Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nigdy więcej wojny, nawet dzisiaj" 81 rocznica likwidacji lubelskiego getta [ZDJĘCIA I WIDEO]

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Adrian Tomczyk
Adrian Tomczyk
Wideo
od 16 lat
Przedstawiciele społeczności katolickiej i żydowskiej, w 81 rocznicę likwidacji lubelskiego getta, spotkali się razem by oddać hołd jego mieszkańcom, którzy zginęli z rąk niemieckich nazistów.

W miejscu dawnego placu przeładunkowego (z niem. Umschlagplatz) w Lublinie, skąd pomiędzy 17 marca a 14 kwietnia 1942 r. niemieccy naziści wysyłali transporty lubelskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu, udział wzięli przedstawiciele władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II i społeczności akademickiej, Ministerstwa Nauki i Edukacji, a także wspólnoty żydowskiej i katolickiej. Uroczystości rozpoczęły się od minuty ciszy w hołdzie poległym, a później złożono kwiaty w wyrazie pamięci o ofiarach.

Modlitwę katolicką, a także żydowską odmówili biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło, wieloletni przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem oraz kantor Symcha Keller.

Historia się powtarza tylko dlatego, że nie ma reakcji świata

Podczas uroczystości padły ważne słowa odnoszące się do wydarzeń sprzed 81 lat ale także tych, które dzieją się na naszych oczach, za naszą wschodnią granicą.

- Jesteśmy tutaj po to, żeby pamiętać o tym, co tu się działo w tamtym czasie, wspominać ofiary, naszych żydowskich braci i modlić się za nich – powiedział podczas uroczystości minister edukacji Przemysław Czarnek. - Jeszcze ważniejszy powód naszego pobytu tutaj to jest nasz krzyk, choć niemy. Krzyk do społeczności międzynarodowej, ażeby hasło "nigdy więcej wojny" przerodziło się w czyn – dodał.

- Jest konieczność podejmowania dalszych, dalej idących kroków, bo od zwycięstwa nad Putinem, od zwycięstwa Ukrainy zależy to czy tego typu przypadki jak tutaj, gdzie rozpoczynała się akcja Reinhardt nie będą się powtarzały w przyszłości dla was, młodych ludzi, przed którymi świat stoi otworem i przed którymi cała przyszłość - powiedział szef MEiN zwracając się do młodzieży zgromadzonej podczas uroczystości.

Przedstawicielka Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Lublinie, Józefina Ciepiela Bakall podała, że Żydzi mieszkali na Lubelszczyźnie od XIV w., natomiast już w XVI w. gmina lubelska stała się trzecią pod względem ilości członków gminą w Koronie po lwowskiej i krakowskiej. Na początku XVI w. – wskazała – w Lublinie założono pierwszą na ziemiach polskich jesziwę, a miasto zyskało tytuł "Jerozolimy Królestwa Polskiego".

Lubelskie getto na początku jego istnienia zamieszkiwało około 34 tysiące Żydów. W marcu 1942 r. niemieckie władze okupacyjne rozpoczęły likwidację getta na lubelskim Podzamczu.

– Na naszej ziemi, ziemi lubelskiej, niemieccy okupanci stworzyli nie tylko sztab akcji wymordowania polskich Żydów (Akcja „Reinhardt”), ale stworzyli też sieć fabryk śmierci. Fabryk, które, jak sama nazwa mówi, nie produkowały niczego oprócz śmierci niewinnych ludzi – podkreślił dyrektor Centrum Heschela KUL ks. prof. Mirosław S. Wróbel. Przypominając najważniejsze fakty dotyczące zagłady lubelskich Żydów dodał, że niemieckim oprawcom nie wystarczyło zamknięcie Żydów w gettach i ich represjonowanie, lecz ich wymordowanie.

Getto w Lublinie powstało 20 marca 1941 r. z rozkazu gubernatora lubelskiego Ernsta Zörnera. Po jego przeniesieniu na teren Majdanu Tatarskiego. Miało ono pełnić rolę "rezerwuaru siły roboczej" dla pobliskich obozów na Majdanku i Flugplatzu. Ostatecznej likwidacji dokonano 9 listopada 1942 r. Był to początek Akcji „Reinhardt", podczas której w bestialski sposób zginęły niemal dwa miliony osób, głównie pochodzenia żydowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski