Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć nowych pomników przyrody w Lublinie. Zobacz jakie okazy ochroni miasto

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
UM Lublin/kolaż zdjęć
Kłęk amerykański, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, klon pospolity oraz grusza pospolita – to drzewa, o które powiększyła się lista pomników przyrody w Lublinie. Lista obejmuje zarówno szpalery roślin jak i pojedyncze egzemplarze. Łącznie jest na niej 249 drzew.

Lublin ma więcej pomników przyrody. To efekt decyzji miejskich radnych, którzy objęli ochroną pięć dodatkowych drzew. Status pomnika przyrody otrzymały kłęk amerykański rosnący przy ul. Kruczej (teren Przedszkola nr 28), lipa drobnolistna z pl. Teatralnego, dąb szypułkowy (ul. Jana Pawła II), klon pospolity (ul. Głęboka) oraz grusza pospolita (ul. Głęboka).

– Drzewa spełniają kryteria uznania za pomnik przyrody pod względem obwodów pni oraz odznaczają się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Ponadto, objęty ochroną kłęk amerykański stanowi cenny okaz ze względu na przynależność gatunkową – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

W Lublinie znajdują się obecnie 63 pomniki przyrody. Są to zarówno pojedyncze drzewa, grupy drzew, jak i całe szpalery (łącznie 249 drzew). Ponadto status ten ma murawa kserotermiczna z rzadką roślinnością stepową o powierzchni ok. 0,05 ha w rejonie ul. Pliszczyńskiej.

– Aby drzewo mogło być uznane za pomnik przyrody, musi spełnić wiele warunków z zakresu wartości drzewa. Dotyczą one m.in. częstotliwości jego występowania na danym obszarze czy wielkości obwodu mierzonego na wysokości właściwej dla danego gatunku, w zależności od tego, czy dany gatunek zaliczany jest do drzew szybko- czy wolnorosnących – tłumaczy Głazik.

Pomniki przyrody są specjalnie oznakowane i chronione. Obowiązuje w ich przypadku m.in. zakaz wykonywania prac ziemnych w obrębie korony oraz umieszczania różnych obiektów np. tablic, plakatów.

– Miasto, po ustanowieniu pomnika przyrody jest zobowiązane również do jego ochrony tj. pielęgnacji i leczenia, nawet jeśli dane drzewo znajduje się na nieruchomości osoby prywatnej, przedsiębiorstwa czy spółdzielni – dodaje Głazik.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski