MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie neolitycznej siekierki na terenie powiatu krasnostawskiego. Zobacz

Adrianna Romanek
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Na Lubelszczyźnie odkryto neolityczną siekierkę miedzianą. Znalezisko ma około 14,5 cm długości i datowane jest na wczesny neolit. Artefakt zostanie poddany dalszym badaniom w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.

Interesujące odkrycie na Lubelszczyźnie

Stowarzyszenie Historyczno-Etnograficzne Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód” z Widniówki, gm. Gorzków, to organizacja znana z licznych odkryć archeologicznych na terenie Lubelszczyzny. Tym razem, dzięki współpracy z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz z Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, przekazało do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie niezwykłe znalezisko - neolityczną siekierkę miedzianą.

Pan Edwin Rozwałka, członek stowarzyszenia, przekazał wyjątkowy artefakt znaleziony na terenie Leśnictwa Siennica Nadleśnictwo Krasnystaw podczas prowadzonych badań archeologicznych. Siekierka, mająca około 14,5 cm długości, o kształcie wysokiego trapezu i wachlarzowato rozszerzonej krawędzi tnącej, została dokładnie opisana pod kątem jej cech morfologicznych i wymiarów.

- Według mgr. Andrzeja Bronickiego, chełmskiego archeologa, siekierki takie na terenie Lubelszczyzny trafiały do ludności kultury lubelsko-wołyńskiej, jako import z zachodniej część Kotliny Karpackiej, czyli terenu obecnych zachodnich Węgier lub z terenów Alp Wschodnich (południowe Niemcy i Austria) - czytamy na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Datowanie siekierki na wczesny neolit, około IV tysiąclecia p.n.e., czyni ją pierwszym tego typu znaleziskiem na terenie powiatu krasnostawskiego. Co więcej, artefakt zachował się w bardzo dobrym stanie, co pozwala na przeprowadzenie szczegółowych analiz mających na celu zgłębienie jego historii i kontekstu kulturowego.

Decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, siekierka zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, gdzie będzie poddana dalszym badaniom oraz będzie mogła być eksponowana dla publiczności, co pozwoli na lepsze zrozumienie i docenienie bogatej historii regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski