MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje biskup Ryszard Karpiński. Miał 88 lat

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca/archiwum
W wieku 88 lat zmarł w piątek (5 stycznia) Ryszard Karpiński, biskup pomocniczy-senior archidiecezji lubelskiej. Pogrzeb duchownego odbędzie się w sobotę (13 stycznia) w archikatedrze lubelskiej.

O śmierci biskupa Ryszard Karpińskiego poinformowała w piątek (5 stycznia) rano archidiecezja lubelska.

Duchowny przyszedł na świat 28 grudnia 1935 roku we wsi Rudzienko (ob. pow. lubartowski). W 1959 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jak podaje archidiecezja lubelska, przez jeden rok pełnił obowiązki wikariusza w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie i nauczyciela religii w Szkole Podstawowej nr 17. W latach 1960-1963 odbył studia biblijne w KUL zwieńczone uzyskanie tytułu licencjata. W tym czasie również prowadził katechezę w kościele św. Jozafata dla dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej. Studia kontynuował potem w Rzymie, gdzie w 1966 roku otrzymał licencjat z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym, a w 1968 r. doktorat z teologii w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. W latach 1971-1985 pracował Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, gdzie odpowiadał za sektor migracji.

- Całe jego życie kapłańskie i biskupie było nacechowane apostolskim dynamizmem - napisał w słowie po odejściu biskupa Karpińskiego, arcybiskup-metropolita lubelski Stanisław Budzik.

W sierpniu 1985 r. został mianowany na sufragana lubelskiego. Miesiąc później w katedrze lubelskiej prymas Polski kard. Józef Glemp konsekrował go na biskupa. Jako swoje zawołanie bp Karpiński wybrał słowa „Viatoribus fer auxilium” (Nieś pomoc ludziom w drodze). W latach 1988-1998 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Turystycznego. W latach 2003-2008 był delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc kierował do Polonii listy pasterskie.

W ostatnim z nim, na zakończenie kadencji Delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji, napisał że było dla niego „wielkim zaszczytem kontynuować dzieło duszpasterstwa polskiego na fundamencie moich zacnych poprzedników: abp. J. Gawliny, kard. Wł. Rubina i abp. Sz. Wesołego”. Wskazał także: „zabieram niejako do swojego serca te pięć lat posługi i obiecuję szczerą pamięć przed Panem we wszystkich Waszych intencjach”.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, w grudnia 2010 r., złożył rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego. Papież Benedykt XVI zdecydował, aby bp Karpiński kontynuował posługę biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej do końca 2011 r. W związku z tym 1 stycznia 2012 r. przeszedł w stan emerytalny.

- Przez niemal cztery dekady (swojej posługi w archidiecezji lubelskiej - dop. red.) gorliwie głosił słowo Boże i sprawował sakramenty święte podczas wizytacji i uroczystości parafialnych. Budował wspólnotę wśród kapłanów i wiernych, wnosił optymizm w każde spotkanie, był gościnny i chętnie przebywał w gościnie - zaznaczył abp Budzik.

I podkreślił, że priorytetami jego postawy i działalności były miłość Kościoła i Ojczyzny oraz troska o powołania kapłańskie i zakonne.

- Społeczność akademicka KUL z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie żegna bp. Ryszarda Karpińskiego (...),
biblistę, absolwenta KUL, odznaczonego Medalem za Zasługi dla KUL oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w służbie duszpasterskiej oraz krzewienie wartości narodowych wśród Polonii - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W 2009 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył bpa Karpińskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Uroczystości pogrzebowe śp. księdza biskupa Ryszarda Karpińskiego będą miały dwie stacje, obie w Archikatedrze lubelskiej - podała archidiecezja lubelska.

W piątek (12 stycznia) o godz. 17 sprawowana będzie msza święta żałobna. Dzień później, o godz.11 odprawiona zostanie msza święta pogrzebowa.

Po liturgii nastąpi złożenie ciała duchownego w kryptach kościoła pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej.

- Zamiast wieńców i kwiatów prosimy o ofiarę dla potrzebujących na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej - zaapelował abp Stanisław Budzik.

Źródło: archidiecezja lubelska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski