MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Postacie z Bajdocji przejęły ulice Lublina! Bajkowy Korowód rozpoczął festiwal ALFABET. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Od 1 do 4 czerwca w Ogrodzie Saskim będzie trwać druga edycja Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci Alfabet – w tym roku skupiająca się wokół literki B, odnoszącej się do twórczości Jana Brzechwy oraz zjawiska buntu. Festiwal w Dniu Dziecka zaingurował Bajkowy Korowód.

W sobotę (1 czerwca) Bajkowy korowód przeszedł z placu Litewskiego do Ogrodu Saskiego. Uczestnicy wcielili się w postaci znane z twórczości Brzechwy – Pana Kleksa, postaci z Bajdocji, kota w butach czy słonia z dwiema trąbami. Nie zabrakło też "olbrzymów na szczudłach" i akrobatów.

Brzechwa inspiracją dla najmłodszych

– Festiwal skupia się na społeczno-emocjonalnym rozwoju najmłodszych mieszkańców poprzez literaturę. To moment, w którym dzieci stają się organizatorami i prowadzącymi, dzieląc się swoimi pasjami, a dorośli stają się realizatorami dziecięcych marzeń i przewodnikami po świecie literatury – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W tym roku w programie pojawią się działania związane z twórczością i biografią Jana Brzechwy.

– Wydarzenie w sposób holistyczny i bliskościowy promuje czytelnictwo poprzez spotkania, warsztaty, instalacje, teatr, ruch, muzykę, film, wyspy kreatywne oraz łączy specjalistów różnych dziedzin – osoby zajmujące się literaturą, językiem, sztuką, bajkoterapią, arteterapią i psychologią – mówi Alina Januszczyk, autorka i koordynatorka Festiwalu Alfabet z Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN” – Dom Słów.

Tematem przewodni festiwalowych wydarzeń będą wiersze Brzechwy, głównie te opowiadające o zwierzętach, proza reprezentowana przede wszystkim przez postać Pana Kleksa, a także te książki, które mówią o buncie i o jego znaczeniu w naszym życiu.

– Podobnie jak rok temu, za sprawą korowodu zabierzemy dzieci w podróż do świata bajek, pokazując dodatkowo, że zasługują one na wspaniałe wydarzenia, które jednocześnie wpierają je w poczuciu sprawności, autonomii, budowaniu relacji i uznaniu ich kompetencji – podkreśla Januszczyk.

Oprócz spotkań literackich czy koncertów dużo miejsca i uwagi zajmą różnego typu warsztaty.

– Kilkudniowe wydarzenie, skierowane do wszystkich dzieci i ich rodzin, stanowi okazję do odkrywania przez nich literackich inspiracji, budowania czytelniczych relacji oraz zwracania uwagi na ważne dla rozwoju tematy – dodaje Stepaniuk-Kuśmierzak.

Szczegółowy program Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET jest dostępny na stronie Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski