Piotr Olkowicz
Boe na strzelnicy
Boe na strzelnicy PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Norweski biathlonista Johannes Thingnes Boe wygrał w czeskim Novym Mescie na Morave bieg ze startu wspólnego na 15 km i zdobył 20. złoty medal mistrzostw świata. Tym samym wyrównał rekord swojego legendarnego rodaka Ole Einara Bjoerndalena.

Boe miał jeden niecelny strzał, ale i tak wyprzedził bezbłędnego na strzelnicy Łotysza Andrejsa Rastorgujevsa o 15,1 s. Brąz wywalczył Francuz Quentin Fillon Maillet - 33 s straty. Polacy nie startowali.

30-letni Boe pierwszy raz na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata stanął w 2015 roku w Kontiolahti, gdzie triumfował w sprincie. Przed zawodami w Czechach miał 17 złotych medali, a w tym roku dołożył trzy: wygrał też bieg na dochodzenie na 12,5 km i bieg indywidualny na 20 km. Niespodziewanie w sztafecie 4x7,5 km wraz z kolegami zdobył "tylko" srebro.

W sumie ma w dorobku 38 krążków MŚ, w tym po siedem w każdej z konkurencji tegorocznej i poprzedniej edycji zawodów. Oprócz 20 złotych zdobył również 13 srebrnych i pięć brązowych krążków.

Bjoerndalen, zwany "królem biathlonu", tytuły mistrza świata zdobywał w latach 1998-2016 - ten ostatni w sztafecie 4x7,5 km, wspólnie m.in. z Boe. W klasyfikacji wszech czasów nadal jest pierwszy, bo ma też 14 srebrnych i 11 brązowych medali.

Bieg mężczyzn na 15 km był ostatnią konkurencją zawodów w Novym Mescie. Wcześniej na dystansie 12,5 km rywalizowały kobiety. Natalia Sidorowicz była 16., Joanna Jakieła - 25., a zwyciężyła Francuzka Justine Braisaz-Bouchet.