Na najbliższym posiedzeniu Sejm ponownie spróbuje wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich. Ast: Trzeba być realistą ws. Senatu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Na najbliższym posiedzeniu Sejm ponownie spróbuje wybrać RPO. Ast: Trzeba być realistą ws. Senatu
Na najbliższym posiedzeniu Sejm ponownie spróbuje wybrać RPO. Ast: Trzeba być realistą ws. Senatu Adam Guz
Udostępnij:
Na posiedzeniu w dniach 14-15 kwietnia, Sejm prawdopodobnie ponownie zajmie się wyborem Rzecznika Praw Obywatelskiej – poinformował w rozmowie z polskatimes.pl, poseł Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości. Poseł Ast pytany jakie są szanse, że tym razem Senat zaakceptuje kandydata PiS stwierdził, że „trzeba być realistą”. - Szanse pewnie nie są duże by uzyskał akceptację Senatu. Ale tez nie można przesądzać, że jej nie uzyska – mówił polityk.

Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast poinformował w rozmowie z polskatimes.pl, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czy li 14-15 kwietnia prawdopodobnie izba niższa parlamentu ponownie zajmie się wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dodał, że kandydatem PiS na to stanowisko nadal pozostaje Bartłomiej Wróblewski. Dzień przed posiedzeniem Sejmu jego kandydaturę opiniowała będzie sejmowa komisja sprawiedliwości.

Poseł Ast pytany jakie są szanse, że tym razem Senat zaakceptuje kandydata PiS stwierdził, że „trudno powiedzieć”. - Na pewno poprze go większość sejmowa, a w Senacie wszystko jest możliwe. Zobaczy jak poseł Wróblewski wypadnie na przesłuchaniach przed komisją senacką – mówił parlamentarzysta. - Natomiast trzeba być realistą i powiedzieć, że szanse pewnie nie są duże by uzyskał akceptację Senatu. Ale tez nie można przesądzać, że jej nie uzyska – dodał.

Szef komisji powiedział, że „na razie rudo mówić” o ewentualnej zmianie kandydata. - Na razie kandydatem PiS jest Bartłomiej Wróblewski, a jeżeli ponownie procedura wyboru zakończy się fiaskiem, będziemy myśleć co dalej – przekazał.

Informację o prawdopodobnym wyborze RPO na najbliższym posiedzeniu Sejmu jako pierwsza podała Polska Agencja Prasowa.

Do 19 marca poszczególne kluby parlamentarne mogły zgłaszać swoich kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich.

PiS stawia ponownie na swojego posła

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski poinformował w marcu, że zdecydował się kandydować na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To, po Piotrze Wawrzyku, kolejny aktywny polityk partii rządzącej ubiegający się o stanowisko RPO.
Parlamentarzysta podkreślił, jest do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji „doświadczenia społecznego, służbie drugiemu człowiekowi”. – Jestem osobą pracowitą, konsekwentną, niezależnie myślącą – mówił.

Dodał, że osoby wykluczone i dyskryminowane zawsze będą w centrum jego zaangażowania ,- To przede wszystkim osoby niepełnosprawne, seniorzy, emeryci, renciści, osoby borykające się z problemami mieszkaniowymi – wyliczał. - Będę działał na rzecz poprawienia sytuacji ekonomicznej kobiet. W szczególności jeśli chodzi o zabezpieczenie emerytalne i równość płac – dodał.
Polityk wskazał przy tym, że jako RPO chciałby rozmawiać w Sejmie m.in. z ludowcami i liberałami.

KO i KP-PSL ze wspólnym kandydatem

Z kolei posłowie Krzysztof Paszyk z Kolacji Polskiej-PSL oraz Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej poinformowali, że wspólnym kandydatem obu ugrupowań na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie Sławomir Patyra, dr nauk prawnych i konstytucjonalista.

Poseł Paszyk wyjaśnił, że przedstawiciele jego klubu odbyli ze Sławomirem Patyra rozmowę i zgadzają się z nim wielu kwestiach, m.in. co do tego jak powinien funkcjonować urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, czy „jaki styl sprawowania powinien cechować RPO”.

- Zgadzamy się również co do jednoznacznie krytycznej oceny tego, w jaki sposób dzisiaj obecna władza demontuje instytucje demokratycznego państwa prawnego – mówił polityk.

Z kolei poseł Robert Kropiwnicki stwierdził, że dr Patyra, to jeden z najlepszych współczesnych, polskich konstytucjonalistów . - Który zgodził się kandydować na funkcję RPO, bo to jest gwarancją tego, że konstytucja będzie mówiła swoim głosem, nie głosem polityków, nie głosem władzy, a głosem własnym stanowionym przez ustrojodawcę – przekonywał parlamentarzysta.

Sam Sławomir Patyra mówił natomiast, że RPO jest „swego rodzaju sumieniem władzy politycznej”. - Sumieniem, które ma władzy politycznej wskazywać na to, iż przekracza granice dopuszczalne relacji pomiędzy państwem, a jednostką w ustroju demokratycznym. Ma wskazywać także, że ingerencja państwa w sferę wolności i praw człowieka jest ograniczona, bo to wynika także z istoty państwa demokratycznego, w którym jak wiadomo władza zwierzchnia należy do narodu – mówił kandydat na RPO.

Dodał, że jeżeli mamy trzech kandydatów, to można powiedzieć, że „każdy z nich może zostać rzecznikiem”. - A zatem pan Piotr Ikonowicz ma 33,33 proc. szans, ja również. Pan doktor Wróblewski ma 33,34 proc. szans. Natomiast nie kandyduję tylko i wyłącznie z tą myślą, że ja muszę zostać RPO. Zależy mi bardziej na tym, aby móc także w stosunku do państwa, ale również na posiedzeniu komisji sejmowej powiedzieć i pokazać, że wobec tych niedobrych trendów, które obserwuję od lat pięciu jako zarówno obywatel, jak i konstytucjonalista, istnieje alternatywa – przekonywał.

Lewica stawiana Ikonowicza

Swojego kandydata na RPO ma także Lewica. Jest to prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz, który w 2021 r. wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez RPO Adama Bodnara odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

Impas ws. RPO

Zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji, Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu. W lutym Senat nie wyraził zgody na powołanie Piotra Wawrzyka (kandydata PiS – red.) na stanowisko RPO. W związku z tym procedura wyboru Rzecznika musi być ponowiona. W związku z tym partia zaproponowała innego swojego posła - Bartłomieja Wróblewskego.
Sejm z kolei konsekwentnie odrzucał kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, na którą wskazywała opozycja. Ostatecznie Rudzińska-Bluszcz zrezygnowała z kandydowania na RPO.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Sorry, ale gdy widzą tą załganą zapoconą facjatę bardziej gietkiego od Gowina As/ta to mam odruchy wymiotne. Ten facet przynosi ogromny obciach regionowi z którego został wybrany. Takie jego bycie podnóżkiem mlaszcząceko starego samotnego dziwaka z kocią sierścią na zafajdanej marynarce chwały nie przynosi.

Dodaj ogłoszenie