Polska Krajowa Rada Sądownictwa została wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Za taką decyzją oddano 86 głosów

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Polska Krajowa Rada Sądownictwa została wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Za taką decyzją oddano 86 głosów
Polska Krajowa Rada Sądownictwa została wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Za taką decyzją oddano 86 głosów marek szawdyn/polska press
Udostępnij:
Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) wykluczyła polską KRS ze swojego grona. Za taką decyzją oddano 86 głosów, wstrzymało się sześć osób. - Rady sądownictwa muszą być niezależne od władzy wykonawczej oraz ustawodawczej, zatem stać na straży sądownictwa i poszczególnych sędziów, kiedy ci znajdują się w stanie zagrożenia - mówił przewodniczący ENCJ.

Decyzja o usunięciu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa został podjęta w czwartek po południu na czwartkowym posiedzeniu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa w Wilnie.

Przewodniczący KRS Paweł Styrna odmówił udziału w obradach i wysłał list w tej sprawie do przewodniczącego ENCJ Filippa Donatiego. "Uważam, że decyzja ENCJ o zawieszeniu KRS w prawach członka tej organizacji została podjęta bez podstawy prawnej i jest sprzeczna ze Statutem ENCJ"- napisał.

Za wykluczeniem polskiej KRS oddano 86 głosów, sześć głosów było wstrzymujących się. Główny zarzut dotyczył braku niezależności nowej KRS od władzy.

– Gdy Krajowa Rada Sądownictwa Polski spełni wymogi niezawisłości od władzy politycznej, z wielką przyjemnością ponownie przyjmiemy Radę w nasze szeregi - przekazał przewodniczący ENCJ na konferencji po posiedzeniu.

Podkreślił, że „była to decyzja na rzecz obrony wartości Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i wartości, na których oparta musi być każda z poszczególnych Rad". - Rady sądownictwa muszą być niezależne od władzy wykonawczej oraz ustawodawczej, zatem stać na straży sądownictwa i poszczególnych sędziów, kiedy ci znajdują się w stanie zagrożenia - przypominał.

Zawieszenie od 2018 roku

KRS była zawieszona w prawach członka ENCJ od września 2018 roku. Pomimo przekonywania przez ówczesnego przewodniczącego KRS Leszka Mazura o niezależności sądu, członkowie ENCJ uważali inaczej. Jednocześnie wyrazili nadzieję, że przepisy dotyczące wyboru sędziów KRS zostaną zmienione.

Wniosek o wykluczenie KRS z organizacji wpłynął w maju ubiegłego roku i został złożony przez sam zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Jednak pandemia koronawirusa uniemożliwi zwołanie posiedzenie, na którym odbyłoby się głosowanie.

We wniosku stwierdzono, że KRS nie jest niezależna od władzy politycznej, a niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ. Dodano również, że polska KRS ma zbyt silne związki z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Fala komentarzy

„KRS była jednym z założycieli organizacji, dziś zostaje z niej wyrzucona, ponieważ nie przestrzega podstawowej zasady - niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej" - wskazała europosłanka Danuta Huebner.

"To już nie jest głos jednej osoby czy jednej instytucji. Machina ruszyła" - napisała senatorka Gabriela Morawska-Stanecka. "Jeśli PiS nie zatrzyma własnego szaleństwa, to my obywatele będziemy musieli zatrzymać ich. Polska racja stanu tego wymaga" - dodała.

"Spokojnie. KRS pracuje w dalszym ciągu. Nie warto przynależeć do organizacji (prywatnej), która nie szanuje i nie przestrzega nawet własnego statutu" - napisał Jarosław Dudzicz, zastępca rzecznika prasowego KRS.

Zdaniem Łukasza Kohuta z Nowej Lewicy, "Polska zaczyna być traktowana w Europie na równi z Białorusią",

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Polska Krajowa Rada Sądownictwa została wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Za taką decyzją oddano 86 głosów - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Teraz widzimy kto kogo wyklucza.
G
Gość
To teraz kolejne rady KRS z Niemiec i innych "niezależnych" państw.
A
Antoni Adam
Niebywały sukces.

Polska wygrała 6 do 86!

Brawo rząd zjednoczonej prawicy, BRAWO
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie