MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opóźnia się remont szkoły sędziów przy Krakowskim Przedmieściu

Agnieszka Kasperska
W Pałacu Morskich (dawnej resursie kupieckiej) przy Krakowskim Przedmieściu 62 w Lublinie za rok zacznie działać Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury
W Pałacu Morskich (dawnej resursie kupieckiej) przy Krakowskim Przedmieściu 62 w Lublinie za rok zacznie działać Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury Jacek Babicz
Dopiero 3 listopada zakończone zostaną prace budowlane w Pałacu Morskich w Lublinie. Oznacza to, że szkoła sędziów, która będzie szkolić w tym budynku prawników, rozpocznie działalność na początku przyszłego roku. To będzie start z blisko rocznym poślizgiem.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury działa od 2009 r. W Krakowie znajduje się jej część administracyjna, a w Lublinie ma powstać część stricte szkoleniowa. To tu, w przekazanym na ten cel przez miasto Pałacu Morskich (dawnej resursie kupieckiej) przy Krakowskim Przedmieściu 62, stworzony zostanie ośrodek, w którym sędziowie i prokuratorzy będą podnosić swoje kwalifikacje.

- Zakładaliśmy, że tę działalność rozpoczniemy na początku tego roku - przyznaje sędzia Adam Czerwiński, zastępca dyrektora KSSiP. - Nie udało się. Pierwszy wybrany w przetargu wykonawca stracił możliwości przerobowe i zszedł z budowy. Występowaliśmy do niego o wznowienie prac. Bezskutecznie.

Umowa została wypowiedziana i konieczne okazało się ogłoszenie kolejnego przetargu. Wygrała go firma Rystal-Bud z Kielc.

- Załącznikiem do umowy jest szczegółowy harmonogram prac. Wynika z niego, że zostaną one zakończone 3 listopada tego roku - dodaje Czerwiński. - To zdecydowane przesunięcie terminu prac w porównaniu z wcześniejszymi założeniami. Nie oznacza jednak, że ktoś chciałby zrezygnować z budowy szkoły w Lublinie.

A takie informacje pojawiły się kilka miesięcy temu. Mówiono, że Krajowa Rada Sądownictwa zabiega o umieszczenie ośrodka w Warszawie. Powodem miało być słabe skomunikowanie Lublina z resztą kraju.

- Takich zakusów w rzeczywistości jednak nie ma - podkreśla sędzia Czerwiński. - Najlepszą kotwicą dla stworzenia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie jest skorzystanie ze środków unijnych. Gdyby ośrodek działał w Pałacu Morskich mniej niż pięć lat, konieczny byłby zwrot otrzymanej dotacji.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski