MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po podwyżkach tyle pieniędzy trafiło na konta nauczycieli. Kto dostał wyrównanie, a gdzie jeszcze poczekają? Znamy konkretne kwoty

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
Pensje nauczycieli to temat, który wciąż wzbudza emocje. Od dłuższego czasu słyszymy o podwyżkach dla tej grupy zawodowej. W niektórych miejscach teoria wreszcie stała się rzeczywistością, a nauczyciele zobaczyli wyższe pensje na swoich kontach. Jak obecnie prezentują się zarobki nauczycieli? Poprosiliśmy ich o pokazanie tzw. pasków z wypłaty. Niektórzy otrzymali już wyrównanie, ale w wielu miejscach pieniędzy nie ma. Oto przemyślenia nauczycieli na temat nowych wynagrodzeń: „Jestem dyplomowana i rozczarowana” – komentuje jedna z nauczycielek.

Spis treści

„Pensje nie pozwalały umierać z głodu”. O pensjach nauczycieli od lat tak samo

Gorąco komentowane ostatnio podwyżki dla nauczycieli pierwszy raz od dawna faktycznie wpływają na wypłaty nauczycieli i znacząco zmieniają sytuację. Zanim opowiemy jednak o tym, jak to dziś wygląda, chciałabym wrócić do końca XIX i początków XX wieku i tego, jak wówczas wynagradzano nauczycieli.

Marne to były pensje. Nie pozwalały wprawdzie umierać z głodu, nie zapewniały też, niestety, minimum wygód, do jakich inteligentny człowiek miał pretensje – pisał w swoim artykule Czesław Gałek.

Nauczyciele otrzymywali pensje, ale nie były to kwoty, które pozwoliłyby na godne życie. Często musieli wybierać między potrzebnymi w zimie ubraniami a opałem czy jedzeniem. Szczególnie zła sytuacja miała miejsce na wsiach, nauczyciele często nie posiadali ciepłych ubrań, zimą rzadko wychodzili z domu, żeby jak najkrócej przebywać w zimnie. Zdarzało się, że nauczyciele decydowali się na porzucenie zawodu, mimo predyspozycji do jego wykonywania, musieli myśleć o godnym życiu, a nie o szczytnych ideach.

Niskie zarobki sprawiały, że nauczyciele nie mieli pieniędzy na odpowiedni ubiór i wyżywienie, zwłaszcza na wsi. Autorzy powieści i wspomnień zaświadczają, że zdarzało się, iż nauczycielka wiejska nie miała ciepłego ubrania, dlatego w zimie mało wychodziła z zawilgoconego mieszkania, co w połączeniu z intensywną pracą z dziećmi nie tylko nadwerężało jej zdrowie, ale było nawet przyczyną jej śmierci. Nauczyciele pracujący zarówno na wsi, jak i w mieście, słabo się odżywiali. Wielu nauczycieli nie było stać na płacenie komornego, stąd byli zmuszeni zamieniać standard mieszkania na niższy – czytamy w artykule Czesława Gałka na temat obrazu nauczyciela przełomu XIX i XX wieku.

Możemy więc zauważyć, że problemy z godziwym wynagradzaniem nauczycieli trwają od dawna i od dziesiątek lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Jednak dziś, po wielu rozmowach, dywagacjach i obietnicach, w końcu obiecywane podwyżki wpłynęły na konta nauczycieli. Nie wszyscy jeszcze otrzymali pieniądze, jednak część nauczycieli już je ma i zdecydowała się z nami podzielić informacjami na ten temat.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Podwyżki na kontach nauczycieli, ale nie u wszystkich

Zgodnie z tabelą, która jest załącznikiem do rozporządzenia, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym w przypadku:

 • nauczyciela początkującego od 1 stycznia br. wynosi 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto),
 • nauczyciela mianowanego – 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto),
 • nauczyciela dyplomowanego – 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).

Pensje nauczycieli wypłacane są 1 dnia miesiąca. Zapłata za godziny ponadwymiarowe pojawia się różnie – w niektórych szkołach są to ostatnie dni miesiąca, w innych razem z wypłatą, nie ma reguły.

W niektórych szkołach nauczyciele już cieszą się wyrównaniem wynagrodzenia za dwa pierwsze miesiące roku. Są to różne kwoty, uzależnione od stażu pracy, wypłacanych dodatków (np. motywacyjnego), stopnia awansu zawodowego.
W sieci nauczyciele dzielą się informacjami o tym, jakie pieniądze wpłynęły dotychczas na ich konta:

 • U mnie 1117 zł, 25 lat pracy.
 • U mnie niecałe 1172 zł za luty.
 • 2700 zł za styczeń i luty.
 • 2000 zł za 19 lat pracy.

– Na radzie pedagogicznej dowiedzieliśmy się, że wyrównanie wypłaty dostaniemy po 14 marca. Podwyżki pewnie dopiero w kwietniu – powiedziała w rozmowie z nami nauczycielka z otwockiej szkoły średniej.

Wyrównania wynagrodzeń za luty i styczeń sukcesywnie pojawiają się na kontach nauczycieli.
Wyrównania wynagrodzeń za luty i styczeń sukcesywnie pojawiają się na kontach nauczycieli. wypłaty nauczycieli/ nadesłane

Powyżej pasek z wypłaty wyrównania wynagrodzenia nauczycielki mianowanej z 18-letnim stażem pracy. Pani Maria zaznacza, że dodatki motywacyjne w jej szkole są tak niskie, że w przypadku zwolnienia lekarskiego „znikają”.

Sytuacja nauczycieli po podwyżkach

W tym miesiącu niektórzy już mogą cieszyć się podwyższonym wynagrodzeniem.

Jeśli tylko zaraz wszystko nie podrożeje, to będzie można ciut popuścić pasa. Nie wiedziałam już jak kombinować z tą wypłatą - mówiła w rozmowie z nami pani Anna, nauczycielka języka polskiego z województwa łódzkiego.

Tak w marcu wygląda wypłata nauczycielki mianowanej z warszawskiej szkoły podstawowej.
Tak w marcu wygląda wypłata nauczycielki mianowanej z warszawskiej szkoły podstawowej. wypłaty nauczycieli/ nadesłane

Jedna z czytelniczek podzieliła się z nami swoim paskiem wynagrodzenia. Jest nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na cały etat w jednej z warszawskich szkół. Tak pensja tej samej osoby prezentowała się w lutym:

Wynagrodzenie nauczycielki z Warszawy w lutym, przed podwyżką.
Wynagrodzenie nauczycielki z Warszawy w lutym, przed podwyżką. wypłaty nauczycieli/ nadesłane

Prezentowany dokument pokazuje jeden z wyższych dodatków motywacyjnych, jakie mogą otrzymać polscy nauczyciele. Zwykle są to mniejsze kwoty.

– Jestem zadowolona, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że w mniejszych miastach wynagrodzenia nie wyglądają tak dobrze, jak moje dzisiejsze. Widzę jednak znaczącą różnicę między tym, co było, a tym, co teraz mam – dodaje nauczycielka.

A jak sytuacja wygląda w innych miastach?

 • W Poznaniu dzisiaj pensja z podwyżką, ale wyrównanie do końca miesiąca.
 • W Toruniu pensja bez zmian, naliczona po starych stawkach.
 • W Elblągu są podwyżki, ale wciąż czekamy na wyrównania.

Cieszę się z tej podwyżki, bo jest zauważalna – czytamy w jednym z komentarzy w mediach społecznościowych.

Wypłata podwyżek jest teraz uzależniona od samorządów. Niektórzy nauczyciele na wyższe pensje będą musieli zaczekać do kwietnia.

Zaległe pieniądze z tytułu zaległych podwyżek dla nauczycieli w tej chwili w wielu regionach już wpływają na konta. Ministerstwo dopełniło formalności, ale dużo zależy od samorządów. Mam nadzieję, że do połowy marca podwyżki zostaną wypłacone - powiedziała w Łodzi PAP sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer.

Nauczyciele komentują

W mediach społecznościowych toczą się dyskusje na temat podwyżek w oświacie. Na ten temat wypowiedzieli się również nauczyciele. Oto, co myślą:

 • Fajnie, że są podwyżki, jednak ten wzrost zżerają podwyżki prądu, podatek mam za działkę i dom wyższy. Koszty życia również rosną, więc te pieniądze za bardzo nie polepszą sytuacji, choć i tak dobrze, że są.
 • Pozytywnie zaskoczony
 • Netto 700 zł podwyżki już z wyrównaniem do najniższej. Żal.pl
 • Mniej niż 1000 - jestem dyplomowana i rozczarowana, że nie minimum 1500 netto które podobno miało być
Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po podwyżkach tyle pieniędzy trafiło na konta nauczycieli. Kto dostał wyrównanie, a gdzie jeszcze poczekają? Znamy konkretne kwoty - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski