Osiem medali młodych lekkoatletów z Lubelszczyzny w mistrzostwach Polski juniorów młodszych U18. Zobacz zdjęcia

szupti
(Sztafeta żeńska TKS Tomasovii Tomaszów Lubelski sięgnęła po tytuł wicemistrzyń Polski na dystansie 4x400 m oraz wywalczyła brąz w konkurencji 4x100 m) Mirosław Fus
Przedstawiciele królowej sportu z województwa lubelskiego wywalczyli osiem medali 55. PZLA Mistrzostw Polski juniorów młodszych U18. Impreza została rozegrana na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w ramach 29. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Po tytuł mistrza Polski w trójskoku sięgnął w świetnym stylu Wiktor Proć, reprezentujący barwy TS Startu Lublin. Podopieczny trenera Wojciecha Bobrzyka złoto zapewnił sobie w piątej kolejce, skacząc na odległość 14,37 m i tym samym o 26 cm poprawił swój rekord życiowy z sobotnich eliminacji. To największy dotychczasowy sukces w karierze sportowej niezwykle utalentowanego 17-latka.

Proć był też blisko medalu w skoku w dal. Lublinianin wynikiem 6,84 m pobił rekord życiowy, zajmując ostatecznie czwarte miejsce. Brązowy medalista skoczył 4 cm dalej.

- Jestem bardzo zadowolony ze startów mojego podopiecznego w chorzowskim czempionacie. Po sobotnim finałowym konkursie skoku w dal Wiktor czuł duże zmęczenie, ale pomimo tego w niedzielnym finale trójskoku walczył niezwykle ambitnie i zdobył mistrzostwa Polski. Do tego cieszą bardzo nowe rekordy życiowe, zarówno w skoku w dal, jak i trójskoku. W pierwszej z konkurencji do podium zabrakło zaledwie 4 cm. Myślę, że gdyby Wiktor wystartował tylko w trójskoku, wówczas jego rezultat byłby zapewne zdecydowanie lepszy - podkreśla Wojciech Bobrzyk, szkoleniowiec TS Startu Lublin.

Na najwyższym stopniu podium w biegu na 200 m stanęła Małgorzata Pojęta, która uzyskała bardzo dobry czas 24,07 s. To także nowa życiówka lubelskiej sprinterki, która do mistrzostw w Chorzowie wynosiła 24,74 s. Pojeta dzień wcześniej wygrała finał B na 100 m, uzyskując również najlepszy wynik w karierze - 11,89 s.

– Jest to niezapomniane przeżycie. Ten medal uświadomił mi, że jestem w stanie biegać na bardzo wysokim poziomie. Mam nadzieję, że to nie ostatnie złoto w mojej karierze. W tym roku dziewczyny, z którymi rywalizowałam, były na bardzo wysokim poziomie i w finale to pokazały. Znajdowały się tam uczestniczki imprez międzynarodowych, co stanowiło dla mnie w pewnym stopniu wyzwanie. By je pokonać, musiałam nabiegać siódmy wynik w historii Polski U18 – mówi Małgorzata Pojęta, lekkoatletka AZS UMCS.

Znakomicie w mistrzostwach zaprezentowała się ekipa TKS Tomasovii Tomaszów Lubelski, zdobywając ogółem pięć medali, w tym jeden złoty.

Mistrzynią kraju w rzucie oszczepem została Magdalena Kata, osiągając w swojej najlepszej, szóstej próbie rezultat 48,01 m. 17-letnia tomaszowianka stanęła ponadto na najniższym stopniu podium w konkursie pchnięcia kulą, ustanawiając wynikiem 14,34 m swój nowy rekord życiowy.

Bardzo dobrze spisała się także jej koleżanka klubowa - Wiktoria Gajosz, która była trzecia w biegu na 400 m. Podopieczna trenera Damiana Leszczyńskiego dystans jednego okrążenia pokonała w czasie nowej życiówki - 54,66 s.

Ze srebra cieszyła tomaszowska sztafeta dziewcząt na dystansie 4x400 m. W jej składzie znalazły się Joanna Fus, Julia Kawałek, Natalia Wójcik i Wiktoria Gajosz, uzyskując na mecie rezultat 3 min. i 55,72 s. Złoto przypadło ekipie MOS CSiR Dąbrowa Górnicza (3 min. i 53,11 s.).

Brązowy krążek wywalczyła ponadto sztafeta kobiet Tomasovii na dystansie 4x100 m. Team z Tomaszowa Lubelskiego pobiegł w składzie: Kawałek, Gajosz, Wójcik i Fus, pokonując linię mety w czasie 47,37 s. Lepsze od drużyny z Roztocza okazały się tylko zespoły UKS Czempion Bełchatów (46,64 s.) i MOS CSiR Dąbrowa Górnicza (47,18 s.).

Ostatni medal był dziełem Karola Łaby ze Znicza Biłgoraj, który był trzeci w biegu na 3000 m. Trenujący pod kierunkiem Mieczysława Jamroza zawodnik, czasem 8.47,69 s. ustanowił swój nowy rekord życiowy.