OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Katarzyna Niewiadoma w samotnej ucieczce na 7. etapie Tour de France Fammes
Katarzyna Niewiadoma w samotnej ucieczce na 7. etapie Tour de France Fammes @LeTourFemmes/Twitter
Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) zajęła drugie miejsce na 7. etapie kolarskiego wyścigu Tour de France, z metą na słynnej przełęczy Col du Tourmalet. Straciła prawie dwie minuty do Holenderki Demi Vollering (SD Worx-Protime), która została nową liderką. Polka awansowała na drugie miejsce!

Katarzyna Niewiadoma była bardzo aktywna podczas sobotniego, ciekawego i bardzo wymagającego etapu, liczącego prawie 90 km i kończącego się stromym podjazdem w gęstej mgle.

Niewiadoma oderwała się od Holenderek

Polka na 30 km przed metą, jadąc w ucieczce z dwiema zawodniczkami - Demi Vollering oraz 40-letnią mistrzynią świata Holenderką Annemiek van Vleuten (Movistar) - wygrała górską premię na Col d'Aspin. Wkrótce potem zaczął się zjazd. To jeden z atutów Niewiadomej, która oderwała się od rywalek i systematycznie zyskiwała przewagę.

Na około 17 km przed metą zawodniczki rozpoczęły wjazd na Col du Tourmalet. Polka w pewnym momencie miała nawet minutę przewagi, ale wówczas grupa pościgowa, na czele z pracowitą Szwajcarką Marlen Reusser (SD Worx-Protime), zaczęła się do niej zbliżać.

Kiedy ścigające zawodniczki miały już tylko pięć sekund straty do Niewiadomej, zmęczona Reusser odpuściła. Ona swoje zadanie wykonała, ale wśród innych zawodniczek brakowało chyba porozumienia, co szybko wykorzystała Niewiadoma. Polka znów zaczęła powiększać przewagę, w pewnym momencie do prawie 50 sekund.

Vollering prześcignęła Niewiadomą pięć kilometrów przed metą

Grupa pościgowa, już bez Reusser, nie zbliżała się do niej, choć w tym gronie były między innymi van Vleuten i dotychczasowa liderka wyścigu Belgijka Lotte Kopecky (SD Worx-Protime).

W pewnym momencie na samotny pościg zdecydowała się Vollering. Holenderka bez kłopotów odskoczyła od rywalek, a pięć kilometrów przed metą dogoniła Niewiadomą, po czym pomknęła samotnie do mety.

Polka nie była już w stanie jej dogonić, ostatecznie straciła do zwyciężczyni 1.58.

Trzecie miejsce zajęła van Vleuten, ze stratą ponad pół minuty do Niewiadomej oraz 2.34 do swojej rodaczki.

Niewiadoma najwaleczniejszą zawodniczką etapu

Polka została uznana tego dnia za najbardziej waleczną zawodniczkę etapu. W klasyfikacji generalnej awansowała na drugie miejsce - 1.50 za Vollering. Zapewniła też sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej.

Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon-SRAM) zajęła w sobotę 57., a Marta Lach (Ceratizit-WNT) 58. miejsce - obie ze stratą 21.42 do Vollering.

Lach i Skalniak-Sójka daleko w „generalce”

W klasyfikacji łącznej obie Polki też są blisko siebie - Lach jest 52., a Skalniak-Sójka 55., tracą do liderki ponad 45 minut.