OPRAC.: Filip Bares
epa/pap
Męska sztafeta Polaków awansowała do niedzielnego finału mistrzostw świata w short tracku, które odbywają się w Rotterdamie. Kamila Stormowska dwukrotnie zajęła 11. miejsce - na 500 i 1500 m.

Biało-czerwoni, startujący w składzie Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Felix Pigeon i Diane Sellier, w półfinale nieznacznie przegrali z Holendrami. W niedzielnym finale do stawki, która powalczy o medale dołączą ekipy azjatyckie - z Chin i Korei Płd.

Wyścig Polaków obfitował w emocjonujące wydarzenia. Najpierw upadek zaliczyli Kazachowie, a potem z rywalizacji sami wyeliminowali się również Belgowie. Co prawda kontynuowali oni walkę, ale otrzymali karę za brak prawidłowej zmiany. Wydawało się, że biało-czerwoni chcą spokojnie dojechać do mety, ale zaatakowali Holendrów i dopiero na ostatnich metrach zostali wyprzedzeni przez gospodarzy.

"Cały czas była walka o pozycję. Staraliśmy nie trzymać się na końcu, bo czwarte miejsce jest bardzo niebezpieczne, kiedy narasta tempo. Chcieliśmy być w czołówce" - opowiadał Kuczyński. "Dobrze zmienialiśmy, utrzymywaliśmy pozycję. Oczywiście siły trochę opadały, ale wyścig kończyliśmy we dwóch i mamy awans do finału" - dodał uradowany.

W niedzielę polska czwórka stanie przed historyczną szansą wywalczenie medalu w konkurencji drużynowej. Do tej pory jedyny krążek (srebrny) MŚ wywalczyła na 500 m Natalia Maliszewska. Dokonała tego w roku 2018 w Montrealu.

W drugim dniu zawodów z reprezentantów Polski w konkurencjach indywidualnych w półfinale wystąpiła jedynie Kamila Stormowska. W walce o finał 1500 m jechała uważnie, trzymając się czołówki, ale kiedy mocniej ruszyły Amerykanki - została na czwartej pozycji i tak dojechała do mety. Tym samym uzyskała prawo startu w finale B. Tam ponownie uplasowała się na czwartym miejscu.

"W półfinale pojechałam źle technicznie i taktycznie. Po prostu niezbyt ekonomicznie. W finale B z kolei byłam zbyt spokojna i za późno zaczęłam finiszować. Nie mogę jeszcze porównywać się do medalistek wielkich imprez. Dlatego korzystam w trakcie mistrzostw, zbierając doświadczenie z wyścigów ze światową czołówką" - oceniła Stormowska.

Impreza w Rotterdamie zakończy się w niedzielę.