Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła kolekcja fotografii z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Sceny życia arystokracji w XIX w.

Małgorzata Szlachetka
Zbiory Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Kolekcja ok. 1,5 tys. fotografii dostanie swoją przestrzeń wystawienniczą w wyremontowanych oficynach Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Warto na to czekać.

Zdjęcia przez lata zbierał hrabia Konstanty Zamoyski (1846-1923), I ordynat na Kozłówce w latach 1903–1923. Najstarsze fotografie pochodzą z połowy XIX wieku. Dokumentują świat polskiej arystokracji i jej styl życia, którego kres przyniosła II wojna światowa, a potem czasy PRL-u.

Obok wystudiowanych portretów oglądamy sceny z codziennego życia rodziny, gości i przyjaciół Zamoyskich. W czasie śniadania na tarasie pałacu w Kozłówce fotograf uchwycił księcia Adama Ludwika Czartoryskiego, Konstantego Zamoyskiego i Jana Zamoyskiego. Mamy też kadr z polowania w okolicach Sambora (dziś na Ukrainie) z początku XX wieku. Myśliwi ustawili się w półokręgu, na drewnianej ramie wiszą upolowane zwierzęta: obok pięciu dzików widać rysia. Ptaki, w dużo większej ilości, leżą na ziemi. Są też zdjęcia ze ślubów i innych spotkań, również za granicą.

- Duże znaczenie mają dla nas zdjęcia wykonane w reprezentacyjnych wnętrzach pałacu w Kozłówce, na przykład w Salonie Białym i Salonie Czerwonym. Dzięki temu wiemy, jak były urządzone - mówi Anna Szczepaniak, szefowa Działu Zbiorów Dawnych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Wywołane w różnych formatach zdjęcia zostały zebrane w 11 albumów. W kolekcji jest też jeden dagerotyp. - Kolekcja zaczęła się powiększać, gdy fotografia stała się bardziej dostępna. Pierwsze zdjęcia zbierała siostra Konstantego, Jadwiga z Zamoyskich Wodzicka - dodaje Anna Szczepaniak.

W jednym z albumów zostały zebrane zdjęcia przedstawiające panujące rody w Europie, ale nie tylko. Jest też na przykład portret króla Syjamu, Ramy V. To zdjęcie zostało zrobione w Madrycie, w latach 80. XIX wieku.

Historyczne znaczenie ma pośmiertny portret poety Zygmunta Krasińskiego, który został wykonany w 1859 roku w Paryżu, gdzie wieszcz zmarł.

Kolekcji cennych fotografii ordynata Konstantego ma być poświęcona odrębna sala kozłowieckiego muzeum, w której znajdzie się także fotoplastikon. Nowa przestrzeń wystawiennicza w Kozłówce powstanie dzięki remontowi prowadzonemu z unijnej dotacji. W trakcie prac remontowych mają zostać odnowione m.in. dwie pałacowe oficyny i dawna stajnia.


Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny. Otwarcie wystawy na Zamku Lubelskim:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski