Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plastik- czy da się ograniczyć go w codziennym życiu?

Tekst powstał przy współpracy z Maciejem Morawskim, uczniem VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie
zdjęcie ilustracyjne
Z pewnością każdy wie ze plastik opanował dziś nasze życie. Obecny jest nawet w powietrzu, którym codziennie oddychamy. Tygodniowo wdychamy go tytle, ile potrzeba go do wytworzenia karty kredytowej.

Na wstępie zajmijmy się szkodliwością plastiku dla zdrowia człowieka. Plastikowe odpady ulegające rozkładowi wydzielają szkodliwe substancje, które mogą być przyczyną rozwoju wielu chorób. Substancje, które używane są do produkcji plastiku mogą przenikać do żywności, wpływ tych substancji na nasz organizm nie jest widoczny jednak od razy, ale może uaktywniać się po kilku latach. Sugeruje się ze jeden z najczęściej wykorzystywanych tworzyw czyli PET, może oddziaływać na gospodarkę hormonalną człowieka antymon pierwiastek w nim zawarty może mieć dzielenie rakotwórcze. Polichlorek winylu z którego zrobione są folie do żywności jest silnie toksyczny, a w procesie jego spalania wydzielane są groźne substancje- dioksyny. Bisfenol A, który zaliczany jest do grupy tworzyw innych to związek który może przyczyniać się do chorób układu nerwowego i hormonalnego jak również do choroby Alzheimera.

Na opakowaniu w którym zapakowana jest żywność, możemy znaleźć oznaczenia, które powiedzą nam z czego wykonana jest dane opakowanie.

Cyfra 1 – PET Cyfra 4- LDPE

Cyfra 2 – HDPE Cyfra 5- PP

Cyfra 3- PVC Cyfra 6- PS

Plastik nie szkodzi tylko nam, ale również środowisku naturalnemu i zwierzętom go zamieszkującym.

8 mln ton- tyle plastiku i innych tworzyw sztucznych co roku trafia do mórz i oceanów, natomiast przewidywane prognozy mówią, że do 2050r. w morzach i oceanach będzie znajdowało się więcej plastikowych śmieci niż zwierząt w nich żyjących. Jednak nie mówimy tu tylko o dużych odpadach jak butelki czy reklamówki, mowa tu również o mikroplastiku, który często staje się pożywieniem dla zwierząt wodnych. Człowiek zjadający taką rybę, również zjada mikrosplastik, który odkładając się w organizmie może wywoływać wyżej wymieniane choroby i zaburzenia. Plastik ma również wpływ na choroby raf koralowych, ryb i owoców morza. Ryzyko chorób spowodowanych tworzywami sztucznymi wzrasta z 4 do 88%.

Plastik nie wywołuje jednak szkód tylko w wodach, ale również w naszym powietrzu. Tworzywa sztuczne znajdują się w nim w postaci pyłów zawieszonych, które wdychamy każdego dnia.

Plastik można ograniczyć w życiu codziennym. Przestawiamy Wam kilka sposobów jak wyeliminować go z życia codziennego.

1. Na zakupy staraj używać się toreb wielokrotnego użytku, kupionej w sklepie lub zrobionej samodzielnie.
2. Zamiast woreczków foliowych na owoce i warzywa, używaj specjalnych siatek na owoce lub pakuj je luzem.
3. Segreguj odpady
4. Unikaj kupowania produktów zapakowanych w osobne opakowania z plastiku np. cukru lub kawy w saszetkach.
5. Zastąp plastikowe szybko psujące się zabawki dla dziecka drewnianymi.
6. Wybieraj produkty zapakowane w szklane butelki np. mleko lub wodę.

Mity związane z plastikiem

Mit 1- Każdy plastik jest zły Jest sporo pozytywnych zastosowań plastiku. Tworzywa sztuczne są lekkie oraz nie przepuszczają wody, to sprawiło, że wykorzystywane są dziś w wielu dziedzinach i jest w nich niezastąpiony. Należy jednak pamiętać, aby ograniczać ten plastik który możemy zstąpić.

Mit 2- Jeżeli plastik nie jest taki zły to poco go ograniczać Jest to prawdą ze nie każdy plastik jest zły. Warto jednak pamiętać, że trzeba ograniczać plastik tak jak jest to możliwe, ponieważ czasem używamy tworzyw sztucznych w sytuacjach gdy można zastąpić je czymś innym, bardziej ekologicznym.

Mit 3- Każdy plastik można odzyskać Plastik to nazwa pod która kryją się rożne tworzywa o rożnych właściwościach, dlatego nie każdy plastik nadaje się do recyklingu.

Mit 4- Plastiku można używać do wszystkiego Plastik jest tak uniwersalnym materiałem, że wiele ludzi używa go prawie do wszystkiego. Oczywiście jak ktoś chce to może, ale po co? Jeśli można ograniczyć go przynajmniej w jednym działaniu np. pakować owoce i warzywa w specjale siatki lub brać je luzem.

Mit 5- Jedna osoba nie może nic zmienić, wiec po co ograniczać tworzywa sztuczne? Każdy może coś zmienić! Zacznij więc sam ograniczać plastik poprzez proste zmiany nawyków, a później zachęć rodzinę. Twoje małe kroki w stronę poprawy czegoś na lepsze mogą zainspirować innych i wywołać lawinę zmian.

Więc czy da się ograniczyć plastik? Odpowiedz na to pytanie jest prosta- Tak da się. Potrzeba jednak wprowadzenia kilku zmian w swoje życie, a może nawet zachęcić do tego innych. Ograniczenie tworzyw sztucznych z pewnością będzie dobra decyzją, aby zadbać o swoje zdrowie oraz środowisko.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski