Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda od prezydenta za działalność na rzecz Trójmorza

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Województwo lubelskie otrzymało od prezydenta Andrzeja Dudy nagrodę specjalną za szczególne zaangażowanie w rozwijanie Inicjatywy Trójmorza. Wyróżnienie odebrał marszałek Jarosław Stawiarski.

Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP odbyła się w czwartek (23.11) na Zamku w Łańcucie. Wśród wyróżnionych przez Andrzeja Dudę znalazło się województwo lubelskie, które otrzymało nagrodę specjalną za cyklicznie organizowany Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie.

W uzasadnieniu przyznania nagrody, kapituła wyjaśniła, że kongres „stał się międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym, skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz nauki i biznesu z 12 państw”, udało mu się „stworzyć przestrzeń do otwartej, międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości i kierunków współpracy w ramach Trójmorza” i „jest on również miejscem wymiany doświadczeń gospodarczych istotnych z perspektywy współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej, która uwidoczniła się także w organizacji bezprecedensowej w swojej skali pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy”.

Poza wyróżnieniem dla województwa lubelskiego, w ramach Nagrody Gospodarczej prezydent Andrzej Duda wręczył wyróżnienia w pięciu kategoriach głównych: lider MŚ, narodowy sukces, międzynarodowy sukces, odpowiedzialny biznes, firma rodzinna oraz w dwóch kategoriach specjalnych: badania+rozwój oraz atart-up.pl - nagroda dla zespołów badawczych, jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną.

W tegorocznym konkursie nominowane też firmy z województwa lubelskiego: Lubelski Węgiel Bogdanka (w kategorii odpowiedzialny biznes), który zgodnie z nową strategią Bogdanka 2030 ma przekształcić się w multisurowcowy koncern napędzający sprawiedliwą transformację – również w kierunku odnawialnych źródeł energii oraz spółka SDS Optic (w kategorii Start-up.pl). Ta ostatnia firma tworzy i rozwija innowacyjne urządzenia do diagnostyki medycznej i monitorowania stanu zdrowia w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych i grzybiczych. Flagowym projektem SDS Optic jest światłowodowa mikrosonda do diagnostyki nowotworu piersi w czasie rzeczywistym.

- Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to cenne i prestiżowe wyróżnienie. Inicjatywa w ciągu dwudziestu edycji zmieniała swoją formułę, jednak cel przyznawania nagród do dzisiaj pozostaje niezmienny – wspierać polskich przedsiębiorców i wyróżniać tych najlepszych. Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP zostają uhonorowane przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm – przypomina Anna Nycz z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Lublinie.

I dodaje, że w ubiegłym roku jedną z nagród - w kategorii odpowiedzialny biznes - otrzymała firma RST Roztocze z województwa lubelskiego. Firma jest największym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie producentem zamknięć przemysłowych dla różnych gałęzi przemysłu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski