Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież przejmuje miasto. Rozpoczął się rok Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Lublin znów stał się stolicą, ale tym razem dla młodych z całej Europy. Europejska Stolica Młodzieży to początek trwałych zmian w mieście, tak aby było przyjazne dla każdego młodego człowieka. Projekty stworzone przez i dla młodzieży zapoczątkują prawdziwą zmianę w Lublinie.

Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. W lutym 2021 roku Europejskie Forum Młodzieży po rozpatrzeniu wielu aplikacji, wybrało właśnie tę stworzoną przez młodzież, organizacje pozarządowe i władze Lublina.

- Pamiętam, kiedy to się zaczęło, był to 2019 rok w organizacji (przy red. Sempre a Frente) razem z młodymi ludźmi i zespołem myśleliśmy o tym, jak widzieliśmy inne miasta, "kurcze a dlaczego nie Lublin"? Przecież Lublin ma tyle młodzieży, 1/3 mieszkańców i mieszkanek tego miasta to młodzi ludzie, mamy wiele wspaniałych organizacji, które pracują z i na rzecz młodzieży i miasta jest pełne potencjału. Dlaczego tego nie wykorzystać? Europejskie Forum Młodzieży przyznaje tytuł miastu: przyjaznemu rozwojowi, dającemu możliwość współdecydowania. Wtedy wiedzieliśmy, że jeszcze tu nie jesteśmy, ale to wspaniały moment do tego, żeby to miasto mogło takie być - wspominała Aleksandra Kulik, prezeska fundacji Sempre a Frente.

Proces przygotowania trwał wiele miesięcy, a zaczęło się od pomysłu Mateusza Małyski, byłego prezesa fundacji Sempre a Frente, który podzielił się nim z Beatą Stepaniuk Kuśmierzak (za-prezydenta Lublina). Konkurencją były miasta z różnych części Europy.

- Startowaliśmy z taką myślą, że ten 2023 rok będzie taki na próbę a w 2024 to już na pewno ten tytuł zdobędziemy. A okazało się, że dzięki zaangażowaniu wszystkich organizacji społecznych, instytucji i młodych ludzi z miasta. Stworzyliśmy wspaniałą aplikację i super program, że dostaliśmy to za pierwszym zamachem – dodaje Kulik.

Efekty działań zawartych w programie już możemy obserwować, a ma być ich jeszcze więcej.

– Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale początek zmian w myśleniu o mieście i jego mieszkańcach. Inicjatywa starania się o tytuł ESM wyszła od lubelskiej młodzieży reprezentowanej przez Fundację Sempre a Frente. Wtedy usłyszeliśmy od nich, że dzięki środkom europejskim zbudowaliśmy miasto od nowa, stworzyliśmy wspaniałą infrastrukturę, w tym boiska, szkoły, stadiony, drogi, ale że w tych działaniach brakuje młodych ludzi, dla których to wszystko zrobiliśmy – przypomina Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wymiana zdań zainicjowała starania się o ESM, których efektem jest stworzenie wielu wydarzeń na rzecz młodzieży. Kluczowe wydarzenia projektu dzielą się na cztery sezony. #Spotkajmysię to przedstawienie idei nowej stolicy Lublina i ceremonią otwarcia. Ma zachęcić młodych do współtworzenia programu. Drugi sezon to #LublinToTy, w którym pierwsze skrzypce będą grały osoby uczące się i studiujące w mieście. Wtedy młodzi będą mieli “Majową Pozytywkę” i czerwcowym “Maratonem Młodzieżowym Miasto jest nasze”. Głównym punktem cyklu festiwali i wydarzeń będzie Noc Kultury. Latem #CzilujwLublinie pozwoli na naładowanie akumulatorów. Ostatni sezon to #PrzyszłośćToMy będzie czasem debat dla młodych i wydarzeń międzynarodowych. Włodarze miasta zapowiadają, że nie będzie to koniec inicjatyw skierowanych do młodzieży, a dopiero początek.

- Europejska Stolica Młodzieży to nie jest tytuł, który chcemy zrealizować poprzez działania czysto promocyjne. Naszym celem jest stworzenie maksymalnie wielu możliwości finansowych, rozwojowych, jak i wsparcia, danie młodym ludziom przestrzeni do realizacji. Jeśli będzie potrzeba, to młodzi sami wymyślą nowe festiwale, wydarzenia i działania, w których chcą brać udział. Gorąco zachęcamy do skorzystania m.in. ze stypendiów młodzieżowych, realizacji projektów w ramach Młodzież Inspiruje Dzielnice czy Miejskiego Aktywatora Młodych – będą to pomysły, w których realizacji pomogą nasze miejskie instytucje. Rok 2023 to jest czas rozpoczęcia procesu wzmacniania więzi łączących młodzież z Lublinem i trwałej zmiany w polityce młodzieżowej miasta – zapewniła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, za-prezydenta Lublina.

W 2022 roku stworzono przyjazne przestrzenie młodzieżowe: Hej! przy ul. Peowiaków 11, Miejscówkę w Skende Shopping czy Spilno Lublin. W tym roku pojawi się jeszcze jedno – Centrum Kultury odda do zagospodarowania nowe miejsce, czyli wyremontowaną piwnice (prawie 1000 metrów kw.).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski