MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda wiosną 2024 może zaskoczyć, zwłaszcza w kwietniu. Nowa prognoza długoterminowa IMGW aż do maja

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
IMGW podtrzymuje prognozę na kwiecień, z której wynika, że miesiąc będzie chłodniejszy, niż wynika z normy wieloletniej, a przy tym bardziej mokry,.
IMGW podtrzymuje prognozę na kwiecień, z której wynika, że miesiąc będzie chłodniejszy, niż wynika z normy wieloletniej, a przy tym bardziej mokry,. pixabay.com/sergei_spas, IMGW, AGW/canva
Wczesna i ciepła wiosna? Nie zapowiada się na to. Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej opublikował nową eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na luty, marzec, kwiecień i maj 2024 roku. Czy wiosna pozwoli na wczesne rozpoczęcie prac na polach, w ogródkach i na pierwsze wiosenne wycieczki plenerowe?

Jeśli doszukiwać się pozytywnych informacji, to sezon w rolnictwie raczej nie zacznie się od suszy, ponieważ aż do kwietnia spodziewana suma opadów przekracza normę wieloletnią. Jeśli jednak będzie zbyt mokro, rolnicy nie będą mogli wjechać ciągnikami na pola, by wykonać nawożenie, zabiegi ochrony roślin czy siewy upraw jarych. Wegetacja może być spowolniona, a to przez niższą niż zazwyczaj temperaturę prognozowaną na kwiecień. Poniżej szczegóły.

Prognoza długoterminowa IMGW na luty, marzec, kwiecień i maj 2024

Warto zaznaczyć, że prognozy długoterminowe mówią nam o przybliżonych warunkach, jakich możemy spodziewać się we wskazanym okresie.

- Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - dodaje IMGW, podając prognozę długoterminową.

Oto opublikowana 10 stycznia 2024 prognoza długoterminowa na drugą połowę zimy i wiosnę:

  • Luty 2024. W całej Polsce ten zimowy miesiąc prawdopodobnie przyniesie średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
  • Marzec 2024. W pierwszym wiosennym miesiącu średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opady z całego miesiąca mogą jednak podobnie jak w lutym, kształtować się powyżej normy wieloletniej.
  • Kwiecień 2024. Może być chłodny. Według meteorologów IMGW w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z poprzednich 30 lat. Do tego kwiecień zapowiada się na mokry - miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej.
  • Maj 2024. Czy pogoda pozwoli na majówkę w plenerze, grillowanie, prace rolnicze i ogrodnicze? Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogoda wiosną 2024 może zaskoczyć, zwłaszcza w kwietniu. Nowa prognoza długoterminowa IMGW aż do maja - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski