Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe podręczniki do liceów, techników i zawodówek: Mało treści, dużo obrazków

Maria Krzos
archiwum Polskapresse
Kolorowe, pełne zdjęć, infografik, rysunków i wykresów. Z niewielką ilością "zwykłego" tekstu. Tak wyglądają nowe podręczniki do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych, z których od dziś korzystać będą uczniowie. - To prawda, są pięknie wydane. Niestety, niewiele można się z nich nauczyć - twierdzą ich krytycy, głównie nauczyciele j. polskiego i historii. Wprowadzenie nowych podręczników do klas pierwszych liceów, techników i zawodówek związane jest z wejściem do tych szkół nowej podstawy programowej.

- Te książki to przykład totalnego przerostu formy nad treścią - mówi Wiesława Turżańska, polonistka IX LO w Lublinie. - Tej ostatniej jest mniej niż w podręcznikach, które obowiązywały do tej pory. Z drugiej strony, takie właśnie są założenia nowej podstawy programowej. Przewiduje ona "odchudzenie" programów nauczania.

Nauczyciele podkreślają, że nowe książki są zgodne z ogólnym trendem, który od kilku lat obowiązuje przy wydawaniu szkolnych podręczników. W skrócie można go nazwać tak: mało treści, dużo obrazków. - W takiej sytuacji przed nauczycielami stoi ważne zadanie - mówi Turżańska. - Muszą oni uzupełniać fragmentaryczną wiedzę wyniesioną przez uczniów z podręczników, wyjaśniać ją i porządkować.

Nie wszyscy nauczyciele są jednak tak sceptycznie nastawieni do nowych książek. - Nie zapominajmy, że są one adresowane do młodzieży wychowanej w kulturze opartej na obrazie i to jej mają one przypaść do gustu, nie nam - mówi Agata Żółw, nauczycielka IV LO w Lublinie. -Przypuszczam, że nowoczesny sposób przekazu treści i atrakcyjna szata graficzna mogą zachęcić do sięgnięcia po nie. Żółw podkreśla, że nowe podręczniki to dziś nie tylko zwykłe, papierowe książki. To również np. specjalne płyty dla nauczycieli z filmami i muzyką, które można wykorzystywać na lekcji. To także kody dostępu, dzięki którym każdy uczeń może zalogować się na stronę wydawnictwa i pobrać z niej dodatkowe treści.

W jednej kwestii większość pedagogów jest zgodna. - Podręczniki są za drogie - mówi Bożenna Jankiewicz z ZSE im. A . i J. Vetterów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski