Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Lublinie zajmie się Europejskimi Dniami Dziedzictwa w regionie

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się we wrześniu, w tym roku kumulacja wydarzeń przypada na 7-8 i 14-15 września.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się we wrześniu, w tym roku kumulacja wydarzeń przypada na 7-8 i 14-15 września. Anna Paszkowska
Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa zainaugurowali tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Akcja odbywa się każdego roku pod koniec lata, wtedy można bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki. Najwięcej wydarzeń ma odbywać się w II i III weekend września.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce od 32 lat. Wydarzenie odbywa się każdego roku we wrześniu, a najwięcej atrakcji zaplanowanych jest na 7-8 i 14-15 września. Wtedy uczestnicy mogą bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki oraz korzystać z przygotowanej oferty wydarzeń kulturalnych. Turyści mogą liczyć na warsztaty, spotkania, rajdy, wystawy, koncerty, a także pokazy i wiele innych. Celem akcji jest promocja dziedzictwa kulturowego wśród lokalnych społeczności, a także zaznaczenie wspólnych korzeni.

- Od lat liderem wśród organizatorów wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Lublinie. Natomiast gminne ośrodki kultury, biblioteki, drobne instytucje, często funkcjonujące w społecznościach lokalnych, właśnie podczas Europejskich Dni Kultury są widoczne, włączają się w to wyjątkowe święto - mówiła dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W tym roku nowym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim zostało Muzeum Narodowe w Lublinie. W poniedziałek (19 lutego) zostało w tej sprawie podpisane porozumienie między instytucjami.

- Liderzy lokalni decydują o ostatecznym planie wydarzeń Europejskich Dziedzictwa, stąd tak ważną rolę odgrywają koordynatorzy. Cieszymy się, że tak sprawinie działająca instytucja, jaką jest Muzeum Narodowe w Lublinie i wieloletni organizator wydarzeń w ramach EDD, po 10 latach przejmuje pałeczkę od Muzeum Wsi Lubelskiej, które przez 10 lat animowało, wspierało i inspirowało organizatorów w województwie lubelskim - wyjaśniała dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Muzeum będzie zachęcało instytucje kultury i inne podmioty do organizacji wydarzeń, tym samym promując materialne i niematerialne, regionalne dziedzictwo.

- Jest to wielkie wyróżnienie, ale nie ukrywam, że i praca. Oczywiście Muzeum Narodowe w Lublinie ma projekty do włączenia się w Europejskie Dni Dziedzictwa - mówiła Barbara Oratowska, Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie i zdradziła, że wrzesień w muzeum będzie pod znakiem archeologii.

Tegoroczne hasło EDD - “Szlaki. Sieci. Połączenia” to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy. Inicjatywa promuje współpracę kulturalną z rozwojem turystyki. Swoje miejsce znajdzie również kultura cyfrowa i bazy danych, które proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznanie obiektów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski