MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy coraz ubożsi. GUS podał najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu w październiku

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. było wyższe o 13 proc. i wyniosło 6687,92 zł brutto.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. było wyższe o 13 proc. i wyniosło 6687,92 zł brutto. Pawel Relikowski/ Polska Press
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. wzrosło o 13 proc. i wyniosło 6687,92 zł (brutto). Jednak przy zestawieniu tych danych z inflacją okazuje się, że nasze realne pensje maleją o 5 proc. rok do roku. – Wzrost wynagrodzeń (13 proc.) przez kolejny miesiąc jest niższy niż inflacja (17,9 proc.). Sytuacja ta utrzyma się przez większość przyszłego roku – prognozują eksperci PIE.

Spis treści

Wzrost płac głównie w górnictwie i transporcie

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. było wyższe o 13 proc. i wyniosło 6687,92 zł (brutto). Względem września 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto pozostało na podobnym poziomie – poinformował we wtorek GUS.

– Szczególnie wysoki wzrost płac obserwujemy w górnictwie oraz transporcie. Wynagrodzenia rosną wolniej w branżach usługowych – zauważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednocześnie podkreślają, że siła nabywcza konsumentów maleje. – Wzrost wynagrodzeń (13 proc.) przez kolejny miesiąc jest niższy niż inflacja (17,9 proc.). Sytuacja ta utrzyma się przez większość przyszłego roku. Wyniki firm rosną w coraz słabszym tempie, co ograniczy przestrzeń do ewentualnych podwyżek – prognozują.

Firmy będą zatrudniać, a nie zwalniać

Z kolei przeciętne zatrudnienie w październiku br. w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z październikiem 2021 r. było wyższe o 2,4 proc. i wyniosło 6500,9 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,1 proc.).  

Eksperci PIE podają, że NBP prognozuje, że w 2024 roku bezrobocie wzrośnie do 4,8 proc. Ich zdaniem „taki scenariusz jest jednak bardzo pesymistyczny”. – Badanie MIK wskazuje, że przedsiębiorcy wciąż częściej planują zwiększać zatrudnienie niż zwalniać. W przypadku spowolnienia zrezygnują z tworzenia nowych miejsc pracy – wskazują.

Produkcja zaczyna hamować

W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 6,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 7,6 proc. W stosunku do września br. spadła o 0,7 proc. - podał GUS. We wrześniu 2022 r. produkcja przemysłowa wzrosła w ujęciu rocznym o 9,8 proc.

Dynamika produkcji przemysłowej zwalnia szybciej, niż oczekiwał tego rynek. Nie 8,1 proc. jak przewidywali analitycy, ale zaledwie 6,8 proc. wzrostu odnotował polski przemysł w październiku. Rok temu ten sektor gospodarki rósł w tempie 7,6 proc. Czyżbyśmy się doczekali, wyczekiwanego przez Radę Polityki Pieniężnej spowolnienia? Wydaje się, że to pierwsze jego oznaki – zwraca uwagę w przesłanym nam komentarzu Mariusz Zielonka, konfederacja Lewiatan.

Ekspert przyznaje, że w skali miesiąca przemysł notuje spadki produkcji o 0,7 proc., a to za sprawą słabnącego wydobycia w górnictwie, które jeszcze przed dwoma miesiącami miało dynamikę przekraczającą 22 proc. i przypomina, że przed miesiącem było to 9,2 proc. Natomiast w październiku produkcja górnictwa była o 4,6 proc. wyższa niż przed rokiem.

Dużo stabilniej zachowuje się przetwórstwo przemysłowe, którego dynamika nadal oscyluje w granicach 10 proc. To nadal efekt dość wysokiego popytu na produkty tej kategorii. W danych widać jednak bardzo poważne „przycinanie” produkcji w branżach energochłonnych – metale, chemikalia – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy coraz ubożsi. GUS podał najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu w październiku - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski