MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze uczelnie Ameryki. Z czego słynie Harvard, Princeton, Yale i inne topowe uczelnie w Stanach Zjednoczonych? Sprawdziliśmy

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Harvard, Yale, Princeton czy Stanford to nazwy uczelni, które są doskonale znane na całym świecie Zajmują wysokie stanowiska w międzynarodowych rankingach. Około 15 proc. studentów tych uczelni to obcokrajowcy. Z czego słyną te prestiżowe uniwersytety?
Harvard, Yale, Princeton czy Stanford to nazwy uczelni, które są doskonale znane na całym świecie Zajmują wysokie stanowiska w międzynarodowych rankingach. Około 15 proc. studentów tych uczelni to obcokrajowcy. Z czego słyną te prestiżowe uniwersytety? Unspalsh
Stany Zjednoczone są domem dla wielu światowej klasy uniwersytetów. Nazwy uczelni, takich jak Harvard, Princeton, czy Yale, pojawiają się w popkulturze m.in. w książkach, filmach i serialach. Kto nie pamięta Rory Gilmore, która przez całe dzieciństwo marzyła o Harvardzie, aby w końcu zostać absolwentką Yale? Uczelnie te mogą pochwalić się innowacyjnymi programami badawczymi, słynnymi absolwentami i prestiżowymi nagrodami. Ich drzwi są otwarte dla studentów z całego świata, ale nie tak łatwo się tam dostać. Poznaj najsłynniejsze uczelnie w Ameryce i ciekawostki o nich.

Spis treści

Ranking najlepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych

W aktualnym rankingu amerykańskich uczelni wyższych opracowanym przez U.S. News na podium znajdują się:

 • Princeton University,
 • Massachusetts Institute of Technology,
 • Harvard University.

Co ciekawe, tylko jedna z tych uczelni znajduje się w pierwszej trójce rankingu szkół międzynarodowych i chodzi o Massachusetts Institute of Technology ( w skrócie MIT).

Pierwszą dziesiątkę najlepszych szkół wyższych Ameryki dopełniają:

 • Stanford University,
 • Yale University,
 • University of Chicago,
 • Johns Hopkins University,
 • University of Pennsylvania,
 • California Institute of Technology,
 • Duke University.

Uczelnie Ameryki wysoko w światowych rankingach

Najlepsze uczelnie na świecie wyróżnił ranking QS TOP UNIVERSITIES. Według tego amerykańskiego serwisu ranking ten pozwala na szybkie i łatwe porównywanie instytucji według wielu różnych kryteriów: od reputacji akademickiej po liczbę zapisanych studentów zagranicznych. Które Uniwersytety stoją na podium najlepszych szkół świata?

Podium światowe należy do uczelni ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii:

 • Massachusetts Institute of Technology (MIT) – USA,
 • University of Cambridge — UK,
 • Stanford University — USA.

W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni świata oprócz usytuowanych w Londynie: Oxfrodu, UCL i Imperial Collage London, znalazła się jeszcze jedna europejska szkoła: Szwajcarska ETH, czyli Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu.

Jakie wykształcenie zdobyli Joe Biden, Donald Trump, Barack Obama i inni prezydenci USA?

Joe Biden, Donald Trump, Barack Obama i inni. Takie wykształ...

Rekrutacja na studia inna niż w Polsce

Uczelnie w Stanach Zjednoczonych są otwarte na przyjmowanie zagranicznych studentów, aczkolwiek rekrutacja nie jest łatwa. Jak się okazuje obok wyników punktowych i dobrych ocen, ważne są rekomendacje, czyli listy polecające np. z wolontariatu, a także pasje i działalność pozaakademicka kandydata.

Ci, którzy marzą o studiach na Yale czy Harvardzie, muszą zaprezentować siebie w eseju. Ponadto ważne są:

 • wyniki z matury amerykańskiej (SAT lub ACT, od pandemii nieobligatoryjne)
 • wyniki testów językowych (TOEFL lub IELTS)

Koszty studiów na amerykańskich uczelniach

Czesne za studia są bardzo wysokie. Na Harvardzie jest to około 70 tysięcy dolarów rocznie. Kwota może przerażać. Jednak nie wszyscy muszą ponosić te koszty.

Większość prestiżowych uczelni w Ameryce prowadzi rozbudowany system stypendialny, dzięki czemu nawet 85 proc. studentów otrzymuje pomoc finansową. W zależności od uczelni wielu kandydatów, którzy spełniają wymagania akademickie, otrzymuje częściowe lub całkowite pokrycie kosztów czesnego przez uczelnię.

Według danych udostępnionych przez Harvard niecałe 15 proc. studentów tej uczelni pochodzi zza granicy. Jak informuje The Healthy Journal, niespełna 2 proc. studentów pochodzi z ubogich rodzin, których nie stać na finansowanie nauki z własnej kieszeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Najlepsze uczelnie Ameryki. Z czego słynie Harvard, Princeton, Yale i inne topowe uczelnie w Stanach Zjednoczonych? Sprawdziliśmy - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski