PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za...

  PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za jaką cenę

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za jaką cenę
  Jest ostateczne porozumienie Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Oba ugrupowania zawarły dziś koalicję i będą rządziły Dolnym Śląskiem. W zamian za poparcie Samorządowców, rząd ma obniżyć podatek od kopalin, na czym bardzo zależało temu ugrupowaniu. Zgodnie z naszymi zapowiedziami, Bezpartyjni Samorządowcy dostaną też stanowisko marszałka Dolnego Śląska - będzie nim nadal Cezary Przybylski. Ale to dopiero początek długiej listy obietnic, jaką Samorządowcom złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Zobacz, jaka będzie cena koalicji.
  PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za jaką cenę
  Prawo i Sprawiedliwość ma w sejmiku 14 radnych, a Koalicja Obywatelska - 13. Żadna z tych partii nie może rządzić województwem bez Bezpartyjnych Samorządowców, którzy mają 6 radnych. Od czasu ogłoszenia wyników wyborów z Bezpartyjnymi rozmawiali ludzie Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wiadomo było jednak od początku, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma o wiele więcej do zaoferowania BS.

  Dziś koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców stała się faktem. Umowę koalicyjną podpisali w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, Cezary Przybylski - marszałek Dolnego Śląska, Robert Raczyński - prezydent Lubina oraz Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera.

  PiS zaoferowało Bezpartyjnym trzy miejsca w zarządzie, w tym stanowisko marszałka, którym pozostanie Cezary Przybylski. Mówi się także, że dochodzą do tego stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, w tym w zarządzie potentata miedziowego, spółce KGHM. PiS zostawi sobie stanowisko przewodniczącego sejmiku - będzie nim najpewniej Andrzej Jaroch i dwóch wicemarszałków. Tu wymienia się obecnego wicewojewodę Kamila Zielińskiego i Marcina Krzyżanowskiego.

  Będą także rządowe pieniądze na inwestycje na Dolnym Śląsku. Chodzi o budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej oraz Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie. We Wrocławiu z rządową pomocą powstanie zaś nowy szpital onkologiczny.

  Jednym z podstawowych celów Bezpartyjnych było zniesienie podatku od kopalin. To danina, którą musi płacić KGHM. Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość trzy lata temu w kampanii wyborczej obiecywało zniesienie tego podatku. Dziś rząd zadeklarował, że obniży ten podatek o 15 procent.

  - Nie kierujemy się interesem politycznym. Zawarliśmy koalicję, która daje gwarancję rozwoju Dolnego Śląska. Cieszę się, że osiągnęliśmy kompromis - powiedział tuż po podpisaniu umowy prezydent Lubina Robert Raczyński.
  Wiceprezes partii Adam Lipiński stwierdził, że Dolny Śląsk jest dobrym przykładem tego, jak można się porozumieć. - Pokazaliśmy, że potrafimy się porozumieć. Mam nadzieję, że to dopiero początek - mówił Adam Lipiński, wiceprezes PiS.

  - Bardzo mocno liczę na współpracę z nowym zarządem i sejmikiem. Od samego początku mówiłem, że stolica potrzebuje regionu, a region stolicy, jeżeli chcemy budować silny Dolny Śląsk - tak przejęcie władzy na Dolnym Śląsku przez PiS komentuje dla portalu GazetaWroclawska.pl Jacek Sutryk, prezydent elekt Wrocławia. Sutryk dodaje, że widzi wiele obszarów do współpracy i bardzo chętnie spotka się z nowymi władzami województwa, aby je omówić.

  - Nadal wierzę, że radni sejmiku dolnośląskiego robią wszystko, aby obronić nasz region przed decyzjami zapadającym w centrali PiS na Nowogrodzkiej - tak informację o koalicji skomentował na Twitterze Jarosław Duda, szef Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku.

  Oto cena koalicji. Zobacz, co oprócz stanowisk PiS obiecało Bezpartyjnym Samorządowcom


  • Rozbudowa sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku w kierunku Międzylesia (Wrocław-Kłodzko-Międzylelsie-granica państwa)
  • Wpisanie do rozporządzenia Rady Ministrów o sieci dróg krajowych i autostrad drogi S8 Kobierzyce-Kłodzko-Boboszów z przebiegiem i węzłem w okolicach Sobótki oraz opracowanie studium dla przyszłej drogi mającej połączyć węzeł S8 Sobótka z węzłem S3 w Bolkowie przez Świdnicę i Świebodzice oraz zlecenie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub budowy dróg krajowych łączących węzeł S3 w Bolkowie z Wałbrzychem i Jelenią Górą.
  • Utrzymanie większość zjazdów z A4 po planowanej modernizacji autostrady
  • Wpisanie do nowego kontraktu wojewódzkiego i przystąpienie do realizacji obwodnic Dzierżoniowa, Złotoryi, Boguszowa-Gorce, Góry, wschodniej obwodnicy Wrocławia oraz Strzegomia, Świdnicy, Ścinawy wraz z mostem na Odrze, Milicza.
  • Przekazanie na rzecz samorządu województwa w celu ich reaktywacji, nieczynnych linii kolejowych
  • Obniżenie o 15 proc. podatku miedziowego oraz wprowadzenie udziału samorządu w tym podatku z dniem 1 kwietnia 2019 r.
  • Budowa parku technologicznego w Lubinie
  • Wsparcie użeglowienia Odrzańskiej Drogi Wodnej
  • Wsparcie rozwoju Stawów Milickich
  • Stworzenie programu walki ze smogiem dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem
  • Budowa nowego szpitala onkologicznego
  • Wsparcie budowy Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej we Wrocławiu i Ośrodka Senioralnego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocłaawiu
  • Wsparcie infrastruktury uzdrowiskowej na Dolnym Śląsku
  • Wzmocnienie ochrony miejsc pamięci narodowej
  • Wsparcie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie oraz stadionu klubu Górnik Nowe Miasto Wałbrzych
  • Działania na rzecz stworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Kotlinie Jeleniogórskiej


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (580)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wołów

  Frantz ma Camele (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A kto będzie rządził w powiecie ? Na razie ogłosili przerwe bo nie wybrali nawet Przewodniczącego !!! I pewnie telefon od Adama L rozwiąze sprawe dylematów miejscowego PiS.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koalicja POPiS w Legnicy

  Legniczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Można negować różne koalicje, ale jak PO może zawierać koalicję z PiS. Takiego zakłamania i obłudy nikt się nie spodziewał. Schetyna, Nowacka i Szłapka przyjeżdżali i zachwalali swoich kandydatów...rozwiń całość

  Można negować różne koalicje, ale jak PO może zawierać koalicję z PiS. Takiego zakłamania i obłudy nikt się nie spodziewał. Schetyna, Nowacka i Szłapka przyjeżdżali i zachwalali swoich kandydatów KO i efekt po wyborach: wybrani nowi radni KO Legnicy zawierają koalicję z PiS. Nigdy więcej nie zagłosuję na tych kłamców i obłudników z KO. Oni są jeszcze gorsi niż z PiS.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koalicja

  Leon Wyrwas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Oby y sie nie przejechali na tych obietnicach bo znając pisich, będą obiecywać a niewiele robić tak długo aż podkupią te brakujące szable a potem wykopią koalicjanta, który za dużo żąda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i tak

  NIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  głosowałem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawda

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Nie myślałem że można aż tak nisko upaść. Bezpartyjni samo... to dnom podobne do kukiz ONI to koalicjanci PiS. Oszuści

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdradzieckie mordy bezpartyjnych samorządowców

  PiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Zdradzieckie mordy tej niby bezpartyjnej zgrai, sprzedajnej grupy oddali co mieli. Przykre jest to że powołując się na wyższe cele jest się nikim!!! Tacy są właśnie bezpartyjni samorządowcy .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obiecanki cacanki

  Jaro Aleks Cern (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Naiwni, "bufetowa" w 2015 w Lubinie pokazywała gotową ustawę o zniesieniu podatku miedziowego! I co? Znowu obiecanki! A za rok, gdy rząd się zmieni, kogo będziecie po rękach całować?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mały, śmieszny człowieczek z obsesją ubóstwiania śp. brata.

  I taki kurdupel, takie zero rządzi ?! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Dobrał manekinów, karierowiczów, misiewiczów, caryce, szczekających kundelków, koryciarzy, powiatowe broszki i leje yntelygentów i safanduły z PO. Ale heca !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ryży oszust dał drapaka pod skrzydła Angeli.

  I w Brukseli z Bieńkowską się weseli. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

  A ta baba inteligencję ma w...kroczu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak

  wer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Tępak PiSowski jesteś

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ty chory jesteś i nic nie rozumiesz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Polska Intensywnie Skubana

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hałaśliwi poplecznicy pisu

  i tyle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  przeczytajcie może najpierw te obietnice. WODA. No nie ma tu nic rewelacyjnego. Najbardziej śmieszy "sieć dróg ekspresowych". Co one będą budowane w poprzek czy równoległe wzdłuż siebie??? I ile...rozwiń całość

  przeczytajcie może najpierw te obietnice. WODA. No nie ma tu nic rewelacyjnego. Najbardziej śmieszy "sieć dróg ekspresowych". Co one będą budowane w poprzek czy równoległe wzdłuż siebie??? I ile ich ma być 20? Droga, której pis nie może skończyć od 3 lat nagle stała się częścią obietnicy. łaskawie pozostawią kilka zjazdów z dotychczasowych. A potem to już woda. Szkoda, że nie obiecali nowej 2 nowych ławek w parku w Głogowie oraz chodnika pod mięsnym w Oławie. Żenada. Nam się nic nie poprawi, poszło o stołki, których nie mogła zaoferować opozycja. To było mocno nieuczciwe.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo