Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politycy kupują polskie produkty

Rafał Panas
Joanna Mucha, posłanka PO
Joanna Mucha, posłanka PO
Wybierajcie w sklepach tylko polskie ubrania i jedzenie - apelują politycy. To ich recepta na kryzys gospodarczy. Ekonomiści studzą jednak ten zapał.

 

Prezes PiS zawitał we wtorek do Zamościa w dopasowanym granatowym garniturze w prążki, nienagannie wyprasowanej śnieżnobiałej koszuli i idealnie zawiązanym krawacie. Do butów też nie można się było przyczepić. Czy w dobie kryzysu kupuje krajowe produkty?

 

- Garnitur najprawdopodobniej został uszyty w Polsce - powiedział Jarosław Kaczyński i zaczął szukać metki. Znalazł ją z pomocą byłego rzecznika rządu.

 

- Garnitur uszył zakład odzieżowy w Pabianicach! - oznajmił Jan Dziedziczak.

- A koszulę na pewno mam z Bytomia - uzupełnił Kaczyński. I dodał, że przyłącza się do akcji "Kupujcie polskie produkty”.

 

Lubelska posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha twierdzi, że robiąc zakupy zawsze szuka polskich wyrobów. Kupuje jogurty z mleczarni Krasnystaw, ubrania w Solarze, a benzynę tankuje na stacjach Orlenu. - Mam prawdziwą fobię, jeśli chodzi o kosmetyki - mówi posłanka. - Wybieram tylko krajowe, np. Ireny Eris. Generalnie staram się sprawdzać, które firmy są ciągle polskie.

 

Wiceprezydent Zamościa kupiła ostatnio w Lublinie żakiet. - Z żaglowego płótna, to w stu procentach polski produkt - powiedziała nam Iwonna Stopczyńska. - Zakupy robię raz w tygodniu. Wspieram zamojskie firmy, bo uważam, że ich artykuły spożywcze są bardzo dobrej jakości.

 

Każdy kupowany przez siebie produkt dokładnie ogląda wojewoda Genowefa Tokarska. Jak ognia unika rzeczy z Chin, a do polskich produktów ma sentyment. - Nigdy nie zawiodłam się na wyrobach z mleczarni Krasnystaw, a z makaronów kupuję produkty Lubelli - zapewnia.

 

Jednak znaleźć w sklepach rzeczy rodzimej produkcji to nie zawsze prosta sprawa. - A czasem niemożliwa, np. jeśli idzie o samochody - zauważa Artur Soboń, sekretarz magistratu w Świdniku. Tłumaczy: Polskie firmy powinny konkurować ceną lub jakością. Mam właśnie na sobie garnitur z Próchnika, ostatnio kupiłem ubrania Wólczanki i Vistuli. Dzięki 70-procentowej przecenie.

 

Jednak ekonomiści wątpią, czy kupowanie krajowych, zamiast zagranicznych produktów uchroni nas przed kryzysem. - Może uda się ocalić część miejsc pracy, ale problemy są o wiele bardziej skomplikowane. Żyjemy w świecie, który jest globalną wioską - tłumaczy dr Mariusz Kicia z Instytutu Ekonomii UMCS. Nawet jeśli firmy produkują na terenie Polski, to mogą należeć do zagranicznego kapitału.

 

By daleko nie szukać: głównymi akcjonariuszami w spółce Perła - Browary Lubelskie są: amerykańsko-kanadyjski fundusz inwestycyjny Southbeach Developments Limited i duński koncern piwowarski Royal Unibrew.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski