Pływacy AZS UMCS Lublin najlepsi w klasyfikacji drużynowej mistrzostw Polski seniorów w Olsztynie

szupti
(Klara Kowalska z AZS UMCS zdobyła w Olsztynie dwa medale. Lublinianka została wicemistrzynią Polski na 200 m motylkiem, a do tego stanęła na najniższym stopniu podium w wyścigu na 800 m stylem dowolnym) AZS UMCS Lublin
Ekipa AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację drużynową pływackich mistrzostw Polski seniorów. Z kolei w rankingu medalowym akademicy zajęli trzecią lokatę. Czempionat przez cztery dni rozgrywany był na basenie w Olsztynie.

– Imprezę możemy uznać za jak najbardziej udaną. Naszym głównym celem było uzyskanie jak największej ilości minimów na imprezy międzynarodowe, natomiast sukces drużynowy zszedł na drugi plan. Obie rzeczy udało się jednak zrealizować, co nas niezmiernie cieszy. Wśród gwiazd mistrzostw z pewnością warto wymienić Adelę Piskorską, która pobiła rekord kraju. To niesamowite w jak szybkim tempie się rozwija i przełamuje własne bariery – podkreśla Piotr Kasperek, szkoleniowiec AZS UMCS.

Lubelski team zgromadził ogółem 1626 punktów, wyprzedzając w tej klasyfikacji zespoły AZS-AWF Katowice (1529 pkt) oraz UKS G-8 Bielany Warszawa (861 pkt.).

Przedstawiciele akademickiego klubu aż trzynaście razy stawali na podium, w tym sześć raży na najwyższym. Oprócz tego lublinianie zdobyli pięć srebrnych krążków oraz dwa brązowe.

Fantastycznie w imprezie zaprezentowała się Adela Piskorska, która sięgnęła po trzy złota. Lublinianka nie dała szans rywalkom w wyścigach na 50 i 100 m stylem grzbietowym, bijąc przy okazji rekordy Polski młodzieżowców, które sama wcześniej ustanowiła. Największym echem odbił się jednak jej start na 200 m, tym samym stylem, gdyż wynikiem 2.09,40 poprawiła rekord kraju seniorów z 2009 roku.

– Bardzo się cieszę z tego rekordu, bowiem kilka dni wcześniej w Berlinie zabrakło mi setnej sekundy. Czułam oddech Laury Bernat na plecach na ostatnich metrach, słyszałam bardzo mocno publiczność, gdzie raczej jestem totalnym kretem na basenie – mówi Adela Piskorska, pływaczka AZS UMCS.

– Jest to mój drugi rekord Polski seniorów, a wcześniejszy miałam także na 200 m, jednak na 25-metrowym basenie. Trochę za późno skończyłam rozgrzewkę i na sam wyścig szłam ze zwiększonym tętnem. Bałam się, czy to się utrzyma, ale powiedziałam sobie, że co będzie, to będzie – dodaje.

Złote krążki w olsztyńskim czempionacie wywalczyli ponadto: Kacper Stokowski, który triumfował na dystansie 100 m stylem grzbietowym oraz męskie sztafety akademickiego klubu w wyścigach na 4×200 m dowolnym (Paszkowski, Pietroń, Kozłowski, Hebel) i 4×100 m zmiennym (Stokowski, Kusto, Uryniuk, Piszczorowicz).

Srebne medale przypadły zaś Laurze Bernat (100 i 200 m grzbietem), Klarze Kowalskiej (200 m motylkiem), Kacprowi Stokowskiemu (50 m grzbietem) oraz sztafecie mieszanej 4x100 m zmiennym (Piskorska, Kusto, Uryniuk, Kosaakowska).

Brąz na olsztyńskim basenie dorzucili ponadto Klara Kowalska (800 m dowolnym) i żeńska sztafeta 4x200 m dowolnym (Bartoszewicz, Wiśniewska, Kozak, Siwko).