Gry
  Najlepsze gry na PlayStation 1. Zobacz, czy pamiętasz te...

  Najlepsze gry na PlayStation 1. Zobacz, czy pamiętasz te tytuły. Przy tych grach dorastali gracze na przełomie wieków

  Zdjęcie autora materiału

  Gra

  Zobacz, klasyki, które ukształtowały pokolenia graczy.
  1/14
  przejdź do galerii

  Zobacz, klasyki, które ukształtowały pokolenia graczy. ©Sony / materiały prasowe

  Pierwsza konsola PlayStation wyznaczyła nowe trendy dla całej branży gier wideo. To właśnie na pierwsze PS wyszły tytuły fantastycznych marek kontynuowanych do dziś. Fani retro gamingu na pewno pamiętają setki godzin, które zostały spędzone podczas rozgrywek w Tekkena 3 czy Crasha Bandicoota. W tym zestawieniu wspominamy najlepsze gry na PlayStation 1. Przekonajcie się sami!

  PlayStation 1


  PlayStation to debiutancka konsola firmy Sony. Jej początek przypada na 1999 rok, gdy wówczas rozpoczęła ona zupełnie nowy rozdział w historii branży gier wideo. Początkowo miała zostać stworzona we współpracy z Nintendo, jednak przez różnicę zdań między korporacjami projekt nie doszedł do skutku i firmy wydały osobne urządzenia. Współpraca miała polegać na dostarczeniu do konsoli napędu CD-ROM - dlatego Nintendo 64 nadal posiadało wejście na kartridże, gdy PlayStation działało już na krążkach.

  Co spowodowało, że PlayStation było wyjątkowe i zyskało tak duże uznanie?
  To między innymi dlatego PlayStation zyskało tak ogromną popularność:
  • Karty pamięci - zapis gry odbywał się za pomocą karty pamięci wsadzanej na froncie do konsoli, dzięki czemu pliki nie były podatne na łatwe utracenie. Można było dzięki temu przenieść również zapis gry między konsolami i wziąć go np. do znajomego;
  • Napęd CD-ROM - dzięki zmianie nośnika na dużo pojemniejszy i tańszy w produkcji gry mogły zajmować więcej miejsca, a dzięki temu wyglądały i działały lepiej;
  • Piractwo - nie da się ukryć, że za sukcesem konsoli stoi również w dużej mierze łatwość piracenia gier na ten sprzęt. Nośnikami gier były zwykłe płyty CD-ROM, które można było skopiować w domowych warunkach. Odpowiednio dostosowana konsola (np. zmodyfikowana modchipem) mogła bez problemu odtwarzać gry z płyt z nielegalnej dystrybucji.


  Jak zagrać dzisiaj w gry z PlayStation 1?  Zakup i odpalenie oryginalnego PlayStation może być w dzisiejszych czasach problematyczne. Na szczęście powstało kilka rozwiązań tego problemu. Oczywiście pierwszym z nich jest emulator na współczesny komputer. Wśród nich najlepszymi są:
  • PCSX Reloaded
  • BizHawk
  • Xebra
  • RetroArch


  Istnieje również miniaturowa konsolka PlayStation Classic, która pozwala na ogranie klasycznych tytułów na współczesnym ekranie. Gry z pierwszego PlayStation dostępne będą też w najwyższym progu nowego PS Plus.

  Sprawdź także: Nowy PS Plus już jest! Zobacz dostępne gry, cenę, warianty i wszystko, co wiemy o odpowiedzi Sony na Game Pass

  Najlepsze gry na Pierwsze PlayStation


  Istnieje kilka tytułów, które z pewnością zapadły w pamięć graczom PlayStation 1. Sprawdźcie czy pamiętacie te gry.

  Zobaczcie, jakie najlepsze gry dostępne są do zagrania na konsoli PlayStation. Zapraszamy!


  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Polub nas na Fejsie!

  Gra.pl poleca

  Wideo