Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika przyjmie w październiku mniej studentów

Aleksandra Dunajska
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Politechnika Lubelska musi ograniczyć liczbę przyjmowanych studentów. To efekt ministerialnych regulacji dotyczących finansowania uczelni.

Rozporządzenie zmieniające zasady przyznawania pieniędzy dla uczelni minister nauki Jarosław Gowin podpisał 7 grudnia. Weszło w życie 1 stycznia. Celem resortu było, żeby wysokość państwowej dotacji dla szkoły wyższej w mniejszym stopniu zależała od liczby studentów. Teraz liczyć ma się więc proporcja między liczbą pracowników naukowych a studentów i doktorantów.

Premiowane będą te uczelnie, gdzie na jednego akademika przypada 13 uczniów. Ministerstwo wyszło z założenia, że nauczanie w mniejszych grupach podniesie jego poziom. – Zwiększanie liczby studentów nie będzie powiększało dotacji, ale wręcz przeciwnie, zmniejszało ją – tłumaczył podczas jednej z wizyt w Lublinie Piotr Dardziński, wiceminister nauki. – Chodzi o to, żeby uczelnie mogły bardziej koncentrować się na jakości kształcenia i badań – dodawał.

W ustalaniu wysokości dotacji pod uwagę mają być brane także m.in. wartość projektów badawczych realizowanych przez uczelnie, prowadzenie kierunków najlepszych z punktu widzenia rynku pracy czy umiędzynarodowienie.

Wśród lubelskich uczelni nowe regulacje szczególnie godzą w Politechnikę Lubelską. Tam proporcja studentów do nauczycieli akademickich wynosi 16. Co w tej sytuacji zrobi uczelnia?

– Będziemy stopniowo ogra-niczać liczbę przyjmowanych studentów, żeby z czasem dojść do wskaźnika 13. Co oznacza, że będziemy przyjmować tylko kandydatów z najlepszymi maturalnymi wynikami – tłumaczy Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa Politechniki Lubelskiej. – Będzie to jednak proces ewolucyjny – podkreśla rzeczniczka.

O ile mniej maturzystów przyjmie w październiku politechnika? – Jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach – zaznacza Czajkowska-Deneka.

Jednocześnie władze uczelni rozważają inny scenariusz rozwiązania problemu. – Chodzi o zwiększenie kadry naukowo-dydaktycznej. Myślimy zwłaszcza o asystentach – dodaje rzeczniczka.

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji uczelnia czeka na informacje z Ministerstwa Nauki na temat wysokości dotacji, na jaką może liczyć w tym roku w związku ze zmianami w przepisach.

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem wskaźnik nie wygląda tak samo dla wszystkich typów szkół wyższych. Np. dla uczelni medycznych Ministerstwo Nauki preferuje ośmiu nauczycieli na jednego studenta, a dla artystycznych – 5,5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski