MP w kajakarstwie górskim – Zwolińska i Pasiut najlepsi w crossie

Janek Wasiak
Klaudia Zwolińska mistrzynią Polski w crossie w kajakarstwie górskim
Klaudia Zwolińska mistrzynią Polski w crossie w kajakarstwie górskim PAP/Łukasz Gągulski
W ostatnim dniu rozgrywanych na krakowskim torze "Kolna" 75. mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim rywalizwoano w crossie. Złote medale zdobyli Klaudia Zwolińska i Michał Pasiut.

Dla najlepszej polskiej zawodniczki był to trzeci mistrzowski tytuł w konkurencjach indywidualnych wywalczony na tych mistrzostwach. W sobotę okazała się bezkonkurencyjna w K1 i C1.

W finałowym wyścigu crossu Zwolińska wyprzedziła Dominikę Brzeską i Aleksandrę Stach.

W tej konkurencji wszystko jest możliwe. Bardzo ważna jest taktyka, a ja od początku starałam się rozgrywać taktycznie swoje przejazdy. Tylko z boku może się wydawać, że pierwsze miejsca zdobywałam z łatwością. Oszczędzałam siły na finał, który fajnie udało mi się rozegrać

– powiedziała Zwolińska, która do swojego dorobku dołożyła jeszcze dwa złote medale wywalczone dla Startu Nowy Sącz w wyścigach drużynowych C1x3 i K1x3.

W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Pasiut. Drugie miejsce zajął obrońca tytułu Jan Piprek, a trzeci był Mateusz Polaczyk. Wprawdzie minął on linię mety jako pierwszy, ale został potem ukarany za faul i przesunięty na trzecią lokatę.

Kajakowy cross to stosunkowo nowa konkurencja, ale jej prestiż wzrósł, gdy została włączona do programu igrzysk olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. Zawodnicy startują ze specjalnej rampy, a w jednym przejeździe bierze udział czterech. Wygrywa pierwszy na mecie, który najlepiej poradzi sobie z omijaniem bramek i w wyznaczonej strefie zrobi eskimoskę, czyli obrót kajakiem pod wodą. O medale mistrzostw Polski w tej konkurencji rywalizowano po raz piąty.

Rywalizacja w crossie zakończyła trwający do piątku krajowy czempionat. W sobotnich konkurencjach złote medale wywalczyli: Zwolińska w K1 i C1, Dariusz Popiela w K1 oraz Szymon Nowobilski w C1.