PITY 2011: Rozlicz się z pracy za granicą

mag
Jeśli w 2011 roku pracowałeś w Polsce i za granicą, musisz rozliczyć przez polskim fiskusem. Masz na to czas do 30 kwietnia.
Jeśli w 2011 roku pracowałeś w Polsce i za granicą, musisz rozliczyć przez polskim fiskusem. Masz na to czas do 30 kwietnia.
Udostępnij:
Jeśli w 2011 roku pracowałeś w Polsce i za granicą, musisz rozliczyć przez polskim fiskusem. Masz na to czas do 30 kwietnia.

Podstawowe znaczenie dla opodatkowania dochodów zagranicznych ma ustalenie miejsca zamieszkania osoby, która je uzyskuje. – Ustalamy m.in. gdzie podatnik podjął stałą pracę lub prowadzi działalność gospodarczą, zamieszkuje z całą rodziną, czy legitymuje się certyfikatem rezydencji wystawionym przez organy podatkowe danego państwa – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. – Oznacza to, iż czasowy pobyt za granicą nie powoduje automatycznie zmiany rezydencji podatkowej, czyli miejsca zamieszkania ustalanego dla celów podatkowych.

Z progresją W zawartych przez Polskę umowach występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metoda wyłączenia z progresją i metoda proporcjonalnego odliczenia. Metoda wyłączenia z progresją oznacza, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą, zwolniony z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. – Jeśli więc zarabialiśmy tylko za granicą, nie składamy w Polsce zeznania. A jeśli i w Polsce i za granicą, to składamy PIT i wykazujemy dochód zagraniczny, ale nie jest on opodatkowany, gdyż służy tylko do obliczenia stopy procentowej – zaznacza Szpakowska.

Metodę wyłączenia z progresją przewidują m.in. umowy zawarte z Austrią, Chinami, Chorwacją, Czechami, Francją, Grecją, Indonezją, Japonią, Kanadą, Litwą, Łotwą, Niemcami, Szwecją, Tunezją, Turcją, Ukrainą, Wielką Brytanią i Irlandią.

Proporcjonalnie Gdy dochód został uzyskany w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia. W tym przypadku dochody uzyskane zagranicą podlegają opodatkowaniu także w Polsce (mimo ich wcześniejszego opodatkowania w innym kraju). W zeznaniu rocznym należy zsumować jedne i drugie (przy czym dochód zagraniczny ulega obniżeniu o 30 proc. diet za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy). Od łącznych dochodów należy obliczyć należny podatek.

– Podatek ten z kolei zmniejsza się o podatek zagraniczny, przy czym odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie – dodaje Szpakowska.

Metodę odliczenia proporcjonalnego stosuje się m.in. do dochodów uzyskanych w Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Islandii, Macedonii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Tadżykistanie.

Dla kogo abolicja Jak łatwo zauważyć, przy tym samym dochodzie podatek liczony wg drugiej metody jest wyższy aniżeli w przypadku metody pierwszej. Różnice zostały jednak zniwelowane w tzw. uldze abolicyjnej. Zgodnie z abolicją podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych, płacący podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany, uzyskujący dochody poza Polską m.in. ze stosunku pracy, ma prawo odliczyć od podatku kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym wg metody proporcjonalnego odliczenia a kwotą tego podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Kwotę ulgi abolicyjnej dotyczącej dochodu z PIT/ZG należy wykazać w PIT/O (informacja o odliczeniach od dochodu/przychodu i od podatku w roku podatkowym) w części C (odliczenia od podatku), w pkt. 4 („ulga, o której mowa w art. 27 g ustawy”).

ROZLICZAJĄC DOCHODY ZAGRANICZNE SKŁADAMY PIT-36 ORAZ ZAŁĄCZNIK PIT-ZG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie