MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Manifa przejdzie przez Lublin. Będzie też Strajk Kobiet

Aneta Galek
Aneta Galek
Manifa warszawska w 2016 roku
Manifa warszawska w 2016 roku polska press grupa
4 marca odbędzie się pierwsza w historii Lublina Manifa. Cztery dni później, w dzień kobiet, mieszkanki miasta przyłączą się do Międzynarodowego Strajku Kobiet. Obie demonstracje łączy podobny cel, którym jest sprzeciwienie się przemocy wobec kobiet.

- Uważamy, że prawa kobiet są bardzo istotne, a jednocześnie nasz głos nie jest dostatecznie słyszany - mówi jedna z organizatorek lubelskiej Manify, Magda Łuczyn. Dodaje też, że w ten sposób inicjatorki demonstracji, czyli Lubelska Koalicja na Rzecz Kobiet, chcą podkreślić swój głos w temacie praw kobiet.

Lubelska Manifa została już zarejestrowana w Urzędzie Miasta i odbędzie się w sobotę, 4 marca. Hasło demonstracji jest takie samo, jak w przypadku Manify warszawskiej, gdzie w tym roku odbędzie się już 18. edycja. Brzmi ono "Przeciw Przemocy Władzy". - Ta przemoc rozumiana jest na wiele sposobów. Jest to przemoc państwa, przemoc aparatu władzy, czy przemoc, której kobiety doświadczają na różne sposoby - mówi Magdalena Łuczyn. Podkreśla jednocześnie, że organizację pierwszej lubelskiej Manify przyspieszyły ostatnie wydarzenia i działania rządu np. przyjęcie projektu, zgodnie z którym tzw. pigułka "dzień po" będzie dostępna tylko na receptę.

- Ja osobiście już od wielu lat marzyłam o tym, żeby Manifa odbyła się także w Lublinie. Wcześniej nie było może jednak wystarczającej determinacji do tego, by ją zorganizować. Ostatnie działania rządu w stosunku do m.in. praw reprodukcyjnych to zmieniły - stwierdza Łuczyn, podkreślając też znaczenie ubiegłorocznych Czarnych Protestów, które pozwoliły kobietom z Lublina zapoznać się i wyrazić swoje postulaty.

Początek demonstracji zaplanowano na godz. 14 pod Zamkiem Lubelskim, gdzie uczestniczki Manify wygłoszą swój manifest. Stamtąd przejdą ulicami miasta: ul. Grodzką i Krakowskim Przedmieściem, by dojść do placu Lecha Kaczyńskiego pod Centrum Kultury. Tam osoby, które będą chciały, będą mogły się wypowiedzieć. Lubelska Manifa ma potrwać maksymalnie 1,5 godziny.

Międzynarodowy Strajk Kobiet też w Lublinie

Cztery dni po Manifie lubelskie kobiety przyłączą się także do Międzynarodowego Strajku Kobiet. Ten organizowany jest przez bezpartyjną inicjatywę, która w październiku ubiegłego roku zainicjowała w ponad 200 miastach Polski, a także za granicą Czarne Protesty. Uczestniczki i uczestnicy manifestacji protestowali wtedy przeciwko projektowi ustawy całkowicie zakazującej aborcji, nad którym pracował Sejm. Przypomnijmy, że po protestach władza wycofała się z takich planów.

Teraz kobiety mają kilka podstawowych postulatów. Żądają m.in. pełni praw reprodukcyjnych, państwa wolnego od zabobonów, wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej, a także poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet.

W Lublinie Strajk Kobiet 8 marca rozpocznie się o godz. 17 na placu Łokietka i potrwa do godz. 20. Protest ma odbyć się także w Puławach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski