Pikieta w obronie Puszczy Białowieskiej. Chcą lasu, a nie fabryki desek (ZDJĘCIA, WIDEO)

Piotr Nowak
Spór pomiędzy ministrem środowiska a organizacjami ekologicznymi dotarł do Lublina. W poniedziałek zieloni pikietowali w obronie Puszczy Białowieskiej. - Nie możemy pozostać obojętni na jej niszczenie - przekonywali.

Obrońcy przyrody obawiają się, że puszcza zamieni się w fabrykę desek. - Te wszystkie banialuki o przywracaniu puszczy naturalnego charakteru poprzez wycinanie, obrony poprzez wyrąb, wprowadzenie ciężkiego sprzętu, który dewastuje wszystko wokół, prowadzenie tych prac w okresie lęgowym ptaków, to zagraża pozycji Polski jako kraju cywilizowanego oraz pozycji ekonomicznej okolicznej ludności, która jest związana z branżą turystyczną – przekonuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

W manifestacji przy ul. Królewskiej uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Wśród nich m.in. członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Greenpeace, a także przedstawiciele nauki. To element akcji protestacyjnej, którą w Białowieży i całej Polsce prowadzą organizacje ekologiczne. Domagają się wstrzymania prowadzonych tam prac, w tym wycinki drzew.

- Puszcza Białowieska jest jedynym lasem w Europie, który ma tak wiele cech naturalnych. Nie jest nietknięty przez człowieka, ale dla naukowców jest wzorcem, jak wzór metra w Sèvres pod Paryżem. Możemy tam obserwować przyrodę, która sama się organizuje, która nie potrzebuje ingerencji człowieka. Jakakolwiek ingerencja w funkcjonowanie puszczy jest zniszczeniem czegoś, co już nigdy się nie odtworzy w obecnej formie. Można odbudować zamek, całe miasto, cegła po cegle, ale przyrody już nie - tłumaczy prof. Marek Kucharczyk, kierownik zakładu ochrony przyrody UMCS.

Z zarzutami zielonych nie zgadza się Jan Szyszko, minister środowiska. Podczas sobotniego zjazdu klubów „Gazety Polskiej” w Spale nazwał Puszczę Białowieską „okrętem flagowym tego nurtu lewicowo-libertyńskiego całej Europy Zachodniej, gdzie ten nurt (...) uważa, że człowiek jest największym wrogiem zasobów przyrodniczych, a najwyższą formą ochrony jest "nie wycinaj drzew" i to jest zupełne odwrócenie całej sytuacji”.

Wcześniej, w liście do uczestników Międzynarodowej Konferencji o Lasach w Niemczech minister stwierdził, że „dzięki rozumnemu gospodarowaniu, w którym użytkowanie zawsze połączone było z ochroną, Puszcza Białowieska przetrwała jako zwarty kompleks starych lasów [od XVI wieku] do początków XX wieku”.

Winny kornik
„Niestety, problemem Puszczy Białowieskiej stała się nieustająca do dzisiaj presja ze strony naturalistów - radykalnych ekologów, którzy prezentują błędne założenie, że człowiek jest wrogiem i niszczycielem przyrody, przez co dla jej ochrony należy systematycznie ograniczać, a nawet całkowicie wstrzymać gospodarczą działalność” – czytamy w liście szefa resortu środowiska z 25 maja br.

Minister Szyszko argumentuje, że pod wpływem ekologów poprzedni rząd zmienił w 2012 r. plany urządzenia lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Uniemożliwiło to kontrolowanie populacji kornika drukarza, który w następnych latach doprowadził do zamierania świerków na dużej powierzchni.

„Od 2012 r. na obszarze Puszczy Białowieskiej zarządzanym przez Lasy Państwowe, zamarło 834 tys. drzew świerkowych, zaatakowanych głównie przez kornika drukarza, z tego w Nadleśnictwie Białowieża - 505 tys. drzew. Skutkiem tego wielkoskalowego zamierania stało się zanikanie siedlisk i gatunków ważnych dla Wspólnoty Europejskiej” – poinformował Szyszko. Zapewnił też, że prace prowadzone są jedynie na część Puszczy Białowieskiej. Wstrzymania wycinki domagają się zieloni.

- Walka z kornikiem jest dziwnym pretekstem, dlatego że wycinane są drzewa, które nie są ulubionym gatunkiem w jego diecie. Wycinane są drzewa, które mogły służyć jako miejsce gniazdowania objętych ochroną gatunków ptaków i innych zwierząt, dla których ten obszar chroniony został utworzony – twierdzi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Puszcza Białowieska jest ścisłym rezerwatem przyrody na obszarze parku narodowego. Jest też objęta ochroną w ramach programu Natura 2000 i znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Minister zapewnił, że 1/3 puszczy nie jest objęta jakimikolwiek działaniami ochronnymi. „Nie jest tam i nie będzie wykonywana jakakolwiek wycinka chorych drzew” – czytamy w liście ministra.

Obawy organizacji ekologicznych budzi natomiast propozycja wykreślenia puszczy z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. – Status puszczy jest zagrożony – przekonują obrońcy przyrody i zapowiadają kolejne protesty.

Marcin Dorna: Szanujemy Szwedów, ale nie ma mowy o obawie
Podniebny spacer po dzielnicy Rury (ZDJĘCIA Z DRONA)
“Chęć na Pięć”: 636 biegaczy dotarło do mety na Czechowie (DUŻO ZDJĘĆ)
Lubelskie restauracje i kluby liczą na szwedzkie portfele
Pokaz multimedialny na odnowionym placu Litewskim (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
maryja huana
za niemiecką kasę lewaki bronią korników i innych szkodników nieszczących puszczę a w tym samym czasie niemcy wycinają starodrzew w lesie hambach i tutaj cisza, ekoterroryści tam nie protestują. nie prostestują też kiedy rotshildowie budują sobie zamek w puszczy noteckiej. gdyby to PO było u koryta to też by nie protestowali bo by nie było na to zlecenia.
j
jerzy
tak na naprawde nie wiedza po co i na co protestuja Czy wiedz aco to jest kornik drukarz - nie kojarzyc z zawodem drukarza achore drzewo po wycince nie nada sie nawet na stołek
g
gość
Czy musicie pokazywać tych zielonych czubków, znowu chcą coś ugrać przy okazji, ciekawe za jaką kwotę przestaną protestować.
v
vlad_de_sade
Przynajmniej Kurier pokazał rzetelniej fotorelację. Dziennik Wschodni czyli dawny Sztandar Ludu pokazał 3 zdjęcia gdzie na pierwszym są całujące się dziewczyny. Ale było nie było oba tytuły należą do wspólnego wydawcy
v
vlad_de_sade
Wynoś się stąd z tym swoim bólem czterech liter
D
DrzewoStan
Byłem tam, bo kocham lasy i drzewa. Byłem również, by zapytać dlaczego nie ma ich na spotkaniach w/s zmiany Studium dla Lublina, które po ewentualnym wprowadzeniu w życie będzie gorszą rzeczą dla Lublina niż wycinka drzew w Białowieży.

Byłem pośród uczestników pikiety, by zaprosić ich na trwające w tym czasie i nieopodal otwarte spotkanie w/s Studium dla dzielnic północno-zachodnich naszego miasta.

Zapraszałem uczestników pikiety poprzez "wodza" tej akcji - nikt się nie pojawił na spotkaniu, które w sposób bezpośredni dotyczy warunków naszego lubelskiego życia, które w sposób zasadniczy zmienia się na gorsze miedzy innymi w związku z wycinkami drzew w newralgicznych miejscach...
n
niepatriota
chciał odkupić żonę od Zbonikowskiego - posła PiS z Torunia i podarować ją Jarosławowi Polskęzbawowi. Ale, nic z tego nie wyszło bo ten ostatni kobietami się nie interesuje.
B
Byddell
Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej stoją pałace fabrykantów pruskich, którzy wycinając drzewa z puszczy ( za czasów zaborów ) nie dość, że zmnieszyli ogromnie stan drzewostanu w tej puszczy to własnie na wycince drzew z puszczy dorabiali się wielkich fortun. I o tym cisza. Tylko jak teraz wycina się próchnicę to krzyk.
n
niepatriota
Był moim sąsiadem. Pamiętam go jako niezwykle pokojowo usposobionego człowieka. Bardzo ironicznie odnosił się do "chłopskiego" charakteru Polaków. Aby się o tym przekonać wystarczy zapoznać się z treścią jego piosenek.
J
Jerry
Grzeskowiak to by skopał d.... PO i takim jak ty
e
elyza
protestują dla zasady
n
niedościgły
Ostatnio sąd skazał czołowego śpiewaka z "Kapeli KOD" za handel żywym towarem. :))) Takich macie śpiewaków jacy sami jesteście, naprawdę gorszy sorcie.
t
tasiemiec też chce żyć
Idź, sypnij żarcia kornikom, komarom i srającym gołębiom.
123
Wyciąć wszystkie drzewa. Z nich zrobić papier i wydrukować biografię Jarosława K. Nie certolić się z ekoterrorystami. Wsadzić do więzień i wypuścić dopiero jak się nauczą na pamięć biografii Jarosława K. Oczywiście druk na papierze z tej puszczy. Nie oszczędzać lewactwa. Niech się obowiązkowa też zaciągają powietrzem ze spalinami z naszych TDIków. Na wuj nam lasy w Polsce. Lepsze powietrze ze spalinami z niemieckich TDIków. Ekoterroryści nie wiedzom co dobre.
c
córka leśniczego
Globalizacja się ekologom podoba?
Ani górników ani rolników się czepić nie mogą bo się ich boją to się na moim Tatusiu mszczą -ot i cała prawda o tym proteście .
Dodaj ogłoszenie