Pięć medali lekkoatletów z Lubelszczyzny w mistrzostwach Polski juniorów U20. Zobacz zdjęcia

szupti
(Bartosz Kitliński z AZS UMCS Lublin zdobył na lubelskim stadionie dwa tytuły mistrza Polski - na dystansach 800 i 1500 m) Piotr Kitliński
Za nami lekkoatletyczne mistrzostwa Polski juniorów U20, które w dniach 18-20 lipca odbyły się na lubelskim stadionie, przy al. Piłsudskiego 22. Przedstawiciele królowej sportu z regionu wywalczyli ogółem pięć medali (2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy). Prawdziwą gwiazdą zawodów był Bartosz Kitliński z AZS UMCS Lublin, który w świetnym stylu sięgnął po tytuły mistrza kraju na dystansach 800 i 1500 m.

Podopieczny trenera Piotra Kitlińskiego pokazał wielką klasę, zdobywając dwa złote medale w lubelskim czempionacie. Zawodnik AZS UMCS w finałowym biegu na 800 m uzyskał czas 1.50,22 s., natomiast na dystansie 1500 m zakończył zmagania z nowym rekordem życiowym - 3.43,59 s.

- Trzy dni rywalizacji Bartka i trzy jego zwycięstwa. Najpierw wygrał we wtorek eliminacje w swojej koronnej konkurencji 800 m, następnie dzień póżniej na tym samym dystansie zdobył mistrzostwo Polski, a w czwartek sięgnął po złoto w biegu na 1500 m - podkreśla Piotr Kitliński, trener AZS UMCS i tata Bartosza, a w przeszłości mistrz Polski seniorów w biegu na 1500 m oraz wielokrotny reprezentant Polski w biegach średnich.

- Na dystansie 800 m wszystko było zgodnie z planem, ale pewnie wygrać 1500 m to już mega niespodzianka. Dla Bartka był to bowiem dopiero trzeci start w karierze na tym dystansie. Należy się jeszcze wielki szacunek dla Kamila Herzyka, który wiedział, że musi Bartkowi uciekać. Tym razem Bartek pokazał jednak niezły charakter, przytrzymał się rywala i na 200 m przed metą udanie zaatakował. Pierwsza lokata to jeszcze nic. Wynik na 1500 m, to siódme miejsce w historii Polski w kategorii wiekowej do 20 lat. Z kolei jego rezultat na 800 m - 1.47,25 s., uzyskany w czerwcu, to natomiast piąte miejsce w historii polskiej lekkiej atletyki w kategorii juniorów - dodaje.

Przed Kitlińskim teraz zdecydowanie trudniejsze wyzwanie. Lublinianin w dniach 7-10 sierpnia będzie bowiem reprezentował Polskę w 27. mistrzostwach Europy juniorów U20. Czempionat Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej, odbędzie się w tym roku w Jerozolimie. Bartosz na zawody w Izraelu uzyskał minima PZLA, zarówno na dystansach 800 m, jak i 1500 m.

Lekkoatleci z Lubelszczyzny zdobyli jeszcze trzy krążki mistrzostw Polski U20. Tytuły wicemistrzowskie przypadły duetowi AZS UMCS. Maja Łyskowka wywalczyła srebro w biegu na 100 m, ustanawiając w finale swój nowy rekord życiowy - 11,94 s. Z kolei jej klubowy kolega Marcin Sobiesiak, sięgnął po srebrny medal w rzucie młotem, uzyskując rezultat 67,98 m.

Na najniższym stopniu podium stanęła ponadto Liwia Włoszczyk z Wisły Puławy, która była trzecia w biegu na 100 m przez płotki. Podopieczna trenera Sławomira Murata w finałowym biegu, pokonała linię mety w czasie 13,84 s. Puławianka potwierdziła dodatkowo minimum na mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie.

W rankingu medalowym AZS UMCS uplasował się na trzeciej pozycji - 4. krążki (2 złote i dwa srebrne). Wygrał AML Słupsk - 8 medali (3 złote, 3 srebrne i 2 brązowe), natomiast drugie miejsce w tej klasyfikacji przypadło AZS KU Politechniki Opolskiej Opole - 6 medali (2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy).