Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na KUL otwarto Centrum Dydaktyki Akademickiej. "Chcemy być liderem w zakresie dydaktyki"

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
– Chcemy kształcić na jak najwyższym poziomie – podkreśla dr hab. Ewa Trzaskowska, prorektor odpowiedzialna za obszar kształcenia. 28 lutego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powstało Centrum Dydaktyki Akademickiej. Centrum będzie wspierać nauczycieli akademickich we wdrażaniu nowoczesnych metod kształcenia: mentoringu, tutoringu oraz service learningu.
– Chcemy kształcić na jak najwyższym poziomie – podkreśla dr hab. Ewa Trzaskowska, prorektor odpowiedzialna za obszar kształcenia. 28 lutego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powstało Centrum Dydaktyki Akademickiej. Centrum będzie wspierać nauczycieli akademickich we wdrażaniu nowoczesnych metod kształcenia: mentoringu, tutoringu oraz service learningu. Tomek Koryszko/KUL
– Chcemy kształcić na jak najwyższym poziomie – podkreśla dr hab. Ewa Trzaskowska, prorektor odpowiedzialna za obszar kształcenia. 28 lutego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powstało Centrum Dydaktyki Akademickiej. Centrum będzie wspierać nauczycieli akademickich we wdrażaniu nowoczesnych metod kształcenia: mentoringu, tutoringu oraz service learningu.

Dydaktyka, to obok badań naukowych, jeden z najważniejszych obszarów działalności każdego uniwersytetu. Od trzech lat dydaktycy z różnych wydziałów uczelni w oparciu o swoje doświadczenia oraz wizyty studyjne w wiodących ośrodkach uniwersyteckich przygotowali podręczniki dotyczące mentoringu, tutoringu oraz service learningu, z których już mogą korzystać nauczyciele akademiccy.

Dr Andrzej Gładysz, historyk i muzykolog oraz ekspert w obszarze tutoringu, zauważa, że wizyty studyjne umożliwiły śledzenie najnowszych trendów w dydaktyce, która coraz bardziej staje się ukierunkowana na potrzeby studenta.

– Z jednej strony oznacza to nastawienie na rozwijanie mocnych stron studenta, z drugiej wzmacnianie tych obszarów, w których czuje się on słabiej – tłumaczy.

O ile tutoring i mentoring są już stosowane na różnych uczelniach w Polsce, to w stosowaniu service learningu KUL jest pionierem.

– W tym obszarze przecieramy szlaki – podkreśla dr inż. Jan Kamiński z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu.

Service learning łączy teorię z praktyką oraz nauczanie akademickie z zaangażowaniem społecznym. Jednym z przykładów takiego zaangażowania jest akcja poMOC Młodych, w ramach której studenci psychologii KUL w czasie pandemii udzielali wsparcia rówieśniczego innym studentom. W ten sposób mogli praktycznie zastosować wiedzę zdobytą na zajęciach, a także zmierzyli się z niektórymi wyzwaniami, które niesie zawód psychologa.

Jak podkreśla prorektor Trzaskowska, która sama jest ekspertką Centrum w obszarze mentoringu, otwarcie jego siedziby oznacza wkroczenie w kolejny etap rozwoju projektu.

– Wierzę, że działalność Centrum będzie promieniować na cały uniwersytet – i dodaje, że w ramach projektu „Doskonały dydaktyk KUL” zaplanowano już działania na kolejne 3 lata. – Jednym z nich jest objęcie wsparciem, poza nauczycielami akademickimi, także doktorantów, którzy w przyszłości zasilą szeregi kadry uniwersytetu. Będą oni mogli podnosić swoje kompetencje m.in. podczas warsztatów i wizyt studyjnych – podkreśla Trzaskowska.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zwraca również uwagę, że jakość dydaktyki na uniwersytecie jest ściśle związana z jakością badań naukowych.

– Jesteśmy w grupie sześciu klasycznych uniwersytetów, które mogą ubiegać się o status uczelni badawczej – zaznacza ks. prof. Kalinowski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski