Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa dyrektywa unijna w sprawie OZE przyjęta. Inwestycje będą prostsze, a urzędowe decyzje szybsze. Powstaną też hybrydowe instalacje

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Odnawialne źródła energii mają zyskiwać coraz większe znaczenie przede wszystkim w ciepłownictwie. UE tworzy także realne ułatwienia dla inwestycji w OZE.
Odnawialne źródła energii mają zyskiwać coraz większe znaczenie przede wszystkim w ciepłownictwie. UE tworzy także realne ułatwienia dla inwestycji w OZE. 123rf.com/jittawit
Sukcesem zakończyły się pracę nad nową dyrektywą UE w sprawie odnawialnych źródeł energii. Większość krajów głosowała za nowymi przepisami. Przeciw była m.in. Polska. Co zmienia dyrektywa? Jak dostosowuje się do wymagań pakietu „Fit for 55” ? Chodzi głównie o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Spis treści

Dyrektywa RED III zwiększa udział OZE w ciepłownictwie

Rada Unii Europejskiej przyjęła przepisy dyrektywy RED III. Jej głównym celem jest zwiększenie wykorzystania zielonej energii na terenie całej wspólnoty, aby sektor OZE realnie przyczynił się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Rada Unii Europejskiej w poniedziałek zakończyła prace nad unijną dyrektywą dla odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III została poddana głosowaniu. Za przyjęciem nowych przepisów głosowały 23 państwa, Czechy i Bułgaria wstrzymały się od głosu, a Polska i Węgry były przeciw.

Zgodnie z pakietem „Fit for 55” do 2030 roku w całej UE mamy zmniejszyć emisję CO2 o 55 proc. w stosunku do stanu z 1990 roku. Dyrektywa RED III zakłada, że ten cel zostanie osiągnięty głównie dzięki wykorzystaniu OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie. Odnawialne źródła energii mają wytwarzać 49 proc. energii w budynkach. Chodzi zatem głównie o mikroinstalacjach fotowoltaicznych czy pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych.

Przepisy dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. są już wdrożone i bardzo się cieszę, że jesteśmy nawet na dobrej drodze do przekroczenia tych ambicji. To ważny znak dla Europy i naszych globalnych partnerów, że zielona transformacja jest możliwa, że Europa spełnia swoje obietnice – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

W samym ciepłownictwie zielona energia ma rosnąć o średnio 0,8 proc. rocznie, a z czasem o 1,1 proc. Cel dla Polski to dodatkowe 0,5 proc. rocznie ze względu na spore zaległości, które nadal mamy w ograniczaniu emisyjności.

Szybsze inwestycje to krótsza droga do fotowoltaiki w domach

Łatwiejsze procesy inwestycyjne w obszarach, gdzie realizowane są projekty związane z OZE, mają przyspieszyć czas realizacji tych inwestycji. Zgodnie z dyrektywą, kraje członkowskie mają wyznaczyć specjalne strefy dla OZE, w których obowiązywać będą uproszczone procedury środowiskowe. Ponadto, w tych rejonach OZE ma trafić do celów inwestycji publicznych.

Tymczasem w Polsce właśnie zaczęły obowiązywać przepisy unijnej dyrektywy RED II. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii uwzględniło m.in. prosumencję lokatorską, która daje wspólnotom mieszkaniowym możliwość skorzystania z niższych rachunków za prąd lub realnego zwrotu konkretnej kwoty na konto w ramach nadwyżki wyprodukowanej energii. W ustawie zapisano także nową definicję hybrydowych instalacji OZE, które już powstają w Polsce, a które łączą w sobie np. instalację fotowoltaiczną z magazynem energii.

Dyrektywa RED III wejdzie w życie 20 dni po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Kraje członkowskie będą miały 18 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa dyrektywa unijna w sprawie OZE przyjęta. Inwestycje będą prostsze, a urzędowe decyzje szybsze. Powstaną też hybrydowe instalacje - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski