Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi pasjonaci nauki świętowali Światowy Dzień Inżyniera na Politechnice Lubelskiej [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Zdunek
Julia Zdunek
Fot. K. Kożuch, Politechnika Lubelska
Budynek Politechniki Lubelskiej, zwany potocznie Rdzewiakiem, wypełnił się przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych z Lublina i okolic. W ramach obchodów Światowego Dnia Inżyniera na najmłodszych czekały przygotowane przez badaczy warsztaty i pokazy.

W związku z obchodami Światowego Dnia Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju na Politechnice Lubelskiej, w poniedziałek (4 marca) Politechnikę Lubelską odwiedzili uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli z Lublina.

– Każdego dnia naukowcy odkrywają nowe technologie, tworzą wynalazki. Pokazują, że nauka to z jednej strony wspaniała pasja, a z drugiej – siła, dzięki której świat staje się miejscem lepszym i przyjaźniejszym - mówił rektor prof. Zbigniew Pater.

Zauważył też, że pomimo zwiększenia liczby warsztatów, miejsca szybko zostały zapełnione.

­– To dobrze, bo czym skorupka za młodu nasiąknie, to zaowocuje w przyszłości. Takie wydarzenie jak dzisiejsze to doskonała okazja do popularyzacji nauki, szczególnie wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenia ich do odkrywania i poznawania nowych technologii.

Naukowcy i studenci przygotowali dla najmłodszych pokazy i warsztaty. Program obfitował w wiele ciekawych propozycji przeznaczonych zarówno dla miłośników nowoczesnych technologii, pasjonatów ekologii czy amatorów zagadnień ekonomicznych. Uczniowie mogli wejść do laboratoriów, na co dzień otwartych jedynie dla naukowców i studentów Politechniki Lubelskiej.

– Dzień Inżyniera to bardzo dobry pomysł. To nauka w nowoczesnej i przystępnej odsłonie. Dzieci świetnie się bawią, a przy tym uczą. Takie zajęcia pobudzają kreatywność, skłaniają do myślenia i aktywności – mówiła pani Agnieszka, nauczycielka SP nr 52.

Uczniowie przekonali się na własne oczy co kryje się w wodzie pochodzącej z rzeki, kałuży, a także we łzach. Sprawdzali jak działa i do czego służy eyetracker, dowiedzieli się do czego wykorzystuje się plazmę niskotemperaturową i jakie są sposoby jej generowania oraz samodzielnie wykonali zdjęcia termowizyjne. Wzięli udział w eksperymentach, w których wykorzystana została technika śledzenia wzroku oraz zobaczyli na czym polega proces recyklingu tworzyw polimerowych.

Wśród uczestników byli uczniowie z 6b SP nr 52.

– Pokazy z cięcia wodą były super! Nie wiedziałem, że woda pod wysokim ciśnieniem może przeciąć nawet metal, szkło czy kamień – mówił Bartek z klasy 1c SP nr 50 r.

Programowi towarzyszyła wystawa urządzeń, która przeniosła uczestników w przeszłość. Zobaczyli sprzęty używane przez ich babcie i dziadków, gdy nie było jeszcze komputerów i smartfonów. Oblegane były też stoiska kół naukowych. Młodzi naukowcy zademonstrowali efekty swoich prac – pokazali rozebrane serowniki współczesnych samochodów, przy okazji opowiadając jak się je naprawia i programuje, był także HYDROS, pojazd napędzany wodorem.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pojazdy „made in Politechnika” przeznaczone do trudnego terenu, poruszające się na kołach, półgąsienicowe i gąsienicowe. Każdy z uczestników mógł zobaczyć i przetestować, takie auta jak: Buggy 4x4, Żuk 6x6, Rudy 105B, poduszkowiec czy Rysiek 8x8.

– Pojazdy były super! Bardzo podobały mi się buggy oraz poduszkowiec. Chciałbym takimi jeździć do szkoły – mówił podekscytowany Kuba.

Młodzi pasjonaci nauki opuścili Politechnikę Lubelska pełni wrażeń, ale i nowej wiedzy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski