Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Przetarg na gmach muzealny

MS
Wizualizacja nowego upamiętnienia, jakie powstanie na terenie Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze.
Wizualizacja nowego upamiętnienia, jakie powstanie na terenie Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Wizualizacja materiały Państwowego Muzeum na Majdanku
Państwowe Muzeum na Majdanku we wtorek ogłosiło przetarg na budowę nowego gmachu muzealnego na terenie swojej filii, czyli Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Termin składania ofert mija 31 maja.

Budynek muzealny ma mieć 760 mkw. powierzchni użytkowej. - Zgodnie z projektem w budynku muzealnym znajdzie się sala wystawowa (350 mkw.) mieszcząca stałą ekspozycję historyczną dokumentującą dzieje obozu zagłady w Sobiborze, a także m.in. sala edukacyjna, magazyn zbiorów, pomieszczenia służbowe oraz punkt informacji i obsługi zwiedzających - wylicza Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka prasowa Państwowego Muzeum na Majdanku.

Gmach muzealny w stanie surowym otwartym ma być gotowy do końca roku. W planach jest też postawienie budynku gospodarczego.

Do końca roku ma się także zakończyć zabezpieczanie terenu masowych grobów. Te prace właśnie trwają. - Obszar ten został pokryty warstwą geowłókniny, a obecnie wysypywane jest na nim kruszywo z białego marmuru. Prace odbywają się pod nadzorem Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy - informuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

Zaznaczenie obszaru masowych grobów to istotny element upamiętnienia Żydów wymordowanych w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze. Pracownicy merytoryczni Państwowego Muzeum na Majdanku pracują jednocześnie nad przygotowaniem scenariusza stałej wystawy, która będzie eksponowana w planowanym gmachu muzealnym.

Nie zabraknie elementu multimedialnego, ale szczególnie ważnym elementem stworzonej ekspozycji historycznej mają być oryginalne obiekty, wydobyte z ziemi na terenie Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Wśród nich są przemawiające do wyobraźni osobiste przedmioty ofiar obozu zagłady, jedyne co po nich pozostało. Dodajmy, że główne prace z udziałem archeologów w Sobiborze już się zakończyły.

- Państwowe Muzeum na Majdanku sukcesywnie przejmuje od lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków kolejne obiekty znalezione podczas badań archeologicznych w Sobiborze. W zbiorach instytucji znajdują się ponad 4 tys. tego rodzaju przedmiotów, wpisanych do inwentarza muzealiów. Połowa zbiorów z tej kolekcji przeszła już niezbędną konserwację - podaje rzeczniczka muzeum na Majdanku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski