Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najem okazjonalny – na czym polega i czy się opłaca? O tych kosztach i formalnościach należy pamiętać

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Zgodnie z przepisami kaucja pobierana przy najmie okazjonalnym może stanowić maksymalnie 12-krotność czynszu w chwili zawarcia umowy.
Zgodnie z przepisami kaucja pobierana przy najmie okazjonalnym może stanowić maksymalnie 12-krotność czynszu w chwili zawarcia umowy. ReadyElements / PixaBay
Najem okazjonalny stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie, chroniące wynajmujących przed nieuczciwymi najemcami, którzy nie zamierzają opuszczać mieszkania. Procedura zawarcia takiej umowy jest nieco bardziej złożona w porównaniu do zapisu standardowego, ale też niesie ze sobą szereg korzyści. O czym pamiętać decydując się na najem okazjonalny?

Spis treści

Najem okazjonalny to rozwiązanie, które skuteczniej chroni interesy wynajmującego. Umowa ta nie różni się znacząco od standardowej, choć zawiera kilka istotnych różnic. Przede wszystkim prostsza jest eksmisja najemcy, jeśli ten np. nie płaci czynszu, a wszystkie procedury są szybsze, gdyż takiej osobie nie przysługuje lokal zastępczy przyznawany przez gminę.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta tylko z właścicielem mieszkania. Oznacza to, że możliwości takiej nie mają żadni pośrednicy czy firmy oferujące wynajem nieruchomości. Warto również pamiętać, że zapisy są ważne tylko, jeśli dotyczą lokalu o funkcji mieszkaniowej.

Umowa najmu okazjonalnego – jakie formalności?

W przypadku najmu okazjonalnego w pierwszej kolejności należy pamiętać o prawidłowym sporządzeniu umowy. Może ona zostać zawarta na maksymalnie 10 lat. W przypadku niewskazania czasu najmu, dokument będzie nieważny.

Na umowie powinny znaleźć się informacje takie jak: dane osobowe stron, opis wynajmowanego lokalu, okres wynajmu, wysokość czynszu oraz pozostałych opłat, warunki wypowiedzenia umowy, terminy płatności, podpisy obu stron. Do pisma konieczne będzie dołączenie następujących dokumentów:

  • oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, a także zobowiązaniu do opróżnienia i wydania mieszkania w terminie wyznaczonym w żądaniu egzekucyjnym;
  • oświadczenie najemcy, w którym wskazuje on inny lokal, do którego może się przeprowadzić po opuszczeniu mieszkania;
  • oświadczenie osoby wskazanej przez najemcę, że przyjmie go do siebie po zakończeniu najmu.

Sporządzenie pierwszego z wyżej wymienionych oświadczeń będzie wymagało wizyty u notariusza. Całkowity kosz przygotowania tego dokumentu wyniesie około 400 złotych.

Co ważne, w przeciwieństwie do standardowej umowy, w tym przypadku wynajmujący wskazuje lokal, który zajmie po zakończeniu umowy. Może to być mieszkanie kogoś z rodziny lub znajomych, którzy wyrażą na to zgodę.

Zgodnie z przepisami kaucja pobierana przy najmie okazjonalnym może stanowić maksymalnie 12-krotność czynszu w chwili zawarcia umowy. Pobrane pieniądze są zwracane, po potrąceniu ewentualnych kwot na pokrycie szkód, w ciągu miesiąca od wygaśnięcia lub rozwiązania umowy.

Najem okazjonalny, a Urząd Skarbowy

Po zawarciu umowy najmu okazjonalnego właściciel lokalu ma 14 dni na to, by poinformować o tym Urząd Skarbowy. Zgłoszenie można sporządzić na piśmie, umieszczając tam dane osobowe, PESEL, adres wynajmowanej nieruchomości, a także czas obowiązywania umowy.

Właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu – czytamy w ustawie o ochronie lokatorów.

Jeśli właściciel lokalu nie zgłosi zawarcia umowy w US, dokument ten będzie nieważny.

Najem okazjonalny – wypowiedzenie umowy i eksmisja

Wśród najemców panuje przekonanie, że przy umowie najmu okazjonalnego właściciel może ich „wygonić” niemal pod każdym pretekstem. W tym przypadku nadal jednak obowiązują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.

Zgodnie z polskimi przepisami umowa najmu okazjonalnego może zostać wypowiedziana, jeśli lokator:

  • pomimo otrzymania pisemnych upomnień, używa lokalu w sposób niezgodny z umową lub przeznaczeniem nieruchomości, niszczy urządzenia będące na wyposażeniu lub utrudnia życie pozostałych mieszkańców;
  • zwleka z uiszczeniem czynszu, a także innych opłat, co najmniej za trzy okresy płatności, pomimo wcześniejszego uprzedzania go na piśmie o ryzyku zerwania umowy;
  • wynajął lokal albo oddał do bezpłatnego wykorzystania bez pisemnej zgody właściciela.

W przypadku najemcy, który nie chce opuścić lokalu pomimo dostarczonego pisemnie żądania, właściciel może skierować sprawę do sądu. Po rozpatrzeniu wniosku wymiar sprawiedliwości uruchomi procedurę uzyskania nakazu eksmisji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najem okazjonalny – na czym polega i czy się opłaca? O tych kosztach i formalnościach należy pamiętać - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski