MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największe państwo świata zaskoczy was ogromem! Poznajcie największe i najmniejsze kraje na Ziemi

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Największe państwo świata jest prawie dwa razy większe od całej Europy, a Polska zmieściłaby się w nim ponad 54 razy. Poznajcie ekstremalne państwa świata: rekordowo wielkie i absolutnie najmniejsze. Który kraj miał największą powierzchnię w całej historii?

Spis treści

Największe państwo, najmniejszy kraj. Ekstremalne państwa na mapie

Lubimy błądzić palcem po mapie i wyobrażać sobie dalekie podróże do egzotycznych zakątków Ziemi. Nie da się nie zauważyć, że niektóre kraje wydają się zaskakująco wielkie, a inne z kolei są tak drobne, że ledwo widać je na mapie.

Droga prowadząca po horyzont
Które państwo jest największe na świecie? Który kraj jest najmniejszy? Zapraszamy na wycieczkę po mapie w poszukiwaniu ekstremalnych państw. To prawdziwe giganty i absolutne liliputy! Eric Yang, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Które państwo jest największe na świecie? Do czego można porównać jego rozmiar? Czy zawsze było największe, czy też istniały w przeszłości kraje o jeszcze większej powierzchni? I odwrotnie – który kraj jest absolutnie najmniejszy na Ziemi?

Odpowiedzi znajdziecie poniżej. Zabieramy was w podróż po mapie, a także do przeszłości, w poszukiwaniu największych i najmniejszych państw w dziejach świata.

Czytaj też: Mapa świata inna niż wszystkie. Darmowa strona internetowa pozwala porównać rzeczywisty rozmiar krajów. Jak Polska wypada na tle innych?

Jak duża jest Polska? Jak wielka była w przeszłości?

Punktem odniesienia będzie dla nas Polska. Nasz kraj ma 312 696 km kwadratowych powierzchni. Pod względem obszaru daje to Polsce 9. miejsce w Europie i 69. na świecie.

Mapa współczesnej Polski
Współczesna Polska ma 312 696 km kwadratowych powierzchni. Pod względem obszaru nasz kraj jest 9. w Europie i 69. na świecie. omersukrugoksu, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Dawniej Polska była jednak sporo większa. Największy obszar w swoich dziejach zajmowała w pierwszej połowie XVII w., kiedy to po wygranej wojnie z Moskwą i rozejmie w Dywilinie I Rzeczpospolita objęła swymi granicami ok. 1 milion kilometrów kwadratowych (trzy razy więcej niż obejmuje obecnie).

Polska nigdy nie była jednak największym państwem na świecie, nie znajdowała się nawet na podium. W takim razie które państwo jest obecnie największe?

Mapa Polski w 1635 r.
W XVII w. Polska osiągnęła swój największy zasięg terytorialny. Rzeczpospolita Obojga Narodów miała ok. 1 miliona km kw. powierzchni, czyli 3 razy tyle, co dzisiaj.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.5. Maciej Szczepańczyk, CC BY-SA 2.5

Największe państwo pozostawia innych daleko w tyle

Milion kilometrów kwadratowych u szczytu potęgi Polski to niewiele w porównaniu z prawdziwymi gigantami, naprawdę największymi państwami świata. Obecnie istnieje 6 państw o powierzchni przekraczającej 5 milionów kilometrów kwadratowych, a żeby dostać się na podium, trzeba mieć ponad 9,5 miliona!

Ale które państwo jest największe? Klasą samą w sobie pozostaje Rosja, która jest obecnie rekordzistką pod względem powierzchni. Federacja Rosyjska obejmuje łącznie 17 098 242 km kwadratowe, a więc obszar prawie dwa razy większy od kraju, który zajmuje drugie miejsce w rankingu – Kanady (9 984 670 km kwadratowych).

Jak wielka jest Rosja?

 • Rosja zajmuje ok. 11 proc. powierzchni wszystkich lądów.
 • Rosja jest 1,7 razy większa od całej Europy, która ma ok. 10 mln km kwadratowych powierzchni.
 • W granicach Rosji Polska zmieściłaby się 54,6 razy.
 • Rosja jest tak duża, że na jej terenie obowiązuje aż 9 stref czasowych, najwięcej spośród wszystkich państw świata.

Jak właściwie Rosja stała się tak wielka? To efekt ekspansji i podbojów, prowadzonych od XVI w. Rosjanie nie mieli z tym wiele roboty – większość ogromnych obszarów od Bałtyku po Pacyfik, jakie udało im się objąć w posiadanie, zamieszkiwała tylko nieliczna i rozproszona ludność tubylcza, lub też była to całkiem bezludna dzicz. Do dziś ogromne obszary Syberii i Jakucji pozostają słabo zbadane i praktycznie niezagospodarowane.

Porównanie rozmarów Polski i Rosji na mapie
Kontur Polski naniesiony na kontur Rosji.

Rosja jest 54,6 razy większa od Polski. To obecnie największy kraj na świecie, ale w przeszłości istniały imperia nawet dwukrotnie większe! TheTrueSize.com, zrzut ekranu

Ranking największych krajów świata. To prawdziwi giganci na mapie!

Zobaczcie, jak wygląda ranking 7 największych państw świata pod względem powierzchni:

 1. Rosja – 17 098 242 km kw.
 2. Kanada – 9 984 670 km kw.
 3. Chiny – 9 596 960 km kw.
 4. USA – 9 525 067 km kw.
 5. Brazylia – 8 515 767 km kw.
 6. Australia – 7 682 300 km kw.
 7. Indie – 3 287 263 km kw.

Czytaj też: Google Maps: 9 najstraszniejszych miejsc, których lepiej nie oglądać w Street View. Ludzie-ptaki, tajna baza sekty, dom potwora i inne

Największe państwo w historii

Choć Rosja bije na głowę konkurencję pod względem powierzchni, nie zawsze była największym krajem. Jeśli spojrzymy w przeszłość, okaże się, że istniało dawniej kilka imperiów, których powierzchnia była większa niż współczesnej Rosji.

Które państwo było największe w całej historii?

 1. Ten tytuł należy do Imperium Brytyjskiego z wszystkimi jego koloniami i dominiami. Rozciągało się od Kanady, przez pas Afryki od Egiptu po dzisiejsze RPA, do Indii i Australii. Łączna powierzchnia całego Imperium Brytyjskiego wynosiła aż 35,5 miliona kilometrów kwadratowych – zajmowało ponad ćwierć powierzchni wszystkich lądów Ziemi! Współczesna Rosja zmieściłaby się w Imperium Brytyjskim dwa razy.
 2. Na drugim miejscu plasuje się imperium Mongołów, które w szczycie potęgi obejmowało 24 miliony km kwadratowych od Chin aż po Turcję i Europę Środkową.
 3. Trzecie miejsce zajmuje Imperium Rosyjskie, czyli carska Rosja, która w szczycie potęgi obejmowała 22,8 miliona kilometrów kwadratowych.

Najmniejsze państwa na świecie. Ile to jest 0,44 km kwadratowego?

Skoro już piszmy o państwach rekordowych i ekstremalnych, należy rzucić okiem na drugi koniec spektrum i wskazać najmniejsze kraje świata.

Na pewno słyszeliście, że oficjalnie najmniejszym krajem pod względem powierzchni ze wszystkich uznawanych przez ONZ jest Watykan. Ostatnia w Europie monarchia absolutna ma raptem 0,44 km kwadratowego powierzchni, na której jednak mieści wiele słynnych atrakcji turystycznych, jak Plac św. Piotra z gigantyczną bazyliką, a także Muzea i Ogrody Watykańskie.

Ile to jest 0,44 km kwadratowego? To mniej więcej tyle, co 11 krakowskich Rynków Głównych, albo obszar Starego Miasta w Krakowie między ulicami Pijarską i Gołębią.

Obszar 0,44 km kw. naniesiony na mapę Krakowa
Oznaczony obszar ma 0,44 km kw. powierzchni, tyle samo, co państwo Watykan. Jak widać, cały Watykan zmieściłby się w granicach dawnych murów krakowskiego Starego Miasta i jeszcze zostałoby mnóstwo miejsca. Calcmaps.com, zrzut ekranu

Drugie miejsce na liście najmniejszych państw zajmuje Monako, które ma całe 2 km kwadratowe powierzchni. Watykan zmieściłby się w nim ponad cztery razy.

Inne najmniejsze państwa to już kolosy w porównaniu do Watykanu. Zobaczcie poniżej ranking 7 najmniejszych państw na Ziemi:

 1. Watykan –0,44 km kw.
 2. Monako – 2,02 km kw.
 3. Nauru – 21,3 km kw.
 4. Tuvalu – 26 km kw.
 5. San Marino – 61 km kw.
 6. Liechtenstein – 158 km kw.
 7. Wyspy Marshalla – 181 km kw.

Źródła: Wikipedia, TheTrueSize.com, Calcmaps.com

Czytaj też: 27 niesamowitych faktów i ciekawostek o Polsce, które was zaskoczą. Najwęższy dom, najkrótsza rzeka i inne cuda

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Największe państwo świata zaskoczy was ogromem! Poznajcie największe i najmniejsze kraje na Ziemi - Strona Podróży

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski