Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na UMCS nowa wystawa o noblistce. Skłodowska w wielu odsłonach

Aleksandra Dunajska
W Chatce Żaka spotkanie z Marią Skłodowską-Curie. UMCS otworzył w poniedziałek wystawę poświęconą swojej patronce.

W listopadzie przypada 150 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. W ramach obchodów jubileuszu swojej patronki UMCS przygotował wystawę poświęconą wybitnej uczonej.

- Naszym celem było przygotowanie wystawy opartej głównie na zdjęciach, przedmiotach i dokumentach. Dlatego zrobiliśmy m.in. „promenadę czasu” pokazującą Marię Skłodowską - Curie w różnych momentach jej życia, w powiązaniu z określonymi miejscami, a także osobami - mówi Jerzy Kasprzak z Muzeum UMCS, współautor wystawy.

Na ekspozycji zobaczymy więc naturalnej wielkości postaci noblistki. Najpierw młodej dziewczyny - na tle kamienicy przy ul. Freta w Warszawie, gdzie się urodziła. Potem m.in. w towarzystwie męża Piotra Curie w czasie jednej z wycieczek rowerowych, które oboje kochali, bo jak pisała Maria, „odprężały umysł po pracy naukowej”. Wystawa pokazuje też uczoną w towarzystwie prezydenta USA Warrena Hardinga, który w 1921 roku wydał na jej cześć przyjęcie w Białym Domu. Podczas tej wizyty w Stanach Zjednoczonych Skłodowska otrzymała w prezencie od Amerykanek gram radu, a kluczyk do szkatułki, w której był schowany, wręczył jej właśnie prezydent Harding. Ekspozycja to również pracownia, zaaranżowana na podobieństwo tej, którą Maria i Piotr stworzyli w baraku przy ul. Lhomond w Paryżu.

- Staraliśmy się odwzorować ją jak najwierniej. Część przedmiotów i urządzeń - jak np. komorę jonizacyjną, elektroskop czy bombę kalorymetryczną - wypożyczyliśmy z Muzeum Marii Curie - Skłodowskiej w Warszawie - wyjaśnia Kasprzak.

W gablotach można obejrzeć m.in. wybór publikacji z domowej biblioteki, jakie w 1951 r. ofiarowała uniwersytetowi Irena Joliot-Curie, córka noblistki. Jest też księga pamiątkowa z archikatedry lubelskiej, do której Maria wpisała się w sierpniu 1930 roku, po raz ostatni odwiedzając Lublin, gdzie jej dziadek był dyrektorem gimnazjum.

Wystawę, obok Jerzego Kasprzaka, przygotowywał też Dariusz Boruch z Muzeum UMCS. Za stronę graficzną odpowiadał fotograf Paweł D. Znamierowski. Ekspozycję można oglądać w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16) do końca roku.

ZOBACZ TEŻ: Studenci UMCS wykonali drzeworyt z noblistami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski