Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monopoly Online – zagraj w słynną planszówkę na swojej przeglądarce

materiał partnera
Wszyscy z pewnością znamy planszową grę Monopoly. Jest to jeden z klasyków, które opiera się na nieco uproszczonym mechanizmie handlu nieruchomościami a jej początki sięgają Stanów Zjednoczonych w czasach wielkiego kryzysu w pierwszej połowie XX wieku, gdy Elizabeth Phillips stworzyła pierwowzór Monopoly, czyli The Landlord’s Game, która miała pokazywać w przystępny sposób jak działają praktyki monopolistyczne na rynku nieruchomości. Gra w krótkim czasie zdobyła sobie ogromną popularność a na przestrzeni lat powstały jej zróżnicowane wersje i rozmaite modyfikacje klasycznych zasad oraz elementów rozgrywki.

Niedawno, na platformie przeglądarek internetowych oraz urządzeń mobilnych pojawiła się również komputerowa wersja Monopoly w jego klasycznym wydaniu. Produkcja jest wiernym odzwierciedleniem popularnej planszówki, zgodnie ze wszystkimi jej zasadami oraz elementami rozgrywki. Gra została oparta na trójwymiarowym silniku graficznym, dzięki czemu tworzy klimat bardziej podobny do tego, gdybyśmy rzeczywiście rozłożyli planszę i siedli do niej wraz ze znajomymi. Warto jednak w tym momencie dodać, że ta komputerowa wersja Monopoly mimo dopisku „Online” nie pozwala nam na grę z innymi ludźmi w Internecie – bardziej przypomina tryb Hot Seat z niektórych strategii turowych, gdzie przy jednym komputerze siedzi kilku graczy, w przypadku Monopoly maksymalnie czterech, i czeka na swoją kolej.

1

Jeśli chodzi o mechanikę rozgrywki, trudno jest tutaj napisać coś szczególnie odkrywczego, gdyż jak wspomniano wcześniej produkcja po prostu przenosi klasyczną wersję Monopoly do świata elektronicznej rozgrywki. Również i tutaj kupujemy poszczególne nieruchomości, staramy się doprowadzić naszych przeciwników do bankructwa, budujemy „domki” na posiadanych przez siebie polach i rzucamy kośćmi, aby poruszać naszą postacią po planszy – reprezentowaną przez jeden z kilku dostępnych znaczników, jak na przykład cylinder, but czy żelazko. Gra pozwala nam również na handlowanie nieruchomościami z innymi graczami, przy czym warto wspomnieć, że nie istnieje w tej wersji Monopoly funkcja bankiera – wszystkie związane z nim czynności, jak wydawanie graczom pieniędzy czy kart własności, wykonuje komputer. Oprócz tego funkcjonuje system szans, pola z podatkiem od wzbogacenia i tak dalej.

2

Rozgrywka toczy się bardzo podobnie do tej w planszowej wersji gry. Kolejni gracze rzucają kostką i poruszają się o określoną liczbę pól. Pola stanowiące ruch danego gracza zostają podświetlona, zaś gra sama porusza naszym pionkiem do momentu aż dojdziemy do końca „trasy”. Kiedy znajdziemy się na określonym polu mamy kilka możliwości – możemy kupić nieruchomość jeśli nie jest ona własnością żadnego innego gracza, wystawić ją na licytację, jeśli nie chcemy tego zrobić bądź jesteśmy zmuszeni zapłacić swojego rodzaju opłatę postojową, gdy trafimy na pole będące własnością innego gracza. Koszt postoju uzależniony jest od rodzaju nieruchomości (wyróżnić można mniej czy bardziej „ekskluzywne” pola z odpowiednio niższymi bądź większymi opłatami) oraz zabudowy jaka się na niej znajduje. Każdy z graczy otrzymuje na początku rozgrywki 1500 dolarów, które możemy wydawać nie tylko na zakup wspomnianych nieruchomości, ale również linii kolejowych i innych podobnych zakładów umieszczonych na każdym z czterech odcinków tworzących kwadratową planszę.
Gra wymaga od nas nie tylko rozsądnego wydawania posiadanych środków, ale również strategicznego myślenia i zaplanowania taktyki. Najprostsze rozwiązania, jak na przykład dążenie do zakupu najdroższych nieruchomości nie zawsze musi się sprawdzić, gdyż będziemy musieli mieć sporo szczęścia, a tym samym poświęcić nieco tur na to, aby dotrzeć do tychże i nie mamy jednocześnie pewności, że gracze będą na nich stawać odpowiednio często, abyśmy mogli mieć stały dopływ pieniędzy, jak również zagrażać innym graczom.

3

Interfejs gry jest dosyć intuicyjny – powiadamia każdego gracza o tym, że rozpoczęła się jego kolejka oraz pozwala łatwo śledzić nieruchomości posiadane przez każdego z graczy. Dzięki swoistemu zautomatyzowaniu większości procesów związanych z grą, nie występuje ryzyko ewentualnych pomyłek, wyczerpania się pieniędzy w banku (który wedle zasad rozgrywki nie może zbankrutować) i innych „fizycznych” nieprzyjemności mogących nastąpić w tradycyjnej wersji. Sama gra kończy się w momencie, gdy wszyscy gracze poza zwycięzcą zbankrutują, czyli nie będą w stanie zapłacić opłaty postojowej – gracz może się wykupić z takiego stanu jeśli posiada budynki, hipoteki bądź inne aktywa, które mogą zostać przekonwertowane na pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski