Na UMCS nowa wystawa o noblistce. Skłodowska w wielu...

  Na UMCS nowa wystawa o noblistce. Skłodowska w wielu odsłonach

  Aleksandra Dunajska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Tak mogła wyglądać pracownia Marii i Piotra Curie zorganizowana w baraku przy ul. Lhomond w Paryżu
  1/29
  przejdź do galerii

  Tak mogła wyglądać pracownia Marii i Piotra Curie zorganizowana w baraku przy ul. Lhomond w Paryżu ©Łukasz Kaczanowski

  W Chatce Żaka spotkanie z Marią Skłodowską-Curie. UMCS otworzył w poniedziałek wystawę poświęconą swojej patronce.
  W listopadzie przypada 150 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. W ramach obchodów jubileuszu swojej patronki UMCS przygotował wystawę poświęconą wybitnej uczonej.

  - Naszym celem było przygotowanie wystawy opartej głównie na zdjęciach, przedmiotach i dokumentach. Dlatego zrobiliśmy m.in. „promenadę czasu” pokazującą Marię Skłodowską - Curie w różnych momentach jej życia, w powiązaniu z określonymi miejscami, a także osobami - mówi Jerzy Kasprzak z Muzeum UMCS, współautor wystawy.

  Na ekspozycji zobaczymy więc naturalnej wielkości postaci noblistki. Najpierw młodej dziewczyny - na tle kamienicy przy ul. Freta w Warszawie, gdzie się urodziła. Potem m.in. w towarzystwie męża Piotra Curie w czasie jednej z wycieczek rowerowych, które oboje kochali, bo jak pisała Maria, „odprężały umysł po pracy naukowej”. Wystawa pokazuje też uczoną w towarzystwie prezydenta USA Warrena Hardinga, który w 1921 roku wydał na jej cześć przyjęcie w Białym Domu. Podczas tej wizyty w Stanach Zjednoczonych Skłodowska otrzymała w prezencie od Amerykanek gram radu, a kluczyk do szkatułki, w której był schowany, wręczył jej właśnie prezydent Harding. Ekspozycja to również pracownia, zaaranżowana na podobieństwo tej, którą Maria i Piotr stworzyli w baraku przy ul. Lhomond w Paryżu.

  - Staraliśmy się odwzorować ją jak najwierniej. Część przedmiotów i urządzeń - jak np. komorę jonizacyjną, elektroskop czy bombę kalorymetryczną - wypożyczyliśmy z Muzeum Marii Curie - Skłodowskiej w Warszawie - wyjaśnia Kasprzak.

  W gablotach można obejrzeć m.in. wybór publikacji z domowej biblioteki, jakie w 1951 r. ofiarowała uniwersytetowi Irena Joliot-Curie, córka noblistki. Jest też księga pamiątkowa z archikatedry lubelskiej, do której Maria wpisała się w sierpniu 1930 roku, po raz ostatni odwiedzając Lublin, gdzie jej dziadek był dyrektorem gimnazjum.

  Wystawę, obok Jerzego Kasprzaka, przygotowywał też Dariusz Boruch z Muzeum UMCS. Za stronę graficzną odpowiadał fotograf Paweł D. Znamierowski. Ekspozycję można oglądać w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16) do końca roku.

  ZOBACZ TEŻ: Studenci UMCS wykonali drzeworyt z noblistami

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Marsylii na ul. Bulwar J. Darck 18 jest Liceum Techniczne im. Marii Curie.

  Michael (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Spytałem uczniów liceum czy wiedzą, że Ich patronka przybyła do Francji z Polski. Nie bardzo młodzi w tym temacie orientowali się. Jak byłem w Lublinie udałem się do UMCS i poprosiłem o prospekty...rozwiń całość

  Spytałem uczniów liceum czy wiedzą, że Ich patronka przybyła do Francji z Polski. Nie bardzo młodzi w tym temacie orientowali się. Jak byłem w Lublinie udałem się do UMCS i poprosiłem o prospekty reklamowe naszej uczelni. Pobrane materiały przekazałem pracownikom Liceum w Marsylii z uwagą. Rodzina M. Curie zdobyła dla Francji 3 nagrody Nobla. W Polsce Panią laureatkę uhonorowano jako patronkę Uniwersytetu a we Francji została patronką liceum. Można w internecie oglądać gmach francuskiego liceum po otwarciu - Marsylia Liceum Technoique M. Curie. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Największe Serce Świata w Lublinie. Mieszkańcy ułożyli je dla Pawła Adamowicza

  Największe Serce Świata w Lublinie. Mieszkańcy ułożyli je dla Pawła Adamowicza

  Alarm bombowy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ewakuacja

  Alarm bombowy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ewakuacja

  Zaginione kobiety z woj. lubelskiego. Czy je rozpoznajesz? (ZDJĘCIA)

  Zaginione kobiety z woj. lubelskiego. Czy je rozpoznajesz? (ZDJĘCIA)