Pływacy lubelskiego AZS UMCS zdobyli trzy krążki podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski seniorów

Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) został wicemistrzem kraju na dystansie 50 m stylem dowolnym materiały klubowe
Reprezentanci AZS UMCS Lublin wywalczyli dwa srebrne medale w konkurencjach indywidualnych oraz jeden brązowy w wyścigach sztafetowych, podczas pierwszego dnia Zimowych Mistrzostw Polski seniorów w pływaniu, które w środę, 16 grudnia rozpoczęły się na 25-metrowym basenie Aquasfera w Olsztynie. Czempionat potrwa pięć dni i zakończy się w niedzielę wieczorem.

Pierwszy medal w barwach swojego nowego klubu wywalczył Marcin Cieślak, zostając wicemistrzem kraju w wyścigu na 100 m stylem motylkowym. Zawodnik AZS UMCS popłynął w czasie 49,90, przegrywając dość niepodziewanie z Jakubem Majerskim z AZS-AWF Katowice (49.79). Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Kacper Majchrzak z Warty Poznań (50,17). Cała trójka medalistów uzyskała minima na przyszłoroczne mistrzostwa Europy seniorów, które w dniach 10-23 maja odbędą się w Budapeszcie.

Wicemistrzem kraju na dystansie 50 m stylem dowolnym został ponadto Konrad Czerniak, uzyskując rezultat 21,48. Wychowanek Wisły Puławy musiał uznać wyższość Pawła Juraszka, reprezentującego barwy MKS Dziewiątki Dzierżoniów (20,82). Wynik triumfatora okazał się najbardziej wartościowym rezultatem pierwszego dnia olsztyńskiego czempionatu, a Juraszek za swój czas otrzymał 918 pkt.

Na najniższym stopniu podium w środowych zmaganiach, stanęła natomiast żeńska sztafeta AZS UMCS I na dystansie 4x50 m stylem zmiennym. Lublinianki popłynęły w składzie: Martyna Piesko, Wiktoria Samuła, Daniela Georges i Wiktoria Czarnecka, uzyskując rezultat 1.50,85. Złoto przypadło ekipie Juvenii Wrocław (1.45,16), a srebro zespołowi AZS-AWF Katowice I (1.49,53). Wyniki mistrzyń i wicemistrzyń kraju były lepsze od dotychczasowego rekordu Polski w tej konkurencji.

Z kolei męska sztafeta AZS UMCS I na dystansie 4x50 m stylem zmiennym, uplasowała się na czwartej pozycji z rezultatem 1:37.45. Akademicy wystąpili w składzie: Jan Świtkowski, Marcin Cieślak, Konrad Czerniak oraz Jan Hołub, ulegając ekipom UKS G-8 Bielany Warszawa (1:34.30), AZS AWF Katowice I (1:34.60) i AZS AWF Katowice II (1:35.50).

To największe w tym roku seniorskie zawody pływackie rangi mistrzowskiej w kraju, bowiem planowane w maju na 50-metrowym basenie Aqua w Lublinie główne mistrzostwa Polski zostały odwołane. Stawką olsztyńskiego czempionatu są nie tylko medale, ale także kwalifikacje do przyszłorocznego czempionatu Starego Kontynentu w stolicy Węgier.

W regulaminie zasad kwalifikacji na mistrzostwa Europy znalazł się tym razem zapis, że na wniosek trenera głównego i po akceptacji władz Polskiego Związku Pływackiego, do reprezentacji będą mogli zostać włączeni także zawodnicy, którzy nie uzyskają minimów, np. ze względów zdrowotnych związanych z pandemią COVID-19. Pierwotnie terminem mistrzostw Europy na Węgrzech była data 11-24 maja 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa najpierw zostały one jednak przesunięte na 17-30 sierpnia, a następnie na 2021 rok, bez podawania dokładnej daty. Potem Europejska Federacja Pływacka (LEN) poinformowała w specjalnym komunikacie, że maj 2021 to realistyczna data, a do tego czasu powinno wszystko wrócić do normalności.