów. O problemie dowiaduję się od pani – wyjaśnia Lucjan Miciuk.

Jednakową wagę dokumentu, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej potwierdza też Kuratorium Oświaty w Lublinie.

– Użyteczność mLegitymacji jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnych, papierowych legitymacji. Przepisy mówią, że ważność papierowej legitymacji szkolnej potwierdza się w kolejnym roku szkolnym przez umieszczenie daty ważności i odcisku pieczęci urzędowej szkoły – tłumaczy Jolanta Misiak, rzeczniczka kuratorium.

ZS nr 12 nie jest jedyną placówką, w której uczniowie będą mieli legitymację szkolną na smartfonie. W systemie mLegitymacji zgłoszonych jest ponad 30 szkół z Lublina. Jedną z nich jest IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, w którym wszyscy uczniowie klas pierwszych mają korzystać tylko z elektronicznej formy dokumentu. Legitymacje papierowe nie tracą ważności, ale osoby, które rozpoczęły naukę w „dziewiątce” od września, już jej nie dostają. Korzystają z niej tylko starsze klasy. Jak idzie wydawanie mLegitymacji?

– Jedna klasa już w całości ma je na swoich telefonach. W pozostałych jest problem z dostarczaniem zdjęć. Prosimy i ponaglamy, ale ciągle jeszcze nie wszyscy uczniowie je przesłali, więc czekamy – zaznacza dyrektor szkoły Radosław Borzęcki. Zastępując legitymację papierową aplikacją, chce w ciągu najbliższych dni całkowicie zrezygnować z dokumentu w tradycyjnej formie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski