Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody owczarek rozpocznie służbę w lubelskiej policji

Redakcja
W poniedziałek w pomieszczeniach Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbyła się wstępna kwalifikacja psów. Konkurentów zdeklasował 14-miesięczny owczarek niemiecki. 13 września rozpocznie on szkolenie w Sułkowicach.

- Dla potrzeb służb mundurowych psy szkoli się pod kątem wyszukiwania broni i amunicji, do wyszukiwania narkotyków, a także zwłok ludzkich. Właśnie węch jest dla psa najważniejszym zmysłem - mówi podkom. Renata Laszczka - Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - Jego nos jest niezwykle czułym "urządzeniem" potrafiącym wyłapać nawet bardzo delikatne zapachy. Kolejnym istotnym zmysłem psa jest słuch, znacznie czulszy niż człowieka. Psy są w stanie słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla nas ludzi zupełnie niesłyszalnej.

W garnizonie lubelskiej policji aktualnie "służbę pełni" ponad 80 psów. Zdecydowana większość to psy patrolowo - tropiące. Wykorzystywane są do tropienia śladów, działań antyterrorystycznych, działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych, do konwojowania niebezpiecznych przestępców, odnajdywania osób lub przedmiotów, a także pościgów za osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa. Policyjne psy są nieocenione w wyszukiwaniu zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich. 9 psów wykorzystywanych jest także przez ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego przy prowadzeniu badań osmologicznych.

- By odnosić sukcesy w służbie najpierw trzeba stawić się na organizowany przez policjantów nabór - informuje podkom. Renata Laszczka - Rusek. - Policja kupuje psy, które ukończyły 12 miesięcy, a nie są starsze niż dwa lata. Psy, aby mogły pracować w naszej formacji poza wymogami zdrowotnymi muszą cechować się chęcią współpracy z człowiekiem. Przed "wstąpieniem do służby każdorazowo sprawdza się i ocenia predyspozycję psa do tresury policyjnej. Przed zakupem poddaje się go polowym próbom charakteru, które obejmują: aportowanie, szukanie przedmiotu z naniesionym nośnikiem zapachowym, reakcję na strzał, obronę przewodnika oraz czujność i popęd do samoobrony.

Sprawdzana jest pasja psa do aportowania różnych przedmiotów, radość z zabawy i pewność w zachowaniu. Poszukiwane są predyspozycje do pracy węchowej w określonej specjalizacji. Przy sprawdzaniu odporności na strzał bada się reakcję na sam odgłos strzału. Ta umiejętność jest niezbędna w służbie. Pożądanym zachowaniem u psa jest brak jego reakcji na huk, spokój i równowaga. Badane są także zdolności obrończe psa i pewność jego zachowania w sytuacji zagrożenia pod nieobecność opiekuna. Pies poddawany takiej próbie powinien wykazać się czujnością opartą na nieufności oraz pożądaną ostrością. Spełnienie powyższych kryteriów kwalifikuje psa do służby w Policji.

Dzisiaj Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie zakupiła kolejnego psa. 14-miesięczny owczarek niemiecki zdeklasował wszystkich konkurentów. Teraz przed nim kolejne testy. Już 13 września wyjeżdża na szkolenie do Zakładu Kynologii w Sułkowicach. Tam czeka go kolejny egzamin. Po pozytywnym ukończeniu kursu przewodnik z psem służbowym otrzymują atest i dopiero wówczas będą wykonywać zadania służbowe.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski