Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O wigilii paschalnej w lubelskim kościele Ducha Świętego

Joanna Biegalska
Liturgia światła rozpoczyna się od poświęcenia ognia i paschału
Liturgia światła rozpoczyna się od poświęcenia ognia i paschału Jacek Babicz
Dzisiaj wiem, że to nie był przypadek, kiedy nasi przyjaciele zaproponowali mojej rodzinie udział w wigilii paschalnej, która od kilkunastu lat odbywa się w kościele pw. Ducha Świętego przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie - pisze Joanna Biegalska.

Wigilia paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Spotykamy się w kościele pw. Ducha Świętego przy Krakowskim Przedmieściu w noc poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania, aby w modlitwie przeplatanej psalmami Gospel Rain wyśpiewać na zakończenie ekstatyczne Alleluja i ponieść radosną nowinę w procesji rezurekcyjnej dalej w świat.

Katolicy i prawosławni świętują Wielkanoc w tym samym czasie

Dzisiaj wiem, że to nie był przypadek, kiedy dwa lata temu nasi przyjaciele zaproponowali mojej rodzinie udział w wigilii paschalnej, która od kilkunastu już lat, rokrocznie, jest przeżywana przez wiernych w kościele pw. Ducha Świętego. Początkowo wydawało mi się to nietypowe świętowanie, bo cóż to znowu rezurekcja w środku nocy? Do tej pory sobotnia liturgia światła kończyła ten dzień, aby o świcie w niedzielę o godzinie 6 rano zjednoczyć nas w parafialnym kościele.

Dopiero u Ducha Świętego nauczyłam się przeżywać misterium na nowo. Myślę, że głębiej poczułam wagę tego wydarzenia, kiedy dotknęłam istoty wigilii paschalnej, tuląc do serca swoją córeczkę i wymieniając znak pokoju z mężem. Wiem jedno, poczucie wspólnoty w przeżywaniu radości zmartwychwstania za każdym razem daje mi siłę do zmagania się z przeciwnościami losu. Sądzę, że nie tylko ja tak czuję. Dowodem na to są tłumy ludzi, które przychodzą w tę wyjątkową noc do Ducha Świętego. Kiedy mija godzina 22 świątynia tonie w ciemnościach. Tylko ciche westchnienia, czyjeś pokasływanie bądź szczebiot dziecka przerywają ciszę. W niewielkim kościółku siadamy, gdzie tylko można. Jedni w ławkach, inni na krzesłach, na schodach bocznych ołtarzy bądź na rozłożonych na posadzce karimatach. Liturgia światła rozpoczyna się od poświęcenia ognia i paschału.

Zobacz, czego na Wielkanoc życzą nam lubelscy politycy

- Ta pora jest najbardziej właściwa, gdyż pierwszym elementem wigilii paschalnej jest liturgia światła, która skupia się wokół ognia, dlatego rozpoczyna- my ją w nocy, gdy kościół jest pogrążony w ciemnościach. Na dziedzińcu rozpalamy ognisko, serce światła, które przenosi się poprzez paschał dalej - tłumaczy ksiądz Marek Urban, rektor kościoła pw. Ducha Świętego w Lublinie.

Słyszymy głos księdza i powtarzane trzykrotnie "Światło Chrystusa", a my wierni odpowiadamy "Bogu niech będą dzięki". Wtedy w kościele zapalają się wszystkie światła i śpiewamy orędzie paschalne "Exultate" przy pięknym, już od lat, wsparciu wokalnym zespołu Gospel Rain.

Druga część to liturgia słowa, którą wypełnia osiem czytań i Ewangelia. Przedstawiona jest w nich cała historia od stworzenia świata i człowieka, poprzez ofiarę Abrahama i jego syna Izaaka, przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, obietnicę Pana dla Jerozolimy, wezwanie do nawrócenia i obietnicę dla nawróconych. Pan zna Izrael, daje też obietnicę oczyszczenia i wyzwolenia Izraela aż po śmierć Jezusa, która jest naszym wyzwoleniem.

Pochwal się swoją święconką lub dekoracją (ZDJĘCIA)

Czytania to powinność członków zespołu Gospel Rain bądź kogoś z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Po każdym czytaniu następuje modlitwa. Czytania przeplatane są psalmami. Przed epistołą zabrzmi jeszcze uroczyste Gloria, wtedy rozbrzmiewają organy i dzwony, które milczały od Wielkiego Czwartku. Przechodzimy wówczas do liturgii chrzcielnej.

- To ważny moment dla każdego, gdyż odnawiamy wówczas nasze przyrzeczenia chrzcielne. Dlatego prosimy wszystkich, aby przynieśli ze sobą świece, które zapalamy. Wtedy też następuje bardzo wzruszający moment przyjęcia maleńkich członków do wspólnoty chrześcijańskiej. Chrzest w wigilię paschalną jest naturalnie związany z tajemnicą odkupienia, męką i śmiercią, wreszcie zmartwychwstaniem - przypomina ksiądz Marek Urban.

Trzeba zaznaczyć, że jeżeli ktoś przyjmuje chrzest w kościele rektoralnym, gdzie nawet nie ma chrzcielnicy, to wpis pozostaje w księdze parafialnej Św. Jana Chrzciciela w archikatedrze lubelskiej. Podobnie jest z innymi sakramentami.

Polacy ze Wschodu przybyli na Wielkanoc do Lublina

Liturgia paschalna i procesja rezurekcyjna są ostatnimi elementami wigilii paschalnej. Podczas uroczystej mszy przyjmujemy konsekrowany chleb (ciało Chrystusa).

Co roku około godziny 2 w nocy wychodzimy na procesję rezurekcyjną wokół kościoła pw. Ducha Świętego, obwieszczając wszem i wobec: - Nie śpijcie, Pan zmartwychwstał! Po błogosławieństwie, na po-żegnanie każdy uczestnik wigilii otrzymuje żółtego żonkila z życzeniami. Ten zwyczaj wprowadziło przed laty Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i co roku przygotowuje kilkaset kwiatów dla wiernych. Moja rodzina zebrała już kilka dobrych życzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski