Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie trzeba, a składają wnioski o 500 plus. MOPR apeluje, że to jeszcze nie pora

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Archiwum
Wyjątkowo okres ważności świadczenia mija dopiero z końcem maja. Dlatego nowe wnioski na 500 plus rodzice będą mogli składać dopiero od pierwszego lutego 2021 roku.

- Od pierwszego lipca do MOPR w Lublinie wpłynęło ponad pół tysiąca wniosków o 500+ od rodziców, którzy korzystają już z Programu Rodzina 500+ od ubiegłego roku. Dla pracowników ośrodka to dodatkowa praca, muszą bowiem taki wniosek zweryfikować, poprosić rodzica o jego formalne wycofanie lub umorzyć postępowanie - informuje Magdalena Suduł, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Jak widać mieszkańcy Lublina niejednokrotnie zapominają, że 500 plus przyznane w ubiegłym roku jest wyjątkowo ważne aż do 31 maja 2021 r. Ten wydłużony okres świadczeniowy wynika z tego, że od przyszłego roku wnioski o 500+ na kolejny okres będą przyjmowane od 1 lutego 2021 r.

- Przypominamy zatem mieszkańcom Lublina, że to jeszcze nie pora i aktualnie nie ma potrzeby wnioskowania do MOPR o 500+. Mogą to robić jedynie rodzice, którzy chcą dopiero przystąpić do Programu Rodzina 500+. Wnioski na kolejny okres świadczeniowy będą przyjmowane od 1 lutego przyszłego roku - wyjaśnia Magdalena Suduł, rzecznik MOPR w Lublinie.

W lipcu było 340 tys. dzieci z terenu województwa lubelskiego, którym przysługuje świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+. Liczba rodzin pobierających świadczenie to ponad 212,5 tys.

Przypomnijmy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Świadczenie „Rodzina 500+” przysługuje również w sytuacji, gdy jedno z rodziców pracuje za granicą. Zdanych ministerstwa rodziny, program Rodzina 500+ realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń (współczynnik dzietności wzrósł z 1,29 w 2015 roku do 1,45 w 2017 roku), ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci (w latach 2015-2017 ubóstwo skrajne spadło z 6,5 do 4,3 proc.) oraz stanowi inwestycję w rodzinę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski