Ostatnie pożegnanie prof. Skrzydły, byłego rektora UMCS w Lublinie. „Był naszym mistrzem i przyjacielem” – tak wspominają go współpracownicy

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Udostępnij:
W sobotę w Lublinie odbyły się uroczystości pogrzebowe profesora Wiesława Skrzydły – rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w latach 1972-81. Po uroczystej mszy żałobnej w Kościele Akademickim KUL (Świętego Krzyża w Lublinie), jego ciało zostało pochowane na cmentarzu przy ul. Lipowej. - Żegnamy dzisiaj człowieka wielkiego formatu, wielkiej miary, Jego Magnificencję Wiesława Skrzydłę. Odszedł od nas na zawsze wspaniały uczony, wyjątkowo ceniony za swoją działalność badawczą, wyrozumiały nauczyciel oraz pełen pasji organizator życia akademickiego - wspominał zmarłego profesora, prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Profesor Wiesław Skrzydło to ważna postać w życiu wielu pokoleń akademickiego Lublina, jeden z najwybitniejszych konstytucjonistów ostatniego stulecia, współtwórca tzw. lubelskiej szkoły nauki i dydaktyki prawa konstytucyjnego, wybitny wykładowca i wyrozumiały przyjaciel.

- Wiedza, charyzma, ale i wielka życzliwość sprawiły, że cieszył się on ogromnym uznaniem i szczególną sympatią w środowisku akademickim. Trudno zawrzeć w kilku słowach tak bogate i owocne życie człowieka – podkreślał podczas uroczystości żałobnych prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Po ukończeniu Liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie, rozpoczął studia prawnicze I stopnia w nowo utworzonym Wydziale Prawa UMCS. Po studiach magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim, będących kontynuacją tych zaczętych w Lublinie, powrócił do swojej Alma Mater, z którą aż do śmierci związany był przez 72 lata. Na Wydziale Prawa Konstytucyjnego UMCS był pierwszym zatrudnionym asystentem i jako pierwszy uzyskał tam stopień doktora nauk prawnych, później zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego, tytuł profesora uczelnianego, a następnie zwyczajnego.

Prof. Wiesław Skrzydło pełnił również wiele ważnych funkcji organizacyjnych na uczelni – był prodziekanem Wydziału Prawa, następnie prorektorem UMCS, a w latach 1972-1981 piastował funkcję rektora, będąc ówcześnie najmłodszym, bo zaledwie 43-letnim rektorem w Polsce. Czas jego kadencji to okres dynamicznego rozwój uczelni, zwiększenia liczby studentów, pracowników naukowych, a także rozwój bazy materialnej uczelni. To w tym czasie oddano do użytku m.in. gmach Akademickiego Ośrodka Sportu, Wydziału Chemii Organicznej, domy studenckie, hotel, kompleks budynków rektoratu czy Wydziału Ekonomicznego, a następnie gmach Wydziału Prawa i Administracji. Prof. Skrzydło był również inicjatorem i współzałożycielem filii UMCS w Rzeszowie, która później przekształciła się w Uniwersytet Rzeszowski.

- Podczas jego kadencji rozwijała się również współpraca naukowa z nowymi ośrodkami za granicą. Wśród uczelni krajowych UMCS zajmował wówczas pierwsze miejsce w zakresie zgłaszanych patentów z których część znalazła zastosowanie w przemyśle – zaznaczył prof. Radosław Dobrowolski, obecny rektor UMCS.

Prof. Wiesław Skrzydło był autorem ponad dwustu publikacji, licznych monografii, artykułów naukowych, które wpisały się w dorobek konstytucjonalizmu. Jego zainteresowania naukowe oscylowały wokół polskiego prawa konstytucyjnego, a zwłaszcza: funkcjonowania partii politycznych, praw i wolności jednostki, problematyki prawa wyborczego, pozycji parlamentu i rządu, czy wokół zagadnień ustroju państw zachodnich, szczególnie Francji i Belgii.

Miał też duże zasługi w dydaktyce i kształceniu kadr naukowych - pod jego kierunkiem powstały setki prac dyplomowych, odznaczających się wysokim poziomem merytorycznym, wypromował również dwadzieścia przewodów doktorskich i zrecenzował ponad sześćdziesiąt doktoratów. Pełnił także rolę recenzenta w ponad czterdziestu postępowaniach habilitacyjnych i kilkudziesięciu o nadanie tytułu profesora czy doktoratów honorowych.

- Zajęcia pana profesora cieszyły się zawsze wielkim zainteresowaniem i uznaniem wśród studentów. Doceniali oni rozległą wiedzę, wspaniałą erudycję pana profesora, wiedzieli też, że mogą liczyć na jego pomoc, radę i życzliwość, a podczas egzaminu na sprawiedliwe oceny – wspominała prof. Anna Przyborowska-Klimczak, lubelska prawniczka i dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMCS. - Pan profesor zbudował wspaniały zespół pracowników Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS. W wielu wypowiedział współpracowników pana profesora obok słowa mistrz występuje też słowo: przyjaciel. A przecież nie tak łatwo jest w życiu zawodowym i osobistym połączyć wszystko to, co wiąże się z tymi rolami – podkreślała.

- Pan profesor był dla nas wzorem do naśladowania, był dla nas mistrzem, ale i przyjacielem. Swoją otwartością i życzliwością zachęcał nas zarówno do tego, abyśmy rozwijali swoje zainteresowania badawcze, ale także abyśmy otwierali się na współpracę między sobą, dzieli się swoimi prywatnymi często troskami, które zawsze pan profesor Skrzydło wysłuchiwał z uwagą i nigdy nie szczędził nam dobrych rad – mówił prof. Sławomir Patyra, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS. - Drogi Wiesławie, tak wielu ludzi zawdzięcza Ci tak wiele, nigdy o tym nie zapomnimy i nigdy nie zapomnimy też o Tobie.

Profesor Wiesław Skrzydło za wybitne osiągnięcia na polu naukowym i organizacyjnym otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Komandoria Narodowego Orderu Zasług Republiki Francuskiej przyznaną przez Prezydenta V Republiki (1975), doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie (1979); Medal Komisji Edukacji Narodowej (1973), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1984), odznakę Zasłużonego Nauczyciela PRL czy tytuły honorowego obywatela Rzeszowa i Jarosławia.

Na stronie UMCS została umieszczona księga kondolencyjna online, w której pojawiły się już pierwsze wpisy.

- Złotymi zgłoskami zapisał się Pan w historii naszego Uniwersytetu i naszego Wydziału – napisała prof. dr hab. Katarzyna Dudka, Rzeczniczka Praw Akademickich UMCS.

- Wraz ze śmiercią Profesora odchodzi w przeszłość niezwykle ważny fragment historii UMCS. Był rektor Wiesław Skrzydło przez wiele lat Twarzą Uniwersytetu - jedną z najlepiej rozpoznawanych. Chcę zapamiętać Go z tego, co pozostawił po sobie dobrego: dzięki jego staraniom nasz Uniwersytet wypiękniał i stał się najważniejszą instytucją edukacyjną w Polsce wschodniej – wspominał byłego rektora, prof. Jan Pomorski.

- Jego Magnificencja Profesor dr hab. Wiesław Skrzydło to dla mnie absolutny wzór do naśladowania. Gentleman w przedwojennym stylu, osoba niezwykle ciepła, życzliwa, kulturalna, o ogromnej charyzmie, erudycji i niespotykanym potencjale intelektualnym – dodał Witold Szwarnowski.

- Dzięki Tobie stoję z Konstytucją w obronie Sądów i walczę o wszystkie prawa w niej zawarte – czytamy we wpisie kondolencyjnym Izabeli Skrzek, która była studentką zmarłego profesora.

Po zebraniu wpisów księga zostanie wydrukowana i przekazana w formie tradycyjnej księgi rodzinie zmarłego.

Profesor Wiesław Skrzydło, zmarł w dniu swoich urodzin, 11 kwietnia, przeżywszy 92 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd przyjął kolejne rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie