MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież chce zwiększać swoje kompetencje. Dane dotyczące liczby złożonych w Polsce wniosków do programu Erasmus+ wbijają w fotel

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Tak młodzi ludzie w Polsce chcą zyskiwać przewagi na rynku pracy
Tak młodzi ludzie w Polsce chcą zyskiwać przewagi na rynku pracy 123rf.com/profile_zamrznutitonovi666
Kończący się rok 2023 okazał się w Polsce rekordowy pod względem liczby złożonych wniosków w ramach unijnego programu wspierającego wymianę edukacyjną Erasmus Plus – wynika z informacji przekazanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Spis treści

W ramach programu Erasmus+ można uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej, a nawet realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Jest kontynuacją europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r.

Tysiące osób zdecydowało się wziąć udział w programie Erasmus+

W 2023 r. wnioskodawcy złożyli łącznie ponad sześć tysięcy wniosków – informuje organizacja FRSE, która jest realizatorem programu Erasmus+ w Polsce. To wzrost aż o 50 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i aż o 130 proc. więcej niż w 2021 r. Łącznie w trzy lata polscy beneficjenci złożyli ponad 12 tys. wniosków, przewidzianych do realizacji w perspektywie programu na lata 2021-2027.

Przedstawiciele środowisk biznesowych wspierają wymianę studencką

Tak duży wzrost chętnych, to wyraźny sygnał, że Polacy chcą rozwijać swoje kompetencje, kształcić się i są coraz bardziej świadomi tego, że wesprzeć ich w tym może jeden z największych, strategicznych programów europejskich – wskazują eksperci fundacji. Zachwyceni takim wynikiem są też przedstawicieli organizacji przedsiębiorców, w tym pracodawców.

–Rosnące, wręcz skokowe, zainteresowanie programem Erasmus+ to dobre informacje. Pokazują one, że polscy studenci są żądni wiedzy, interesują się światem, są otwarci na nową wiedzę i nowe doświadczenia, a w efekcie również gotowi na dyfuzjonizm kulturowy. Można też powiedzieć, że dzięki temu dojdzie do swoistego intelektualnego benchmarkingu – komentuje Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Jak zauważa Juliusz Bolek rosnąca liczba uczestników programu Erasmus+ to także dobra wiadomość dla polskiego biznesu. Nowi, młodzi pracownicy, z międzynarodowym doświadczeniem są w stanie wnieść do polskich przedsiębiorstw świeże pomysły – dodaje przedstawiciel przedsiębiorców.

Czym zajmuje się czołowy program edukacyjny UE?

Warto przypomnieć, że Erasmus+ wspiera obywateli krajów unijnych w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Pomaga w realizowaniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Wnioski w programie składać mogą nie tylko instytucje edukacyjne. Wnioskować mogą również organizacje młodzieżowe, instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, a także inne organizacje, takie jak np. centra badawcze, instytucje kulturalne czy organizacje sportowe.

Setki tysięcy uczestników programu Erasmus+

Od 2014 r. Narodową Agencją Programu Erasmus+ w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Dla instytucji, która od równo 30 lat odpowiada za szereg inicjatyw edukacyjnych, rekordowa liczba wniosków to znakomity prezent rocznicowy. Jak podkreślają jej przedstawiciele, w latach 2014-2023 Fundacja dofinansowała projekty w ramach Erasmus+ na kwotę ponad siedmiu miliardów złotych, a skorzystało z nich łącznie ponad 830 tys. ludzi.

– Otwieramy polską młodzież na świat, pomagamy im w zdobyciu nie tylko teoretycznego, ale także praktycznego wykształcenia, poznania innych kultur i zdobycia cennych znajomości – mówi Dawid Solak, z-ca dyrektora generalnego FRSE.

Jak podkreśla ekspert, Erasmus+ jest flagową inicjatywą Unii Europejskiej na rzecz wspierania współpracy między uczelniami z różnych krajów i ułatwiania mobilności w celu zdobywania dalszego wykształcenia lub podejmowania pracy.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzież chce zwiększać swoje kompetencje. Dane dotyczące liczby złożonych w Polsce wniosków do programu Erasmus+ wbijają w fotel - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski