Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek cukrowy ma wyjść nam na zdrowie. Napoje będą droższe

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
pixabay.com
Osiem procent mieszkańców woj. lubelskiego choruje na cukrzycę. Ministerstwo zdrowia chce walczyć z plagą otyłości i cukrzycy, nakładając od kwietnia podatek cukrowy na napoje słodzone. Słodko nie będzie, bo ceny pójdą w górę.

Na cukrzycę choruje już blisko 3 mln Polaków. Z danych GUS wynika, że w woj. lubelskim cukrzyca może dotyczyć już ok. 180 tys. osób, czyli ponad 8 proc. mieszkańców. Ministerstwo zdrowia chce walczyć z plagą otyłości i cukrzycy za pomocą podatku cukrowego, który ma wejść już od kwietnia. Zgodnie z projektem ustawy, która obecnie jest w fazie konsultacji, za napój słodzony jedną substancją zapłacimy o 70 groszy więcej, zaś dwiema substancjami - 80 groszy. Napój zawierający kofeinę, taurynę lub guaranę zdrożeje o 1 złotówkę.

Lubelscy lekarze z nadzieją przyjmują ten projekt ustawy. Zwracają uwagę, że szeroka dostępność wysokokalorycznych i dosładzanych produktów o atrakcyjnym wyglądzie i smaku przyciąga zarówno dorosłych, jak i dzieci. Efektem tego jak nadmiar spożywanych kalorii pochodzących z węglowodanów.

- Sytuacja staje się niebezpieczna, gdyż już nie tylko otyłość jest problemem, ale również i jej skutki tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i inne choroby cywilizacyjne. Nie możemy bezczynnie czekać, aż sytuacja wymknie się spod kontroli i system ochrony zdrowia, nie będzie w stanie zabezpieczyć świadczeń zdrowotnych, spowodowanych otyłością i jej następstwami. Dlatego podejmujemy działania edukacyjne podczas wizyt w gabinecie lekarskim. Jednak te działania nie są w stanie, w krótkim czasie, przynieść zmiany nawyków zakupowych i żywieniowych. Tu potrzebna jest interwencja państwa - tłumaczy lek. med. Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Obecnie roczne spożycie cukru pod różnymi postaciami w Polsce wynosi 51,1 kg na jednego mieszkańca. Z raportu NFZ wynika, że dziesiątki tysięcy zgonów rocznie powodują choroby, które wiążą się z otyłością, a więc także ze spożyciem cukru. - Samo tylko spożycie napojów słodzonych cukrem przedwcześnie odbiera życie około 1400 Polakom rocznie, a każdy z nich traci przeciętnie 15 lat życia. Statystycznie każdy z nas poznał kogoś, kto z tej właśnie przyczyny stracił bądź straci życie - czytamy w raporcie.

Organizacje rolników, producentów cukru i jego przetwórców stanowczo protestują przeciwko planowanemu przez Ministerstwo Zdrowia tzw. podatkowi cukrowemu. Przedsiębiorcy uważają, że głównym celem zmian w prawie jest wyłącznie uzyskanie dodatkowych środków do budżetu. Kosztem szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią prawie 70 proc. rynku napojów w Polsce.

- Planowany przez Ministerstwo Zdrowia nowy podatek niewątpliwie spowoduje kolejną falę wzrostu cen produktów żywnościowych, a co za tym idzie, również inflacji. Podatek cukrowy będzie miał również niekorzystny wpływ na kondycję polskiego sektora produkcji cukru, a co za tym idzie - również na polskich rolników - producentów buraka cukrowego - argumentuje Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski